Wybory w Turyngii. Libera這wie i radykalna AfD ze wsp鏊nym kandydatem. "Wybrano premiera g這sami faszysty"

Dotychczasowy premier landu Bodo Ramelow niespodziewanie traci stanowisko. W wyborze jego nast瘼cy Thomasa Kemmericha pomog造 g這sy radykalnej AfD. Niemiecka prasa por闚nuje t sytuacj do ko鎍a Republiki Weimarskiej.

To polityczne trzęsienie ziemi, którego wstrząsy będą odczuwane także w Berlinie. Ponad trzy miesiące po wyborach lokalnych w Turyngii wybrano w końcu nowego premiera landu. W głosowaniu niespodziewanie przepadł dotychczasowy szef rządu Bodo Ramelow z partii Lewica. Na premiera wybrano polityka liberalnej FDP Thomasa Kemmericha. Poparła go m.in. antyimigrancka partia AfD, którą dotychczas próbowano za wszelką cenę izolować.

Bodo Ramelow z Lewicy próbował kontynuować koalicję razem z socjaldemokratyczną SPD i Zielonymi, tworząc rząd mniejszościowy. Podczas głosowania w landtagu Turyngii polityk nie uzyskał jednak wymaganej większości. W trzeciej turze głosowania, w której obowiązywała zwykła większość, sensacyjnie przegrał z kandydatem liberałów.

Wiceprzewodniczący FDP Wolfgang Kubicki ocenił, że to wielki sukces Kemmericha. - Wygrał kandydat demokratycznego centrum. Najwyraźniej wizja kolejnych pięciu lat z Bodo Ramelowem nie była zbyt kusząca dla posłów - powiedział.

>>> Prof. Grzegorz Kołodko: W innych krajach partie potrafią tworzyć pragmatyczne koalicje

Zobacz wideo

Złamanie tabu

Wybór polityka FDP na tak ważne stanowisko głosami skrajnie prawicowej AfD jest jednak rewolucją na niemieckiej scenie politycznej. Media i politycy mówią o złamaniu tabu i trzęsieniu ziemi. Po raz pierwszy AfD ma bowiem bezpośredni wpływ na wybór premiera landu.

Szef SPD Norbert Walter-Borjans zarzucił liberałom oraz chadeckiej CDU doprowadzenie do "niewybaczalnego przerwania tamy". - To, że liberałowie wystawiają słupa do objęcia władzy przez prawicowych ekstremistów, jest skandalem pierwszej wody - powiedział. Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil ocenił, że to punkt krytyczny powojennej historii Niemiec.

Jeszcze ostrzej zareagował szef Lewicy Bernd Riexinger, który napisał na Twitterze: "Dokąd zaszliśmy, skoro FDP pozwala wybrać premiera Kemmericha głosami faszysty Hoeckego i AfD? To złamanie tabu, które będzie miało daleko idące skutki. FDP i CDU będą musiały się wytłumaczyć".

Powodów do zadowolenia nie kryją za to politycy AfD, którzy w końcu przebili się przez mur, jakim otoczono to wzbudzające kontrowersje ugrupowanie. Lider struktur partii w Turyngii Bjoern Hoecke ocenił, że to nowy start dla polityki w tym landzie. - Dotrzymaliśmy słowa danego przed wyborami - powiedział, przypominając o zapowiedziach zakończenia lewicowych rządów w Turyngii. Jak dodał, ma nadzieję, że będzie to sygnałem, który zostanie zauważony w całych Niemczech.

Szef chadeckiej CDU w Turyngii Mike Mohring powiedział, że Kemmerich musi jasno zakomunikować, iż w landzie nie będzie koalicji z AfD. Przyznał, że jego partia poparła kandydata FDP w trzeciej turze głosowania, ale dodał, że CDU nie jest odpowiedzialna za zachowanie innych partii.

Turyngię czeka teraz trudny proces budowy nowego rządu, na razie nie wskazano nowych ministrów. Wynegocjowana w ostatnich tygodniach umowa koalicyjna między Lewicą, SPD a Zielonymi trafi do kosza.

Niemiecka prasa: skandal w Erfurcie

Nieoczekiwany wybór polityka liberalnej FDP na premiera Turyngii dzięki poparciu AfD komentuje niemiecka prasa.

"A co powiedzą przyszli historycy o tym dniu?" - pyta retorycznie dziennik "Frankfurter Rundschau"  i odpowiada: "5 lutego 2020 mieszczańskie centrum objawiło swoją brzydkie oblicze. Po to, by dojść do władzy, przedstawiciele partii, która zwie się liberalną, pozwolili sobie na podanie ręki przez wrogów liberalnej demokracji. I partia, która nazywa się chrześcijańsko-demokratyczną zadbała o to, by się to udało (...). Wprawdzie faszysta z AfD Björn Höcke nie jest Adolfem Hitlerem, nawet jeśli chętnie imituje gesty i retorykę nazistowskich przywódców. Höcke nie rządzi, nawet w Turyngii. A jednak uzasadnione jest porównanie między końcem Republiki Weimarskiej a skandalem w Erfurcie. Ponownie okazuje się, że formalnie demokratyczne decyzje mogą utorować drogę wrogom demokracji".

"Pytanie, czy CDU powinna zawiązywać koalicje z AfD zaprząta już od lat wszystkie landowe struktury CDU, tam gdzie mają one do czynienia z silną AfD w parlamencie. Na zachodzie przyjęła się linia, że tego się nie robi. Na wschodzie wygląda to inaczej; tam lewe i prawe skrzydło spierają się o pryncypia i pragmatyzm (...). Dla partii chadeckich to wydarzenie w Turyngii jest teraz ogólnoniemieckim eksperymentem. Tama została przerwana" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Podobnie widzi to komentator tygodnika "Die Zeit": "To wydarzenie będzie miało ogromne konsekwencje dla wielu spraw w Republice Federalnej w nadchodzących miesiącach i latach - to przerwanie tamy. Przerwanie tamy to dziwaczne określenie, ale jedyne, które wydaje się tu na miejscu (...). Nikt nie może twierdzić, że ta sytuacja była niespodzianką (...). AfD została taktycznie włączona do procesu zdobywania władzy - czy świadomie czy nieświadomie, to już prawie bez znaczenia".

"59 tys. wyborców FDP w Turyngii na pewno miało wiele życzeń. Ale to, że czołowy kandydat najmniejszej partii w landtagu pozwolił się wybrać na premiera głosami AfD, tego na pewno sobie nie życzyli - w każdym razie jeśli brać na poważnie profil tej partii" - zauważa z kolei dziennik "Die Welt".

"To pachnie prawdziwą hipokryzją kiedy Thomas Kemmerich po swoim wyborze podkreśla, że jest przeciwko AfD i przeciwko Höckemu - pisze regionalny dziennik "Thüringer Allgemeine" z Erfurtu. "Najwidoczniej wszystkie szczątki I złamanie tabu były usprawiedliwione byleby tylko osiągnąć cele polityczne. To ciężki cios dla zaufania ludzi do parlamentarnej demokracji” - podsumowano.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Wi璚ej o:
Komentarze (53)
Wybory w Turyngii. Libera這wie i radykalna AfD ze wsp鏊nym kandydatem. "Wybrano premiera g這sami faszysty"
Zaloguj si
 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 4

  Turyngia ma szczeg鏊ne miejsce w historii niemieckiej demokracji parlamentarnej. To w豉郾ie w tym landzie po raz pierwszy w Niemczech ministrem zosta cz這nek NSDAP. Ministrem o鈍iaty a potem spraw wewn皻rznych. Zreszt posta bardzo znana: Wilhelm Frick.
  Po puczu Kappa i Lttwitza by on naczelnikiem bawarskiej policji politycznej. Pomaga ukrywa si przyw鏚com puczu, kt鏎zy potem utworzyli terrorystyczn organizacj Consul, kt鏎a wykona豉 wiele zamach闚 na nielubianych polityk闚 lewicowych i centrowych: Matthiasa Erzbergera, Walthera Rathenau oraz nieudany zamach na Philipa Scheidemanna.
  Organizacja Consul by豉 zal捫kiem SA.

 • obeznany

  Oceniono 10 razy 2

  Niemcy nazywaj niemiecki odpowiednik polskiej partii rz康z帷ej(!) po prostu "faszystami".
  Ale si porobi這.

 • saksalainen

  Oceniono 5 razy 1

  To histeryczny moment dla Niemiec. AfD popar豉 kandydata libera堯w, bo tylko w ten spos鏏 mog豉 unikn望 wyboru postkomunisty na premiera Turyngii. Pos這wie s wg konstytucji wolni i mog g這sowa jak chc, tym bardziej ani FDP ani CDU nie maj wp造wu na to, jak g這suj pos這wie AfD. A Merkel i sp馧ka zachowuj si jakby ich partyjni koledzy utworzyli z AfD rz康.

  FDP ma do AfD tak samo daleko jak do postkomunist闚 - pani Merkel postkomuni軼i najwyra幡iej nie przeszkadzaj, a na AfD reaguje histeri.

  Ale najciekawsze: Co dalej. Stare partie chc powt鏎zenia wybor闚. Tyle 瞠 powt鏎zenie wybor闚 prawdopodobnie os豉bi stare partie i wzmocni AfD. Trudno powiedzie czy FDP dostanie si do parlamentu, bo teraz jest ledwie powy瞠j kreski.

 • oszo-lom-z-rm

  Oceniono 6 razy 0

  wreszcie 瞠軼ie to zamie軼ili. ja od wczoraj zak豉da貫m w tym temacie na forach GW watki, wszystkie POlikwidowane..tak oto wygl康a ta tzw liberalna demokracja a la GW, r騜ni si tym ta demokracja od klasycznej czym krzes這 zwyk貫 od elektrycznego

 • herrpietru

  Oceniono 12 razy 0

  W豉郾ie Merkel powiedzia豉 瞠 wynik wybor闚 w landzie Thringen jest "niewybaczalny" i "trzeba si przygotowa na powt鏎zenie wybor闚". To ci dopiero europejska demokracja Panie i Panowie, g這sujemy tak d逝go a wynik b璠zie si zgadza :-)

 • as.pik

  Oceniono 14 razy 0

  Popieprzy這 kompletnie tych pismak闚. AfD nie jest 瘸dn skrajn prawic, ani tym bardziej nie jest faszystowska. Owszem jest antyimigrancka - w dzisiejszych Niemczech jest to po prostu dow鏚 rozs康ku - i otwarta na element umiarkowanie nacjonalistyczny. To ostatnie mo瞠 si nie podoba, ale nie powinno by powodem do ostracyzmu.

  Prawdziwym powodem izolacji by這 ignorowanie przez AfD politycznej poprawno軼i i nazywanie rzeczy po imieniu. To jest w dzisiejszej Europie niewybaczalne, a ju zw豉szcza w Niemczech.

 • koenzymq10

  Oceniono 14 razy 0

  Je郵i Pan i Pani z Partii Zielonych b璠 mi m闚i, 瞠 studentka mo瞠 przychodzi na zaj璚ia i zdawa w burce lub nikabie jak nind瘸, to ja g這suj na AfD, 瞠by tego Zielo鎍a wy.je.bali i zeby mu najlepiej islamista rozp.ier.doli 貫b., kt鏎ego on tak broni. A to temat ostatnich dni tu w Niemczech. Jako socjalista m闚i: musimy powstrzyma zielon zaraz. Ka盥y kij im w szprychy to dobra wiadomo嗆. Pozdrawiam z Rajchu.

 • cozano

  Oceniono 5 razy -1

  Niez陰 hipokryzj wykazuje si FDP z Turyngi, z jednej strony daje si jej przedstawiciel wybra g這sami AfD, z drugiej m闚i帷, 瞠 nie b璠zie wsp馧pracowa z t parti.

 • mmgazeta

  Oceniono 17 razy -1

  Znakomita wiadomo嗆.
  O ile si wie co wi璚ej ni tylko przekazy mainstreamowej politpoprawnej propagandy. AfD nie jest ani faszystowska (cokolwiek by mia znaczy ten epitet, wymy郵ony przez Stalina), ani neonazistowska. Nie jest tez antypolska. Jej cz這nkowie nie chc po prostu, bu Niemcy zmierza造 dalej po tej drodze, kt鏎 id. I s przeciwni oszukanej demokracji, kt鏎a od lat panuje w krajach zachodu i polega na tym, 瞠 w豉軼iwie 瘸dnego znaczenia nie mia這 to, kto wygra wybory. CDU i SPD niczym istotnym si nie r騜ni, a by podtrzyma oszustwo gdy 瘸dna z nich nie mo瞠 rz康zi samodzielnie powo逝ja wielka koalicj. By dalej by這 tak jak by這. Ale to ju si ko鎍zy.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX