Niemieccy biskupi odprawili nabożeństwo na stołkach przy barze. "Nie bądźmy więźniami strachu"

Nietypowe nabożeństwo odprawione przez biskupa katolickiego Heinera Wilmera i przewodniczącego Rady Konfederacji Kościołów Ewangelickich Dolnej Saksonii Ralfa Meistera miało miejsce w jednej z hanowerskich restauracji. Podczas nabożeństwa dwaj biskupi mówili m.in. o ludzkich lękach.

W 15-minutowym nagraniu opublikowanym na Youtube, biskup katolicki Heiner Wilmer i przewodniczący Rady Konfederacji Kościołów Ewangelickich Dolnej Saksonii Ralf Meister kierują uwagę na troski ludzi w czasach pandemii.

Zwracając się do widzów, siedzą na wysokich stołkach przy udekorowanym barze hanowerskiej restauracji "Klickmuehle". Czytają przeznaczony na Wigilię fragment ewangelii, odmawiają modlitwę Ojcze Nasz, a na koniec błogosławią widzów. Motto nabożeństwa brzmi "Dziecko pokoju jest przy nas". Zadbano o oprawę muzyczną. Uroczystości towarzyszą kolędy w wykonaniu śpiewaczki, której akompaniuje pianista.

 

Nie dać się lękom

- Zmartwień jest pod dostatkiem – i tu w tej małej knajpie, i u Państwa w domach - mówi biskup Wilmer i cytuje hit popularnego piosenkarza Petera Alexandra (1926-2011), w którym śpiewa on o tym, że "w małej knajpie na naszej ulicy jeszcze warto żyć i nikt cię nie pyta, co masz i kim jesteś".

Biskup Meister w swoim świątecznym przesłaniu apeluje, "byśmy nie byli więźniami naszego strachu w czasach, w których tak wiele nas przeraża; w czasach, w których staliśmy się tak lękliwi".

Restauracja jako schronienie

Na samym początku nagrania biskupi wyjaśniają, że celowo zdecydowali się odprawić nabożeństwo w tak nietypowym miejscu, bo także restauracja jest dla wielu ludzi "domem i rodzajem schronienia". Poza tym chcieli zwrócić uwagę na trudną sytuację branży gastronomicznej.

"Klickmuehle" jest tradycyjnym lokalem i miejscem spotkań kibiców drugoligowej drużyny Hannover 96. Mszę można obejrzeć na kanałach Youtube biskupstwa Hildesheim i kościoła landowego w Hanowerze.

Tekst pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Zobacz wideo W Niemczech skradziono 20 ton Nutelli. Słodki łup jest wart ponad 300 tys. złotych
Więcej o: