Niemcy przygotowują się na nadejście potężnego orkanu. "Radzimy przełożyć podróż"

Niemieckie służby meteorologiczne ostrzegają przed silnym wiatrem. Niebezpiecznie będzie na drogach i torach kolejowych. Niemieckie koleje odradzają podróże.

Niemcy przygotowują się na nadejście orkanu i utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym. „Będzie niebezpiecznie” – ostrzegają Niemieckie Służby Meteorologiczne (DWD). Winny będzie niż baryczny „Sabina”.

Duże utrudnienia spodziewane są w regionalnych i międzymiastowych połączeniach kolejowych już w niedzielę wieczór, szczególnie w północnej i zachodniej części Niemiec. „Podróżującym od niedzieli 09.02.2020 do wtorku 11.02.2020 radzimy przełożyć podróż na inny dzień" – informuje koncern kolejowy Deutsche Bahn.

Ministerstwo edukacji Nadrenii Północnej-Westfalii i władze prywatnych szkół wskazują na możliwość odwołania zajęć w szkołach.

Niebezpiecznie w nocy

Gwałtowny orkan nadejdzie znad Atlantyku i w niedzielę w południe dotrze do północno-zachodnich krańców Niemiec. Nad Morzem Północnym spodziewane są powiewy wiatru z prędkością 120 km/h.

W godzinach popołudniowych silny wiatr dotrze na południe kraju. Wieczorem (z siłą 103-118 km/h) będzie na linii gór Eifel, Dolnego Renu i Kraju Saary, a w nocy także w Bawarii.

Najbardziej niebezpiecznie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek – ostrzegają meteorolodzy. Wtedy do niżu dołączy chłodny front atmosferyczny. Nawet na nizinach porywy wiatru mogą osiągać jedenasty lub dwunasty stopień w skali Beauforta, czyli ponad 103 km/h.

W górach wiatr będzie wiał z prędkością 120-150 km/h. Prognoza dla najwyższego szczytu gór Harz zapowiada nawet 175 km/h.

>>> Czytaj więcej: Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Uwaga na drogach!

W wielu miejscach wichurze towarzyszyć będą ulewne deszcze i burze. Meteorolodzy ostrzegają przed powalonymi drzewami, spadającymi dachówkami i połamanymi gałęziami. Radzą, by zabezpieczyć wszystkie luźne przedmioty na zewnątrz.

Przewiduje się utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym w całym kraju. Deutsche Bahn już teraz przygotowuje się do ewentualnych napraw trakcji i oczyszczania torów.

Powodzie nad Morzem Północnym

Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) ostrzega przed podwyższeniem poziomu wody Morza Północnego. Grożą powodzie od wybrzeża północnofryzyjskiego po ujście Łaby i Hamburg. Zalany może zostać rynek rybny w Hamburgu, plaże, nadbrzeża i obszary portowe.

„Sabine” nie będzie jednak tak niebezpieczna jak orkan „Cyryl” w 2007 roku. To zimowy orkan, który pojawia się średnio co dwa lata.

Silne wiatry utrzymają się do wtorku.

Więcej o:
Komentarze (73)
Niemcy przygotowują się na nadejście potężnego orkanu. "Radzimy przełożyć podróż"
Zaloguj się
 • budryska w

  Oceniono 38 razy 12

  A w Polsce tnie się drzewa jak długa i szeroka i sprowadza węgiel z Rosji.. Widać rządzący jeszcze o zagrożeniach klimatycznych nie słyszeli.

 • j21p

  Oceniono 35 razy 7

  Przyroda zaczyna odplacac ludziom za zniszczenie rownowagi !!!

  Wszystko w imie CHCIWOSCI

 • krzycho-60

  Oceniono 1 raz 1

  Górniki, fedrujta.

 • porque

  Oceniono 11 razy 1

  Widać, że propaganda zrobiła u gawedzj swoje. Już niedługo klimatycznymi zmianami będą obwiniać każdy wiaterek lub deszcz. Zamykają się tylko jak są silne mrozy i śnieżyce gdyż obrazowo nie pasuje do ich ideologii.

 • buran2

  Oceniono 1 raz -1

  W NRD padac nie powinno...
  Ossi

 • twn24

  Oceniono 19 razy -1

  w stolicy ogromny wiec poparcia dla reformy sądownictwa a czerska wrzuca prognozę pogody dla niemiec.... o wiecu ani słowa.

 • beton44

  Oceniono 8 razy -4

  No to zergut - będzie dużo ekoprądu z wiatraków !!!

  A nie - czekaj - jak za szybko wieje to się je wyłącza żeby się nie rozleciały :-)

  A elektrownie węglowe działają cały czas na taki przypadek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX