Niemiecki land uchwalił surowe przepisy wjazdowe dla Polaków. Polska "krajem wysokiego ryzyka"?

Granicząca z Polską Meklemburgia-Pomorze Przednie uchwaliła najbardziej surowe w całym kraju przepisy wyjazdowe dla podróżnych z Polski. W ten sposób region przygotowuje się na zakwalifikowanie Polski jako kraju wysokiego ryzyka.

W przyszłości mają obowiązywać bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące testów. Każdy pracownik transgraniczny, uczeń czy osoba odwiedzająca rodzinę po drugiej stronie granicy, będzie musiała co 48 godzin przedstawiać negatywny wynik testu na koronawirusa. Jeszcze w tym tygodniu mają ruszyć centra testowe na przejściach granicznych w Ahlbeck i Linken.

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"

Kiedy szczepienia na koronawirusa dla 30-latków i 40-latków? Waldemar Kraska: jest nadzieja na drugi kwartałKiedy szczepienia 30-latków i 40-latków? Kraska podał optymistyczny termin

Polska na progu wysokiego ryzyka

Przez zaostrzenie przepisów rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego przygotowuje się na zakwalifikowanie Polski jako kraju wysokiego ryzyka. Oceny ryzyka dokonuje niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI).

Obszarem ryzyka są kraje, w których siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na COVID-19 przekracza 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Obszarem wysokiego ryzyka staje się z kolei kraj, w którym wskaźnik ten przekracza 200.

Od tego, czy dany kraj zalicza się do "zwykłych" obszarów ryzyka lub obszarów wysokiego ryzyka, czy obszarów mutacji koronawirusa, zależy jakiej kwarantannie będzie musiał poddać się podróżujący po powrocie do Niemiec. W Niemczech przepisy dotyczące kwarantanny ustala każdy z 16 krajów związkowych.

Dłuższa kwarantanna

W powiecie Pomorze Przednie-Greifswald liczba przypadków Covid-19 obecnie maleje, w Polsce za to rośnie. Według nowych przepisów kwarantanna dla podróżujących z Polski ma zostać przedłużona do 14 dni (obecnie wynosi 10 dni).

Tym samym przepisy dotyczące wjazdu z innych obszarów ryzyka do Niemiec należą w Meklemburgii-Pomorzu Przednim do najbardziej rygorystycznych w Niemczech.

(DPA, NDR/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Szczepionka przeciwko koronawirusowiZmiany przy zapisach na szczepienie. Punkt nie dalej niż 100 km od domu

Więcej o: