Nagła zmiana pogody w Niemczech. Tak dużego skoku temperatur nie odnotowano jeszcze nigdy

W ciągu kilku dni temperatura w niektórych regionach Niemiec wzrosła o ponad 40 stopni Celsjusza. To nowy rekord.

Najpierw siarczysty mróz, a kilka dni później niemal letnie temperatury. W Niemczech dokonała się w minionym tygodniu rekordowa przemiana pogody.

Jak wyliczyli badacze klimatu z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD), jeszcze nigdy nie zanotowano tak gwałtownego tygodniowego wzrostu temperatur. Potwierdzają to dane ze stacji pomiarowej w Getyndze w Dolnej Saksonii.

Jeszcze 14 lutego, w najzimniejszym momencie, termometry pokazywały tam minus 23,8 stopni Celsjusza. Tydzień później – 21 lutego – na termometrach było już 18,1 stopnia. Oznacza to wzrost o 41,9 stopni Celsjusza.

Tak dużego tygodniowego skoku temperatur nie notowano w Niemczech odkąd prowadzone są pogodowe statystyki. Najbliżej tego rekordu są dane z maja 1880 roku, kiedy różnica wyniosła 41 stopni - przekazał rzecznik DWD.

Pył znad Sahary nad Polską."Zmętnienie powietrza" w Trójmieście. Pył znad Sahary dotarł do Polski

Niemcy. Zimowe rekordy ciepła

Poza tym w ostatni poniedziałek (21.02) odnotowano w Niemczech dwa lokalne zimowe rekordy ciepła. W Quickborn w landzie Szlezwik-Holsztyn termometry pokazały 18,9 stopnia. Dotychczasowy rekord pochodził z roku 2019 i wynosił 17,8 stopnia.

W Hamburgu było w poniedziałek 21,1 stopnia, czyli o dwa stopnie więcej niż wynosił dotychczasowy rekord. - Po raz pierwszy w historii pomiarów temperatura w Hamburgu przekroczyła zimą 20 stopni - powiedział rzecznik DWD.

Tekst pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"
Więcej o: