Merkel pojedzie na Kreml. Porozmawia z Putinem o konflikcie na Bliskim Wschodzie i Ukrainie

Niemiecka kanclerz Angela Merkel w sobotę spotka się na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. To reakcja na rosnące napięcia po zabiciu irańskiego generała Kasima Sulejmaniego.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uda się w sobotę z roboczą wizytą do Moskwy, gdzie będzie rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak poinformowały władze na Kremlu, zaproszenie zostało wystosowane przez stronę rosyjską.

Angela Merkel spotka się z Władimirem Putinem. M.in. ws. konfliktu na Bliskim Wschodzie

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że podczas spotkania Angela Merkel będzie rozmawiać z Władimirem Putinem o "roznieconych obecnie ogniskach konfliktu na Bliskim i Środkowym Wschodzie". Angeli Merkel będzie towarzyszyć w Moskwie minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Spotkanie przywódców ma odbyć się na Kremlu. Po nim zaplanowano wspólną konferencję prasową.

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone przeprowadziły w Iraku atak rakietowy na irańskiego przywódcę wojskowego Kasima Sulejmaniego. Iran zapowiedział pomszczenie śmierci swojego generała.

Tysiące ludzi towarzyszyło trumnie. Ciało generała Sulejmaniego w Iranie. Zobacz wideo >>>

Zobacz wideo

Z informacji podanych przez Kreml wynika, że podczas spotkania w Moskwie Merkel i Putin mają rozmawiać także o sytuacji w Syrii i Libii. Rosja poinformowała wcześniej, że wesprze niemiecką inicjatywę pokojową dla Syrii. Angela Merkel i Władimir Putin rozmawiali o tym niedawno telefonicznie.

- Rosja jest ważnym graczem na arenie międzynarodowej. I jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, nieodzowna, gdy przychodzi do rozwiązywania politycznych konfliktów - powiedział Seibert. Jak dodał, podczas spotkania w Moskwie zostanie też poruszona sprawa konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Więcej o: