AfD zaskarży Angelę Merkel. "Stosowała przymus"

Alternatywa dla Niemiec zaskarży kanclerz Angelę Merkel. Partia twierdzi, że szefowa niemieckiego rządu zmusiła premiera Turyngii do ustąpienia.

Alternatywa dla Niemiec (AfD) zaskarży kanclerz Angelę Merkel za wypowiedzi związane z kryzysem rządowym w Turyngii. Szef klubu poselskiego AfD w parlamencie krajowym Turyngii Bjoern Hoecke napisał na Twitterze: „Składam na kanclerz Merkel doniesienie o przestępstwie z powodu stosowania przez nią przymusu wobec premiera”.

Wybór „niewybaczalny”

Hoecke odniósł się do wypowiedzi kanclerz podczas jej podróży do Afryki. Merkel nazwała wybór na premiera Turyngii polityka FDP Thomasa Kemmericha (przy pomocy głosów AfD) „niewybaczalnym". Szefowa niemieckiego rządu dodała, że trzeba będzie doprowadzić do jego cofnięcia.

Kemmerich został wybrany w środę 5 lutego, a dzień później po fali krytyki zapowiedział rezygnację. Faktycznie nastąpiła ona kilka dni później.

>>> Merkel nie wytrzymała. Parsknęła po słowach Trumpa. Zobacz materiał wideo: 

Zobacz wideo

W podwójnym wydaniu

Nie będzie to jedyne doniesienie na Merkel. Zarząd AfD już w poniedziałek (10.02.2020) postanowił zaskarżyć Merkel z tego samego powodu. Poza tym zarząd partii planuje wystąpić o upomnienie z oświadczeniem o zaniechaniu. – Ponieważ pani Merkel nie piastuje już żadnej znaczącej funkcji w CDU i w kraju afrykańskim nie gościła jako członek CDU, tylko jako szefowa niemieckiego rządu, mamy tu oczywisty przypadek nadużycia władzy z naruszeniem równości szans poszczególnych stron – oświadczył szef AfD Joerg Meuthen.

Nie tylko Merkel

Ponadto przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęła się rozprawa w sprawie oświadczenia ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera (CSU) o AfD. Sąd w Karlsruhe zajmuje się publikacją wywiadu na stronie internetowej ministerstwa, w którym Seehofer opisał zachowanie klubu parlamentarnego AfD jako „niszczące państwo”. AfD oskarża ministra o naruszenie obowiązku neutralności i równości szans. Wyroku oczekuje się dopiero za kilka miesięcy.

Już wcześniej AfD chciała postawić Merkel przed sądem, m.in. z powodu działania rządu w polityce migracyjnej. Prokuratura Federalna w Karlsruhe otrzymała po kryzysie migracyjnym w roku 2015 setki doniesień o zdradę stanu. Jak dotąd wszystkie okazały się bezpodstawne.

Tekst z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (46)
AfD zaskarży Angelę Merkel. "Stosowała przymus"
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 23 razy 7

  To jak to jest z demokracją za Odrą? Demokracja dobra, jak wygrywają nasi! A zła, jak wygrywają nie-nasi. Kpi sobie z woli ludu pani Kanclerz? Ano, kpi.

 • qawsedrftg

  Oceniono 16 razy 4

  Ubogacanie Niemiec idzie szybko, nadrabiane są zaległości w stosunku do Francji i Szwecji. Ale zawsze pojawia się pytanie czy nie można by jeszcze szybciej i więcej?

  Https://www.tagesspiegel.de/berlin/zuwanderungsstatistik-berlin-wird-international/4005286.html

 • tom-pek

  Oceniono 17 razy 3

  uroiła sobie że musi dostać Pokojowego Nobla ,zrobiła krzywdę i europie i imigrantom....

 • dert4

  Oceniono 19 razy 3

  stare, sprawdzone, bolszewickie metody są najlepsze.
  Makrela powinna ogłosić Kemmericha wrogiem ludu i władzy niemieckiej
  i wsadzić go do psychuszki.

 • janrobin2015

  Oceniono 31 razy 3

  W Niemczech demokracja ogranicza sie do cdu, spd, zielonych, fdp no i od czasu do czasu linke. Wszstkie media i politycy stosuja pelen ostracyzm z tym ze juz po ostatnich wyborach napisono ze to nie ma sendu i jest kontraproduktuwne bo przynosi wieksze poparcie AfD.

 • student_zebrak

  Oceniono 31 razy 3

  Nastepnym razem AfD uzyska 60% poparcia i ciotka Merkel nic nie poradzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX