Według wirologa prof. Hendrika Streecka i jego zespołu, liczba zakażonych koronawirusem Niemczech może wynosić 1,8 mln osób. Oficjalne dane Instytutu im. Roberta Kocha (IRK) mówią o 163 tys. zakażonych i 6,7 tys. ofiar śmiertelnych (stan z niedzieli, 3.05.20). Przedstawiciele instytutu również wielokrotnie podkreślali, że faktyczna liczba zachorowań może być wielokrotnie wyższa.
Prof. Streeck i jego zespół oparł się na własnych badaniach przeprowadzonych w miejscowości Gangelt w powiecie Heinsberg (Płn. Nadrenia-Westfalia). Powiat ten był jednym z najbardziej dotkniętych pandemią regionów w Niemczech. Naukowcy przepytali 919 osób z Gangelt, aby wysondować, jak wysoka mogła być liczba niezgłoszonych oficjalnie zachorowań.
W centrum uwagi naukowców znalazł się współczynnik śmiertelności, a więc odsetek przypadków śmiertelnych wśród zakażonych. Badanie potwierdziło opublikowane już wcześniej wstępne wyniki, według których wirusem zakaziło się 15 proc. mieszkańców Gangelt. Na tej podstawie wywnioskowano, że współczynnik świat pewności wyniósł w tym regionie 0,37 proc.
Przenosząc te wyniki na całe Niemcy, oszacowano, że wirusem mogło zakazić się dotychczas 1,8 mln osób.
– Na podstawie zebranych przez nas danych można po raz pierwszy bardzo dobrze oszacować, ile osób zostało zainfekowanych po wybuchu epidemii – wyjaśnił profesor Streeck. – Jak wynika z naszych ustaleń, bezobjawowo przebiega jedna piąta przypadków (22 proc) - dodał. Potwierdza to, jak ważne jest dotrzymywanie reguł higienicznych i dotyczących zachowywania odstępu. – Każdy rzekomo zdrowy, którego spotykamy, może bez swojej wiedzy być nosicielem wirusa – oświadczył współautor badania prof. Martin Exner.
Według badaczy pod względem ryzyka zakażenia wiek nie odgrywa ważnej roli. – Liczba zakażeń u dzieci, dorosłych i osób starszych jest bardzo podobna i najwidoczniej nie zależy od wieku – wyjaśnia prof. Streeck. Nie ma też żadnych istotnych różnic jeśli chodzi o płeć.
W trakcie swoich badań naukowcy korzystali zarówno z testów wykrywających czy dana osoba jest obecnie chora na COVID-19, jak również z takich, które wykazują, czy ktoś był chory w przeszłości.
Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.