Niemcy i Rosja będą współpracować przy produkcji szczepionek na COVID-19? Merkel rozmawiała z Putinem

Władimir Putin rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel m.in. o współpracy przy produkcji szczepionek. Przywódcy państw odnieśli się także do sytuacji na Ukrainie, a także złożyli wzajemne życzenia noworoczne.

Podczas rozmowy telefonicznej między kanclerz Angelą Merkel a prezydentem Władimirem Putinem była mowa m.in. o możliwych perspektywach wspólnej produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 - poinformowano we wtorek w Moskwie.

Virus Outbreak Germany New YearNiemcy przedłużą lockdown do końca stycznia. Tak chce większość landów

Sprawę szczepionek przejmą specjaliści

Ministerstwa zdrowia obu krajów i specjaliści mają prowadzić rozmowy w tej sprawie, nie podano jednak dalszych szczegółów. Rzecznik rządu w Berlinie potwierdził, że podczas rozmowy poruszony został temat walki z pandemią.

Rosja dopuściła w połowie sierpnia 2020 szczepionkę "Sputnik V" dla szczepień ogółu społeczeństwa. Preparat ten podawany jest tymczasem także w innych krajach. W Rosji zarejestrowano także drugi preparat do szczepień i kampania szczepień rozpoczęła się tam z początkiem grudnia.

Szczepionka na koronawirusa - zdjęcie ilustracyjneRosja. Szczepionka Sputnik V ma mieć 90 proc. skuteczności

Jak podał Kreml, Putin i Merkel złożyli sobie podczas rozmowy życzenia noworoczne. Prezydent Rosji wysłał wcześniej list noworoczny do kanclerz Merkel i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, wyrażając w nim nadzieję na rozwój dwustronnej współpracy.

Zobacz wideo Jak będzie przebiegać proces szczepień w Polsce?

Ukraina i sankcje

Rozmowa telefoniczna na linii Moskwa-Berlin dotyczyła także konfliktu na wschodzie Ukrainy. Relacje między Berlinem a Moskwą są od dłuższego czasu bardzo napięte, także z powodu otrucia krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego oraz z powodu ataku hakerów na system komputerowy Bundestagu w 2015 roku. Rosja odrzuca zarzuty, że miała z tymi atakami coś wspólnego. Z powodu tych działań UE nałożyła sankcje na Rosję, co spowodowało kontrsankcje ze strony rosyjskiej, zwłaszcza wobec członków niemieckiego rządu.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: