Polska ambasada krytykuje karnawałową platformę z Kaczyńskim. Twórca się cieszy

Krytyka oznacza, że osiągnęliśmy nasz cel - mówi twórca kontrowersyjnych platform karnawałowych z Duesseldorfu o proteście polskiego konsula.

Postać przypominająca szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego drewnianym krzyżem wbija kołek w serce leżącej na plecach kobiety, na której ramieniu widnieje napis: "prawo do aborcji” - taka instalacja pojawiła się w zapustny poniedziałek (15.02.2021) na jednym z ośmiu wozów karnawałowych, które przejechały ulicami Duesseldorfu. Wywołała ona najwyraźniej protest polskich dyplomatów. Wielu ludzi, nie tylko w Polsce, może poczuć się zranionych taką inscenizacją - wskazał konsul generalny w Kolonii, zwracając się bezpośrednio do organizatorów karnawałowego pochodu. 

Zobacz wideo Europosłanki w koszulkach Strajku Kobiet. "Razem z wami wygramy tę walkę"

Małgorzata Kidawa - Błońska i Borys Budka"To test przywództwa Borysa". Aborcja podzieliła Platformę

Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie symbolu krzyża. "Cenimy szczególną tradycję i swobodę karnawałowych szaleństw oraz szanujemy szczególny charakter ›piątej pory roku nad Renem‹” - podkreślono w oświadczeniu, przekazanym DW. „Wiara katolicka, jej wartości i symbole mają jednak szczególną rolę w życiu wielu ludzi na całym świecie, szczególnie w niepewnych czasach, jakich wszyscy doświadczamy w trakcie pandemii” - wskazano. "W wielu trudnych sytuacjach wiara i Kościół oferują ludziom oparcie w życiu. Można było i należało to mieć na względzie”.

Prowokacja się udała

Na protest zareagował już twórca wozów karnawałowych, znany z prowokacji satyryk Jacques Tilly, który znów może cieszyć się z rozgłosu, jaki zyskały jego kontrowersyjne instalacje. W rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post” podkreślił, że wiele kobiet w Polsce czuje się dyskryminowanych przez zakaz aborcji. Dodał, że zgłaszają się do niego "polskie grupy opozycyjne”, której już wcześniej wykorzystywały na demonstracjach w Polsce karnawałowe platformy z Duesseldorfu i "chcą mieć także ten wóz”.

W komentarzu dla stacji WDR Tilly oświadczył zaś, że kultura sporu zawsze jest ważna dla debaty demokratycznej. - Ta platforma miała dotknąć, i to dotknąć rząd oraz Trybunał Konstytucyjny. Jeśli się denerwują, jest to znak, że się udało - oświadczył Tilly.

Kontrowersyjne platformy

Nie tylko karnawałowy wóz z polskim wątkiem wzbudził kontrowersje. Jak podała "Rheinische Post” w internetowym wydaniu, już w poniedziałek wieczorem Tilly zaczął odbierać e-maile i wiadomości z ostrą krytyką, a nawet groźbami pozwów. Wielu nie spodobała się platforma przedstawiająca byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który nagi, nadziany na rożen kręci się nad ogniem. Pewien ksiądz miał zaprotestować z kolei przeciwko platformie odnoszącej się do problemu pedofilii w Kościele katolickim, ukazującej kardynała z penisem zamiast mitry - informuje dziennik. 

Według Tilly'ego działająca w regionie Nadrenii Północnej-Westfalii inicjatywa Wolna Rosja zwróciła się o wypożyczenie platformy, na której niewielka postać Aleksieja Nawalnego kopie prezydenta Putina w krocze.

Choć z powodu pandemii tegoroczny pochód karnawałowy w Duesseldorfie był jedynie symboliczny, to międzynarodowe reakcje są takie same, jak w poprzednich latach - skomentował dziennik "Rheinische Post”.

Atak zimy w USA. Stacja energetyczna w mieście Odessa, Teksas, 16 lutego 2021 r.Burza śnieżna, blackout i fake newsy. Co naprawdę wydarzyło się w Teksasie?

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.