Wiceszefowa KE jednoznacznie o reformie sądownictwa w Polsce: To nie jest reforma, to jest zniszczenie

- Może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za kwestie praworządności, ostrzegła przed "zniszczeniem państwa prawa" przez reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W wywiadzie dla magazynu "Der Spiegel" powiedziała, że wchodząca w życie ustawa dyscyplinująca sędziów nie jest już "celowym zabiegiem wobec pojedynczych czarnych owiec, jaki znają też inni członkowie UE", ale - jak się wyraziła - "bombardowaniem całego obszaru".

>>> Bodnar: Powstanie ekspercki zespół ds. praworządności. Wpłynie na dystrybucję funduszy unijnych

Zobacz wideo

Jourova o reformie sądownictwa PiS. "Wydaje się być nieodwracalna"

Wiceprzewodnicząca KE obawia się, że może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa. „"Tak zwana reforma w Polsce dotarła teraz do bardzo niebezpiecznego momentu, bo wydaje się być nieodwracalna" - powiedziała Jourova. "Dotyczy już wszystkich szczebli systemu sprawiedliwości" – dodała. Z 10 tys. sędziów dotkniętych jest prawie 400.

Jourova opowiedziała się za ściślejszym powiązaniem funduszy europejskich z przestrzeganiem zasad praworządności. "W budżecie chodzi o to, że chcemy przyznawać dotacje tylko tym krajom, w których można zwrócić się do niezawisłych sądów w razie wątpliwości, czy środki zostają właściwie wydane" - uprzedziła. "Jest to sprawiedliwe, także w stosunku do mieszkańców krajów, które są największymi płatnikami netto, takich jak Niemcy".

Kaganiec dla sędziów

Prezydent Andrzej Duda podpisał 4 lutego br. kontrowersyjną ustawę dyscyplinującą sędziów, zwaną także "ustawą kagańcową". Ustawa zaostrza kary dla sędziów krytykujących reformę sądownictwa. Komisja Europejska od początku 2016 roku prowadzi postępowanie przeciwko Polsce. Bruksela zarzuca Warszawie systematyczne ograniczanie niezawisłości sądów i podważanie trójpodziału władzy.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (374)
Wiceszefowa KE o reformie sądownictwa w Polsce: To nie jest reforma, to jest zniszczenie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 56

  Tratowanie. Nie ma żadnego bezpiecznika w państwie chroniącego nas przed władzą. Okradną nas i sprzedadzą. Nie będzie się do kogo odwołać.

 • claudiusz

  Oceniono 57 razy 43

  jest znamienne ,ze WSZYSCY krytykuja haniebne pseudoreformy mafijnego pis lacznie z USA a pis idzie w zaparte...ja sie pytam pisiorkow na tym forum - czy to mozliwe ,ze WSZYSCY sie myla ale nie pis?

 • wielkioprawca

  Oceniono 48 razy 36

  Co ona gada?
  Nie zna się. Została wprowadzona w błąd przez totalną opozycję

  A zna się tylko Ziebro, mgr Przybłęska, prezes Nawacki oraz Kaczyński i jego kot.

  Odcięcie funduszy unijnych to atak na polską suwerenność lewackich aktywistów na najwyrzszych szczeblach w UE.

 • niktwazny126

  Oceniono 41 razy 35

  "W budżecie chodzi o to, że chcemy przyznawać dotacje tylko tym krajom, w których można zwrócić się do niezawisłych sądów w razie wątpliwości, czy środki zostają właściwie wydane" - no to kolejny sukces najlepszej zmiany można odtrąbić. Sami o sobie stanowimy, nie będą nam w obcych językach radzić, nie będą nam wpychać obcych pieniędzy bez orła w koronie.

 • alef.omega

  Oceniono 31 razy 29

  Znalezione w sieci:
  "PiS to taka partia, która na autostradę wjechała pod prąd i na wszystkich się wydziera, że źle jadą"

 • 6nine9

  Oceniono 37 razy 29

  Jej obrzydzenie podczas spotkania z p. Zbyszkiem było wymowne, nie potrafiła go ukryć. Ja też byłbym obrzydzony, wiedząc że jego uśmiech jest fałszywy (uzębienie przemilczę), a wszystko co mówi to kłamstwa.

 • caba1

  Oceniono 32 razy 26

  Wreszcie wysoki urzędnik UE nazwał sytuację po imieniu. Trochę późno, ale niestety unijna machina jest ociężała. Ale wreszcie jest nadzieja , że jeszcze nie wszystko stracone. Może w najbliższym czasie reakcja UE będzie na tyle mocna, ze światlejsza część zwolenników PIS-u przejrzy na oczy jeszcze przed wyborami prezydenckimi.

 • zsm-5

  Oceniono 34 razy 26

  Widzicie pisiory jak was kochają wszyscy unijni sąsiedzi - zwłaszcza z dawnego "bloku". Takiego niebiańskiego, międzynarodowego focha nawet Ruskie nie strzelają.

 • mozart

  Oceniono 31 razy 25

  Ona wie, że Polskę czeka PiSdziec i powrót do rosyjskiej strefy wpływów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX