Nadzwyczajne posiedzenie NATO po eskalacji w Syrii. To szósty taki przypadek w historii

W nalocie bombowym w prowincji Idlib zginęło 33 tureckich żołnierzy. W odwecie Turcja zaatakowała wojska syryjskiego reżimu i domaga się od NATO wsparcia, grozi też otwarciem granic dla uchodźców.

Po zaostrzeniu się konfliktu między Turcją i Syrią zwołane zostało na piątek (28.02.2020) nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. Poprosiła o nie Turcja powołując się na artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zgodnie z nim każdy z członków Sojuszu może się zwrócić z prośbą o konsultację, jeżeli jego zdaniem „zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Ataki na „wszystkie znane cele reżimu”

Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym Sojuszu. Spotyka się z reguły raz w tygodniu na szczeblu ambasadorów państw członkowskich NATO i co pół roku na szczeblu ministrów obrony i spraw zagranicznych. Jest to szósty raz od utworzenia NATO w 1949 r., że któryś z członków Sojuszu sięga po art. 4 Traktatu.

W czwartek wieczorem w nalocie bombowym na turecki konwój wojskowy w północnosyryjskiej prowincji Idlib zginęło co najmniej 33 żołnierzy, a 36 zostało rannych. Turcja obciążyła odpowiedzialnością syryjski rząd i w odwecie rozpoczęła zmasowane ataki. Turecka armia będzie operowała z ziemi i powietrza, atakując „wszystkie znane cele wojsk al-Assada”, poinformowała oficjalne Ankara.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało ponadto, że syryjskie samoloty zbombardowały konwój tureckiego wojska na południe od ważnego strategicznie miasta Sarakib. Dopiero w czwartek (27.02.2020) Sarakib został zdobyty przez protureckich bojowników. Sukces ten może być jednak krótkotrwały, ponieważ w tym samym czasie inne części objętej walkami prowincji Idlib zajęły wojska al-Asada.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zwołał w trybie nadzwyczajnym trwające ponad dwie godziny posiedzenie kryzysowe. W wydanym po nim oświadczeniu Ankara ogłosiła odwet.

Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay powiedział, że syryjski prezydent zapłaci wysoką cenę za ten nalot. „Assad przejdzie do historii jako zbrodniarz wojenny”, cytuje Oktaya turecka agencja Anadolu.

AKP grozi otwarciem granic dla uchodźców

Jak podała ta sama agencja, rzecznik partii Erdogana AKP Ömer Celik bez ogródek zagroził otwarciem tureckich granic dla milionów uchodźców, by mogli przedostać się do Europy. „Nasza polityka uchodźcza się nie zmieniła, ale mamy tutaj inną sytuację. Nie możemy dłużej trzymać uchodźców”, powiedział. W mediach społecznościowych krążą pogłoski, że granice już są otwarte. W minionych latach Turcja przyjęła 3,7 mln syryjskich uchodźców.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, USA i zachodni sojusznicy domagali się przy okazji posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ od stron syryjskiego konfliktu natychmiastowego przerwania walk. Wpływowy senator USA Lindsey Graham zażądał w obliczu eskalacji w Idlibie ogłoszenia tej prowincji strefą zakazu lotów i bezzwłocznego zastopowania „podłej” ofensywy prowadzonej przez reżim al-Asada, Rosję i siły wspierane przez Iran. ONZ rozważa, jak w najlepszy sposób można pomóc Ankarze.

Zobacz wideo >>> Dlaczego Turcja wkroczyła do Syrii? Konflikt trwa od lat:

Niemcy piętnują zbrodnie wojenne w Syrii

Dramatyczną sytuację w Idlibie skrytykował też minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. „Strony konfliktu są zobowiązane do ochrony ludności cywilnej. Zamiast tego bombardują infrastrukturę, jak szpitale i szkoły. Kroki podejmowane do zwalczania terroryzmu nie uwalniają nikogo od przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego”, powiedział szef niemieckiego MSZ na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mówiąc „bombardują” miał na myśli syryjską armię rządową i Rosję. Maas zdecydowanie napiętnował ich działania. „Ataki na ludność cywilną są zbrodnią wojenną”, podkreślił, dodając, że winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Idlib jest ostatnim dużym obszarem kontrolowanym przez walczących z reżimem rebeliantów. Turcja wspiera w syryjskim konflikcie przeciwników Baszara al-Asada, Rosja – reżim w Damaszku. Właściwie powinno obowiązywać w regionie zawieszenie broni wynegocjowane w połowie ubiegłego roku pomiędzy protureckimi rebeliantami a syryjską armią. Ciągle jednak jest naruszane. W grudniu syryjskie wojska rządowe wspierane przez Rosję rozpoczęły w prowincji Idlib operację „Odkupienie”, ofensywę mającą na celu przejęcie kontroli nad tym ostatnim bastionem rebeliantów.

Milion ludzi zmuszonych do ucieczki

Kryzysowy region opuściło już milion ludzi szukając ochrony w pobliżu tureckiej granicy. Turcja już przed tygodniami zamknęła jednak granice. Ludzie koczują na wolnym powietrzu w minusowych temperaturach. Brakuje wszystkiego – dachu nad głową, żywności, opieki medycznej.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

>>> Chcesz wiedzieć więcej o sytuacji w Syrii? Polecamy nasz tekst:

Więcej o:
Komentarze (219)
Nadzwyczajne posiedzenie NATO po eskalacji w Syrii. To szósty taki przypadek w historii
Zaloguj się
 • wasyll11

  Oceniono 37 razy 25

  Niewiele prawdy w tym artykule.
  Jezeli juz to Turcja i jej armia jest nielegalnie na teytorium Syrii.
  ToTurcja próbuj zaakceptować czesc terytoriun Syrii, wsperajac zbrojnie organizacje islamistyczne i terrorystyczne.
  Pomagac komus kto napada na sasiada i jeszcze krzyczy ze go biją

 • charlie1wilson

  Oceniono 29 razy 21

  Znając logikę NATO, a przede wszystkim głównego machera w tym pakcie, czyli USA, okaże się, że to nie Turcja wspiera terrorystów od kilku lat niszczących Syrię, to nie Turcja wprowadziła swe wojska na terytorium suwerennego państwa bez jego zgody, to nie Turcja okupuje część jego terytorium, i w końcu to nie Turcja od kilku dni otwarcie prowadzi działania zbrojne przeciw armii syryjskiej. Okaże się, że agresorem jest armia syryjska broniąca niepodległości, integralności swej ojczyzny i zwalczająca ludzie odpady, islamskich terrorystów.

 • onduma

  Oceniono 26 razy 20

  Syria jest w polozeniu Polski przed rozbiorami. Częsc okupuje turcja pomagajaca czynnie islamistom i roznym demokratycznym obcinaczom glow, czesc juz zaanektowal Izrael, czesc na wschodzie i poludniu zajelo USA co oficjalnie oswiadczylo , ze bedzie krasc ropę. A kilka innych fanatycznych krajow jak Arabia Saudyjska finansuje i dozbraja roznych jihadystow z Syrii ale i innych krajow. Naprawde az dziw, ze Syria jeszcze istnieje. Czy wiecie, ze prawie wszyscy chrzescijanie w Syrii popieraja Assada i sluąą w armii, którą NATO chce bombardowac ? Czy wiecie, ze jak padnie swiecki rzad Syrii to bedzie koniec chrzescijanstwa w Syrii inqastaną rzady fanatykow. Izrael po raz kolejny znalazl glupich goi co pomagaja mu w podbojach niszczac kraje z ktorych Izrael chce wyszarpac kawal terytoriow. To dlatego jest tez taka nagonka na Iran poniewaz Iran pomaga Syrii i krajom zagrozonym przez Izrael. Zatem szkonczyc z faryzejskim "pmaganiem syryjczykom" a znies sankcje na Syrie. Zbiora pare groszy a powoduja upadek gospodarki i biede ludzi. Ciekawi mnie milczenie Papieza i wielu roznych "autorytetow moralnych" . Jak widac moralnosc sie konczy gdy trzeba skrytykowac USA i Izrael.

 • iremus

  Oceniono 27 razy 19

  ..........W nalocie bombowym w prowincji Idlib zginęło 33 tureckich żołnierzy.......
  Zastanawiam się kiedy Syria przekazała Turcji swoją prowincję Idlib ?
  ......Idlib (arab. ‏إدلب‎) – miasto w północno-zachodniej Syrii, w pobliżu granicy z Turcją; ośrodek administracyjny muhafazy Idlib, liczące około 157 tysięcy mieszkańców........ zakazany link

 • oloros11

  Oceniono 18 razy 16

  kłamiecie jak pis - Turcja chce aneksji Syrii - od początku finansowała rebelie przeciw Asadowi i wspierała ISIS - pieniędzmi . bronią . kupowała od nich ropę - leczyła bojowników, udzielał schronienia
  teraz maja gorzej bo Asad odbudowa armie a Rosja zaangażowali się już na całego - wiec krzyczy Erdogan ze go atakują - tzn pod Damaszkiem go atakują i koniecznie chce w to wszystko wmieszac NATO - podobno Polacy się już na ochotnika zgłosili !!

 • stareradio

  Oceniono 20 razy 16

  Morderca Kurdów zarzuca komukolwiek zbrodnie wojenne. Super zabawne, ciekawe czy Polska zgodnie z tradycją znów na kleczki przed USA

 • tomcio55

  Oceniono 18 razy 14

  A co turecki konwój robił w Syrii? I turasy domagają sie bezczelnie zeby nato im pomoglo w ich inwazjii na syrie?

 • xan-ti

  Oceniono 14 razy 14

  No cudownie. Niech tych Turków trafi szlag.

 • baby1

  Oceniono 20 razy 14

  Zagrożona jest integralność terytorialna Turcji? A może by tak Turcja wycofała się do swojego grajdoła i pilnowała lepiej swojej granicy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX