Wiceszefowa KE jednoznacznie o reformie sądownictwa w Polsce: To nie jest reforma, to jest zniszczenie

- Może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za kwestie praworządności, ostrzegła przed "zniszczeniem państwa prawa" przez reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W wywiadzie dla magazynu "Der Spiegel" powiedziała, że wchodząca w życie ustawa dyscyplinująca sędziów nie jest już "celowym zabiegiem wobec pojedynczych czarnych owiec, jaki znają też inni członkowie UE", ale - jak się wyraziła - "bombardowaniem całego obszaru".

>>> Bodnar: Powstanie ekspercki zespół ds. praworządności. Wpłynie na dystrybucję funduszy unijnych

Zobacz wideo

Jourova o reformie sądownictwa PiS. "Wydaje się być nieodwracalna"

Wiceprzewodnicząca KE obawia się, że może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa. „"Tak zwana reforma w Polsce dotarła teraz do bardzo niebezpiecznego momentu, bo wydaje się być nieodwracalna" - powiedziała Jourova. "Dotyczy już wszystkich szczebli systemu sprawiedliwości" – dodała. Z 10 tys. sędziów dotkniętych jest prawie 400.

Jourova opowiedziała się za ściślejszym powiązaniem funduszy europejskich z przestrzeganiem zasad praworządności. "W budżecie chodzi o to, że chcemy przyznawać dotacje tylko tym krajom, w których można zwrócić się do niezawisłych sądów w razie wątpliwości, czy środki zostają właściwie wydane" - uprzedziła. "Jest to sprawiedliwe, także w stosunku do mieszkańców krajów, które są największymi płatnikami netto, takich jak Niemcy".

Kaganiec dla sędziów

Prezydent Andrzej Duda podpisał 4 lutego br. kontrowersyjną ustawę dyscyplinującą sędziów, zwaną także "ustawą kagańcową". Ustawa zaostrza kary dla sędziów krytykujących reformę sądownictwa. Komisja Europejska od początku 2016 roku prowadzi postępowanie przeciwko Polsce. Bruksela zarzuca Warszawie systematyczne ograniczanie niezawisłości sądów i podważanie trójpodziału władzy.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: