Angela Merkel: Solidarność uruchomiła lawinę i mocno wpłynęła na moje życie

Niemiecka kanclerz powiedziała, że Solidarność uruchomiła lawinę, która doprowadziła do upadku berlińskiego muru. W nagraniu wideo poświęconym Solidarności Angela Merkel nazywa jej ludzi "bohaterami wolności".

Kanclerz Merkel doskonale pamięta „te decydujące dni sierpnia 1980 roku”, gdy podpisywano porozumienia sierpniowe, które umożliwiły powstanie niezależnych związków zawodowych. Przypomniała, że protestujący w Polsce chcieli utworzyć niezależne związki po to, by „wspólnie walczyć o swoje prawa”, a poprzez „odważny protest” udało im się dokonać zmian na lepsze. 

Solidarność wytworzyła siłę, która pociągnęła za sobą inne kraje środkowej i wschodniej Europy. Także w Niemczech, zarówno w NRD jak i w RFN, intensywnie śledziliśmy to, co udało się wywalczyć nieustraszonym Polkom i Polakom”, podkreśliła kanclerz. 

Czytaj więcej: Gdańsk. Koniec sporu ws. wystawy IPN o "Solidarności". Aleksandra Dulkiewicz zmienia decyzję współpracowników

Jej zdaniem tegoroczne obchody 30-lecia zjednoczenia Niemiec nie mogą odbyć się bez pamięci o protestujących z Gdańska, którzy stali się „wzorem”. „Już dziesięć lat wcześniej wskazali drogę działaczom na rzecz praw obywatelskich w NRD. Ich dążenia wolnościowe uruchomiły lawinę, która w końcu doprowadziła do upadku berlińskiego muru i żelaznej kurtyny” – wspomina Merkel.

Angela Merkel powiedziała, że Solidarność mocno wpłynęła na jej życie. Ludzie Solidarności to dla niej „europejscy bohaterowie wolności”.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Zobacz wideo Ostatni mebel PRL-u czy pierwszy mebel polskiej demokracji?
Więcej o: