Niemcy: szefowa CDU domaga się zniesienia celibatu. Chodzi o "zachętę do duszpasterstwa"

Na tle dyskusji wokół braku księży i skandali seksualnych w Kościele, celibat jest podawany w Niemczech coraz bardziej w wątpliwość. Szefowa CDU opowiada się za jego zniesieniem.

Przewodnicząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer uważa, że czas na zniesienie celibatu księży katolickich. Mogłoby to pomóc "w zachęceniu więcej osób do duszpasterstwa", powiedziała polityk chadecji gazetom sieci RND (Redaktionsnetzwerk Deutschland). "Konieczność podjęcia decyzji o życiu bez rodziny, jest dla wielu zbyt dużą przeszkodą", dodała.

Kramp-Karrenbauer życzyłaby sobie także więcej kobiet w służbie kościelnej. Pierwszym krokiem byłoby dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu.

"Pastoralna konieczność"

Dopiero niedawno papież Franciszek potwierdził swoje stanowisko w sprawie celibatu. Jednocześnie jednak sprawdza, czy w odległych rejonach świata, takich jak Amazonka, gdzie Kościół boryka się z ekstremalnym niedoborem kapłanów, możliwe byłoby zrobienie wyjątków.

Biskup brazylijskiej Amazonii Erwin Kraeutler, jeden z organizatorów Synodu Amazońskiego, ostrzegał, że w niektórych regionach Brazylii dwie trzecie katolików może przyjmować komunię najwyżej trzy razy w roku. Jest to jeden z powodów, dla których musi istnieć możliwość wyświęcania na księży także żonatych mężczyzn wielkiej wiary, tzw. viri probati.

Gotowość do zmian i pójścia nowymi drogami potwierdził obradujący w październiku 2019 w Watykanie Synod Amazoński. Natomiast nie wiadomo jeszcze, jak ustosunkuje się do tych propozycji zmian papież Franciszek w posynodalnej adhortacji. Dał już jednak do zrozumienia, że takie wyjątki byłyby możliwe w przypadku "pastoralnej konieczności".

Bezżeństwo księży, obok seksualności i roli kobiet w Kościele katolickim, było też tematem ostatniego dnia obrad (1. lutego) pierwszego Zgromadzenia Drogi Synodalnej we Frankfurcie nad Menem. Do głosu doszły różne stanowiska.

– Dopuszczenie do święceń kapłańskich żonatych nie jest równoznaczne ze zniesieniem celibatu – argumentował biskup diecezji Osnabruecku Franz-Josef Bode. – Jestem za obydwoma formami, także za świadomym opowiedzeniem się za celibatem – dodał bp Bode.

Biskup pomocniczy Kolonii Dominikus Schwaderlapp zapewnił, że chętnie żyje w celibacie, "z jego wszystkimi wzlotami i upadkami".

"Ważą się na operację na otwartym sercu – chylić czoła!"

Gorącą dyskusję wywołała zwłaszcza rola kobiet w Kościele katolickim. – Kobiety już są w Kościele, wśród nas, z całą swoją potęgą – powiedziała jedna z uczestniczek frankfurckiego spotkania. Claudia Luecking-Michel z Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich zaznaczyła, że w debacie o kobietach nie chodzi tylko o ich rolę w Kościele, ale także o przyszłość. – Zależy od tego dalsze istnienie Kościoła. Kobiety odchodzą, dużo czasu nam już nie zostało – ostrzegła.

Spotkanie we Frankfurcie rozpoczęło dialog nad reformami i przyszłością Kościoła katolickiego w Niemczech. We wspólnym projekcie biskupów i świeckich uczestniczą przedstawiciele niemieckich duchownych, Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich i osoby świeckie, wśród nich pracownicy Kościoła, parafii, reprezentanci młodzieży. Najwyższym organem jest 230-osobowe Zgromadzenie Synodalne.

Zaproszeni na obrady we Frankfurcie obserwatorzy z podziwem mówią o ich przebiegu. – Każdy obserwator czuje: tutaj nie chodzi o bagatelę – powiedział w sobotę we Frankfurcie Thies Gundlach, przedstawiciel Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD). – Ważą się na operację na otwartym sercu – chylić czoła! – dodał Gundlach.

Didier Berthet, przedstawiciel Francuskiej Konferencji Biskupów mówił o „wolności duchowej” wyczuwalnej podczas dyskusji. Jak stwierdził, jest przekonany, że droga synodalna pomoże Kościołowi katolickiemu w Niemczech "w jego odnowie i zdobyciu większej wiarygodności".

"Potwierdziły się moje obawy"

Pierwsze Zgromadzenie Drogi Synodalnej ostro skrytykował natomiast arcybiskup metropolita koloński Rainer Maria Woelki. Jak powiedział, w wątpliwość został podany hierarchiczny porządek kościelny i nie została wysłuchana każda opinia. - Właściwie potwierdziły się moje wszystkie obawy - podsumował.

Kardynał ostrzegł Zgromadzenie Synodalne przed przekroczeniem jego kompetencji: – Nie jesteśmy teraz, dwa tysiące lat później, tymi, którzy ponownie wprowadzają w życie lub wymyślają Kościół, ale mamy długą tradycję.

Powiedział, że najpierw trzeba zrozumieć, czym jest wiara i doktryna Kościoła, by przenieść je w rok 2020, stawiać sobie pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".

Komentarze (99)
Niemcy: szefowa CDU domaga się zniesienia celibatu. Chodzi o "zachętę do duszpasterstwa"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 37 razy 25

  Byłoby mniej zboczeńców na plebaniach.
  U nas nie szybko zniosą celibat. Predzej polski kk odłączy się od Watykanu. Za dużo tutaj ciemnoty. Także wśród biskupów.

 • partia

  Oceniono 23 razy 19

  Ale jaja! Deutschekatolik to nie jest ktoś o kogo Watykanowi warto walczyć, i tak się wiara przenosi do krajów nie zamieszkałych przez Białych Ludzi. Mogłyby sobie Niemcy katabasy odpuścić. Ale gdyby doszło do złamania zasady celibatu w takim kraju jak BRD to by otworzyło drogę do tzw "protestantyzacji", a to oznacza, ze kapłani są pozbawieni jakiejkolwiek świętości i nadprzyrodzoności, kościołem na poziomie parafii i wyżej rządzą wierni, w tym o zgrozo PIENIĘDZMI!!!!!, dlatego KK na zniesienie przywileju dupczenia ministrantów się nie zgodzi. Tym bardziej, że małżeństwo jest nudne i po kilku latach przestaje smakować. Tymczasem celibat każdemu klesze zapewnia nieograniczony, w ramach tak zwanej "formqacji", dostęp, do wyboru, do koloru, do wielkiego zasobu niewiniątek obu płci i w kazdym wieku. Żyć, nie umierać!

 • sobieryba

  Oceniono 18 razy 14

  Celibat to magiczne słowo... przykrywka która, ma uniemożliwić zawieranie związków małżeńskich przez księży a co za tym idzie prawo dziedziczenia... majątkiem mają się rozkoszować tylko księża a nie ich potomkowie czy żony..

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 13

  To ważny dzień w historii ludzkości. 500 lat tamu Luter spowodował rewolucję. Może warto wykorzystać tą okazję i powiedzieć że tym razem, impulsy do zmian w kościele powstały w regionie. Ksiądz Tymoteusz Szydło powiedział, dość. Dość polityki bez kobiet. Dość domów bez kobiet.

 • pollako

  Oceniono 18 razy 12

  Duchowni kat. dymają na potęgę kobiety, mężczyzn a zboczeni dzieci, kapłani to zwykli zdrowi mężczyźni.
  Celibat czyli życie bez seksu to tylko na pokaz przed wiernymi.

 • maja Walec

  Oceniono 17 razy 11

  Homoseksualiści i pedofile w tej sekcie stanowią większość dla nich wspóistnienie z kobietami to koniec ich świata

 • podpora_71

  Oceniono 11 razy 7

  czy zachowywac celibat czy nie to mnie obchodzi jak zeszloroczny snieg, to wewnetrzna sprawa kosciola takiego czy innego. jesli ci przekonani o zachowaniu celibatu tego chca to niech maja jak chca. dla mnie najwazniejsze, zeby ci wszyscy duchowni od najnizszego do najwyzszego byli traktowaniu przez prawo panstwowe tak jak kazdy zwykly kowalski a nie jak swiete krowy w indiach. wtedy nawet ci zwolennicy celibatu zmienia zdanie. nie moze byc takich przypadkow wesolowskich czy jankowskich. wtedy kosciol bedzie kosciolem (utozsamiany z pojeciem wiary) a panstwo panstwem I spoleczenstwo spoleczenstwem.

 • kragon

  Oceniono 15 razy 7

  najlepiej zaczac od zniesienia tej mafijno przestepczej organizacji

 • wpac

  Oceniono 19 razy 7

  Nasza Oborowa jest za.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX