SPD wybrała nowych przewodniczących. Angela Merkel w opałach?

Socjaldemokraci wybrali nowe kierownictwo partii. Teraz niepewna jest przyszłość rządzącej w Berlinie wielkiej koalicji.
Zobacz wideo

SPD, tworząca w Berlinie koalicję rządową z chadekami, wybrała swoich nowych przewodniczących. Większość głosów otrzymali Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans.

W związku z tym z nowym kierownictwem niepewna może być przyszłość wielkiej koalicji. Esken powiedziała telewizji Phoenix, że 6 grudnia zjazd partii zadecyduje o kontynuacji koalicji z chadekami.

Walter-Borjans podkreślił z kolei, że w niektórych kwestiach, takich jak ochrona klimatu, potrzebne są bardziej ambitne postanowienia, niż te, które do tej pory zapadły. Zjazd SPD musi zdecydować, które punkty mogą poczekać, a które są na tyle pilne, że socjaldemokraci zapytają o kontynuację rządów.

Czytaj więcej: 30. rocznica upadku Muru Berlińskiego. Prezydent Niemiec podziękował Polsce i całej Grupie Wyszehradzkiej

CDU i CSU apelują

Politycy obu partii chadeckich – CDU i CSU – wezwali nowych przewodniczących SPD do podtrzymania umowy koalicyjnej. Decydująca kwestia to dobrze rządzić – podkreślił sekretarz generalny CDU, Paul Ziemiak. – Do tego mamy dobrą podstawę, jest nią umowa koalicyjna zawarta między SPD a CDU/CSU. Pod tym względem nic się nie zmieniło – dodał.

Podobnie Niemiecka Konfederacja Związków Zawodowych (DGB) wezwała socjaldemokratów do kontynuacji rządów wielkiej koalicji. „Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans powinni jak najlepiej wesprzeć rząd w drugiej połowie jego kadencji, aby zrealizować jeszcze resztę projektów zapisanych w umowie koalicyjnej" – powiedział szef DGB, Reiner Hoffmann, w wywiadzie dla „Bild am Sonntag". 

Czytaj więcej: Niemcy. Wybory w rejonie wygrała Lewica. Drugi wynik dla AfD. Szykują się trudne rozmowy koalicyjne

Nowe sojusze

Partia „Lewica" apelowała z kolei do SPD, by rozważyła nowe koalicje. – Nasz kraj potrzebuje zmiany społeczno-gospodarczej, a to jest możliwe tylko poprzez sojusze na lewo od chadecji – zaznaczyła przewodnicząca „Lewicy”, Katja Kipping. – Do tego potrzeba energicznej SPD i silnej „Lewicy”.

Posłanka do Bundestagu Esken i były minister finansów Nadrenii Północnej-Westfalii Walter-Borjans otrzymali 53,06 procent głosów.

Ubiegając się o przewodnictwo w partii, oboje ostro krytykowali wielką koalicję Angeli Merkel. Nie domagali się jednak wyraźnie zerwania sojuszu z chadekami.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (34)
SPD wybrała nowych przewodniczących. Angela Merkel w opałach?
Zaloguj się
 • saksalainen

  Oceniono 8 razy 6

  SPD ma problem, bo co prawda realizuje w koalicji swoje cele, ale nijak nie przekłada im się to na poparcie, dlatego z punktu widzenia partii jest to niekorzystne.

  Z drugiej strony, zerwanie koalicji oznacza prawdopodobnie nowe wybory, a wg. sondaży SPD na nich straci (CDU zresztą też, chociaż pozostaje na dużo wyższym poziomie). Zyskają Zieloni i AfD, może być trudno złożyć jakąkolwiek koalicję, a bardzo prawdopodobne że trzeba będzie co najmniej 3 partii.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy 4

  Merkel w opałach? Ci którzy chcą ją pogrzebać, są konserwatywniejsi niż ona i mało pro Europejscy. Zadam inaczej to pytanie. co stanie się, ze wschodnią Europą gdy braknie takiej osoby jak pani Merkel?

 • tomek-62

  Oceniono 4 razy 2

  Przy takich wynikach ostatnich wyborow do Bundestagu nie ma Alternatywy dla wielkiej koalicji. Po prostu sa skazani na siebie.

  Bundestagswahl 2017: Endgültiges Ergebnis
  Bei einer Wahlbeteiligung von 76,2 Prozent (2013: 71,5 Prozent) haben die
  CDU Christlich Demokratische Union Deutschlands 26,8 % (2013: 34,1 %)
  SPD Sozialdemokratische Partei Deutschlands 20,5 % (2013: 25,7 %)
  AfD Alternative für Deutschland 12,6 % (2013: 4,7 %)
  FDP Freie Demokratische Partei 10,7 % (2013: 4,8 %)
  DIE LINKE DIE LINKE 9,2 % (2013: 8,6 %)
  GRÜNE BÜNDNIS 90/GRÜNE 8,9 % (2013: 8,4 %)
  CSU Christlich-Soziale Union in Bayern e.V 6,2 % (2013: 7,4 %)
  Sonstige 5,0 % (2013: 6,2 %)

 • mocno_kwasny

  Oceniono 5 razy 1

  SPD zostanie w koalicji ale Merkel będzie zmuszona pójść na dalsze kosztowne ustępstwa. CDU musi za wszelką cenę utrzymać status quo a potencjalni nowi koalicjanci są jeszcze bardziej nieobliczalni i pazerni.

 • nowyemeryt

  0

  Angela Merkel to świetny polityk europejskiego formatu,SPD to w tej chwili jak nasz PSL , walczy o przetrwanie.

 • sertoriusz1

  0

  Ciekawe kiedy wreszcie znajdzie się w niemieckich mediach ktoś odważny, żeby spytać czy projekt pod nazwą SPD ma w ogóle jeszcze jakikolwiek sens? Ta partia powoli zaczyna walczyć o przekraczanie progów wyborczych, a mimo to wszyscy zachowują się tak, jakby to wciąż była potęga. Problemem jest to, że rola partii socjaldemokratycznych staje się coraz bardziej historyczna, szczególnie w państwach dobrobytu, jak Niemcy. Wszystko już jest, a to czego jeszcze nie ma obiecują także inne partie. Moja żona, która jest Niemką, od zawsze głosowała na SPD, ale obecnie nawet ona wkurza się, że ich propozycje to już jest zwykłe wymyślanie cudów.

 • white_lake

  Oceniono 14 razy -6

  Angela Merkel już dawno powinna zrobić to samo co winien jest nam pis,
  czyli: przeprosić i spieprzać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX