Skandal w Niemczech. Premier Turyngii po 25 godzinach chce zrezygnować. By "usunąć skazę" poparcia przez AfD

Awantury po wyborach w Turyngii ciąg dalszy - świeżo wybrany premier landu Thomas Kemmerich po zaledwie 25 godzinach zapowiedział rezygnację ze stanowiska. Wszystko przez to, że wybrano go na tę funkcję głosami skrajnie prawicowej AfD. Kemmerich mówi o "perfidnej sztuczce" polityków AfD, a rezygnacją ze stanowiska chce "usunąć skazę".

Premier wschodnioniemieckiego landu Turyngia Thomas Kemmerich zapowiedział, że zrezygnuje ze stanowiska, które objął 25 godzin wcześniej. - Rezygnacja jest nieodzowna - powiedział dziennikarzom. Jak dodał, jego partia w landtagu Turyngii - FDP (Wolna Partia Demokratyczna) złoży wniosek o rozwiązanie parlamentu i przeprowadzenie nowych wyborów.

Tłumacząc swoją decyzję, Kemmerich powiedział, że chce usunąć ze stanowiska premiera skazę, jaką było otrzymane podczas głosowania w parlamencie regionalnym wsparcie ze strony prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Czytaj więcej: Wybory w Turyngii. Liberałowie i radykalna AfD ze wspólnym kandydatem. "Wybrano premiera głosami faszysty"

- Wczoraj AfD spróbowała, poprzez perfidną sztuczkę, zaszkodzić demokracji - stwierdził. Tłumacząc wniosek o rozwiązanie landtagu, mówił, że demokraci potrzebują demokratycznej większości, której najwyraźniej nie da się znaleźć w tym parlamencie.

>>> A. Merkel o swoim stanie zdrowia: Jestem w stanie sprawować moją funkcję

Zobacz wideo

Merkel: Nie powinno organizować się żadnych większości przy pomocy AfD

Decyzja Kemmericha to efekt ogromnej presji ze strony głównych partii politycznych w Niemczech, mediów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, związków wyznaniowych, przedstawicieli mniejszości.

Kanclerz Angela Merkel stwierdziła, kilka godzin przed ogłoszeniem rezygnacji przez Kemmericha, że jego wybór na premiera był "niewybaczalny" i że był to "zły dzień dla demokracji". Szefowa niemieckiego rządu dodała, że trzeba będzie doprowadzić do jego cofnięcia.

Czytaj więcej: Angela Merkel o sukcesie AfD: sytuacja w Turyngii "niewybaczalna"

- Wybór tego premiera landu, był jednorazowym zdarzeniem, które zerwało z fundamentalnym przekonaniem CDU i moim, iż nie powinno się organizować żadnych większości przy pomocy AfD - powiedziała Merkel.

Niespodziewana nominacja na premiera. Co ze współpracą z AfD?

Kemmericha z liberalnej FDP wybrano na premiera niespodziewanie podczas głosowania 5 lutego w landtagu Turyngii. Było to możliwe dzięki poparciu, jakiego udzieliła mu radykalna, prawicowa AfD. Kandydata liberałów poparła także CDU.

Wynik głosowania uznano za złamanie tabu. Politycy i komentatorzy mówią o "przerwaniu tamy" i wstrząsie dla niemieckiej polityki, który może zachwiać nawet rządową koalicją w Berlinie. Do tej pory za wszelką cenę unikano bowiem jakiejkolwiek współpracy z AfD, nie tylko na szczeblu federalnym, ale i landowym.

Podczas głosowania w landtagu Kemmericha poparł m.in. Bjoern Hoecke, uważany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych działaczy AfD. Jest on założycielem radykalnej grupy w tej prawicowo-populistycznej partii. Niemiecki kontrwywiad klasyfikuje tę grupę jako prawicowo-ekstremistyczną.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (243)
Niemcy. Premier Turyngii po 25 godzinach od wyboru rezygnuje. Skandalu ciąg dalszy
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 88 razy 28

  Dobre. AfD, partia Ossis, ruskich i Polakow, taki niemiecki PIS, jest izolowana.
  We wolsce natomiast wlasnie zmienila konstytucje.

  Niemcy wyciagneli wnioski z historii i ichniejszego "naczelnika". Wolacy sa dopiero przed szkoda.

 • el.commendante

  Oceniono 32 razy 8

  Brawo! Postawa tego pana powinna być przykładem dla polskich polityków!

 • ukos

  Oceniono 15 razy 7

  No to teraz faszole z AfD zawsze będą głosować za wyborem premiera i każdy będzie podawał się do dymisji, żeby usunąć skazę.

 • guru133

  Oceniono 35 razy 7

  Wysyp pst faszystowskich trolli imponujący. I to w kraju, który był jedną z pierwszych i największych ofiar faszyzmu. Gdzie się taka hołota lęgnie i dlaczego pod skrzydłami PiSlamu?

 • tomaszkot79

  Oceniono 26 razy 6

  Takich polityków w Polsce brakuje. Honor, odpowiedzialnosc za czyny i słowa, prawość. A nie to co reprezentuje sobą obecny „nie-rząd„. Narzekacie na Niemców a do pięt im nie dorastacie

 • agnrodis

  Oceniono 29 razy 5

  Jedynym polakiem z klasa, ktory wiedzial kiedy sie wycofac byl Wojciech Jaruzelski. W 1990 r zrezygnowal z fotela Prezydenckiego. Tusk rowniez ma wyczucie i klase. Nie pcha sie na Prezydenture na chama jak Duda!!!

 • eisbergh

  Oceniono 16 razy 4

  To nie zaden skandal. To przyzwoitosc. Skandalem jest to, ze w OL odpowiednik afd ponownie wygral wybory parlamentarne

 • gj61

  Oceniono 3 razy 3

  Znaczy demokracja w Niemczech ma zgadzać się z wyobrażeniami Kanzlerin. No, kiedyś już to było, znaczy z firerem.

 • agnrodis

  Oceniono 21 razy 3

  Jego sprawa, ale trzeba przyznac, ze to honorowy czlowiek. Jak sie nie zgadza z faszystami, to nie bierze ich glosow i sie wycofuje. Szacunek!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX