Niemcy. Przepełnione szpitale nie radzą sobie z liczbą ofiar. Zwłoki umieszczane w kontenerach przed pochówkiem

W Niemczech drastycznie rośnie liczba zgonów z powodu COVID-19. Szpitale w Hesji nie mają już gdzie przechowywać zwłok, więc przewozi się je do kontenera ustawionego w tym celu na cmentarzu.

Obydwa szpitale w heskim mieście Hanau pracują na najwyższych obrotach, codziennie umierają kolejne osoby zakażone koronawirusem, w szpitalnych chłodniach brakuje miejsc. Burmistrz Claus Kaminsky poinformował, że do kontenera chłodniczego stojącego na głównym cmentarzu w mieście zaczęto przewozić zwłoki ze szpitali.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Niemcy. Szpitale u kresu możliwości

Podkreślił, że sytuacja pandemiczna coraz bardziej się zaostrza. - To bardzo smutne, że jesteśmy w tej okropnej sytuacji, ale to dobrze, że wcześnie podjęliśmy środki zapobiegawcze - oświadczył burmistrz. Kontener ustawiono na cmentarzu już w kwietniu, podczas pierwszej fali pandemii. Dotychczas nie był używany. W powiecie Main-Kinzig, w którym znajduje się Hanau, wskaźnik zachorowań wynosi 265,1 (na 100 000 osób, na przestrzeni 7 dni).

Trudna sytuacja panuje w Brandenburgii, która zamierza zwrócić się do innych krajów związkowych o pomoc w związku z brakiem miejsc we własnych szpitalach. Jak poinformowała minister zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnemacher, liczba zakażeń osiągnęła rekord: 1021 w ciągu ostatniej doby. Poinformowała, że niektóre gminy w południowej części landu już wkrótce mogą ogłosić stan katastrofy. Zwróciła się do Senatu Berlina z prośbą u przejęcie 50 pacjentów ze szpitali w Brandenburgii i umieszczenie ich w tymczasowym szpitalu na terenie berlińskich targów.

Twardy lockdown w NiemczechTwardy lockdown w Niemczech. Ekspert: Potrwa do Wielkanocy

Koronawirus w Niemczech. Tragiczny rekord

Brandenburgia zwróci się ponadto o wsparcie do Saksonii-Anhalt. Saksonia nie wchodzi natomiast w grę, bo sytuacja tam jest katastrofalna. Wskaźnik zakażeń w tym landzie jest najwyższy w całych Niemczech i wynosi 417 na 100 000 mieszkańców.

W całych Niemczech zameldowano w czwartek (17.12.) 698 nowych zgonów z powodu infekcji wirusem Sars-CoV-2. Dotychczas zmarło z tego powodu 24 125 osób. Liczba nowych zakażeń ogłoszona w czwartek przez Instytut Roberta Kocha bije dotychczasowe rekordy - po raz pierwszy przekroczyła 30 000.

Virus Outbreak COVID 2020 Atlas GermanyNajtragiczniejszy bilans zgonów na koronawirusa. Niemcy wprowadzają pełny lockdown

Więcej o: