Niemcy: ukradli figurki Mędrców ze Wschodu z szopek kościelnych. I zostawili list

Z szopek bożonarodzeniowych w kilkunastu niemieckich kościołach zniknęły figurki Mędrców ze Wschodu. Sprawcy zostawili list.

Figurki zniknęły z szopek bożonarodzeniowych w co najmniej piętnastu kościołach w Niemczech. W świątyniach m.in. w Berlinie, Bielefeldzie, Darmstadt, Kolonii, Frankfurcie, Fryburgu i Muenster zabrano potajemnie z szopek po dwóch z trzech króli.

Okazało się, że sprawcami jest grupa niemieckich artystów, która chce zwrócić uwagę na los uchodźców. Akcji nadali tytuł "Wykluczeni – Trzej Królowie u bram Europy". Można ją śledzić na Twitterze i Instagramie pod hasłem „@zwei_fehlen” (w tłumaczeniu "dwóch brakuje").

Przetrzymywani w obozach imigranckich

"Europejska polityka wykluczenia" uniemożliwiła dwóm królom "powitanie nowonarodzonego małego uchodźcy, Jezusa z Nazaretu" – mówi rzeczniczka akcji Rosa Frahm.

Jeden z króli utknął w obozie Moria na wyspie Lesbos, inny przetrzymywany jest w ośrodku detencyjnym w Deggendorfie. Jego prośba o powitanie Mesjasza prezentami została odrzucona jako bezzasadna. Aby skuteczniej egzekwować jego deportację, nie pozwolono mu opuszczać powiatu” – piszą inicjatorzy akcji w mediach społecznościowych.

Artyści chcą zwrócić uwagę na katastrofę humanitarną w obozach dla uchodźców na granicach zewnętrznych Europy i w samej Europie oraz na uwłaczające godności ludzkiej zakwaterowanie w ośrodkach detencyjnych. Wszystkie te obozy musiałyby zostać natychmiast zamknięte – postulują aktywiści. Uważają, że przebywający w nich imigranci musieliby zostać zakwaterowani w Niemczech i innych krajach UE.

Zostawili list

Parafie, z których zniknęły figurki Mędrców ze Wschodu, zareagowały pozytywnie na akcję. Przynajmniej znaczna większość z nich. – A tam, gdzie rozgorzała krytyka, natychmiast je zwróciliśmy – poinformował Thorsten Meinholdt, jeden z rzeczników akcji "Wykluczeni – Trzej Królowie u bram Europy".

We wszystkich kościołach aktywiści zostawili w szopce list, w którym wyjaśnili tło akcji. Obiecali zwrócić figurki po 6 stycznia.

Tego dnia w kościołach obchodzone jest święto Trzech Króli, zwane także Objawieniem Pańskim. Apostoł Mateusz pisze w swojej Ewangelii (w zależności od tłumaczenia) o "mędrcach ze Wschodu", "magach" czy "astrologach", którzy podążając za gwiazdozbiorem, udali się przez Jerozolimę do Betlejem, aby oddać pokłon nowonarodzonemu królowi Żydów.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".

Więcej o:
Komentarze (360)
Niemcy: ukradli figurki Mędrców ze Wschodu z szopek kościelnych. I zostawili list
Zaloguj się
 • judo

  Oceniono 94 razy 52

  Trzej Królowie,
  chcieli oddać pokłon, zostawić dary
  i wrócić do swoich domów.....

 • kumpel_ciorana

  Oceniono 55 razy 35

  Zawsze mnie zastanawia dlaczego w tym wszystkim zapomina sie o ultra bogatych krajach muzlumanskich jak Katar, Emiraty, Arabia itp. Tam wlasciciele petrodolarow wydaja ciezkie pieniadze na drogie samochody, prywatne samoloty, zakupy w Europie, posiadlosci gdyza jedno Ferrari mozna by wyzywic kilka rodzin uchodzcow przez wiele miesiecy. Dlaczego swiat oczekuje pomocy od EU gdy sasiedzi w tym czasie wydaja miliony na konsumpcje?

 • kac

  Oceniono 80 razy 28

  To byli mędrcy a nie uchodźcy, niektórym poprawność polityczna już miesza pod sufitem.

 • gangut

  Oceniono 47 razy 27

  Analogia byłaby prawdziwa gdyby Mędrcy przyszli po haracz. A oni przybyli z darami i potem wrócili do domów.

 • mazzinl890

  Oceniono 32 razy 20

  Sprawcami jest grupa niemieckich artystów, która chce zwrócić uwagę na los uchodźców.
  A los ich jest straszny: nie integrują się, bo nienawidzą swych europejskich obrońców, Nie pracują. Powodują 80 procent przestępstw, choć jest ich mniej niż 8% w całej populacji

  Rozpłakałem się nad losem uchodźców, podziwiam niemieckich "artystów".

 • elemir

  Oceniono 20 razy 16

  Tyle, że Magowie przyszli pokłonić się królowi Żydów i wrócili do swojej ojczyzny.
  Nikt z nich nie oczekiwał, że Herod z Piłatem będą utrzymywać przez czas nieokreślony
  jego i jego liczną rodzinę bo ... jest biedny.

 • alinaw1

  Oceniono 26 razy 16

  Bliższe tej symbolice byłoby wskazywanie Maryi, Józefa i Dzieciątka jako emigrantów czy uciekinierów. Mędrcy idą oddać pokłon, złożyć dary, wyrazić szacunek i wrócić do swej krainy. Gdzie tu analogia?

 • alfalfa

  Oceniono 32 razy 16

  Takie działania są przeciwskuteczne i realnie rzecz biorąc po prostu głupie.
  A.

 • beton44

  Oceniono 21 razy 15

  Zaraz zaraz - coś się nie zgadza - ale Trzej Królowie przybyli, zostawili dary i wrócili do swych królestw -
  nie żądali od cezara Oktawiana Augusta socjalu :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX