Georgette Mosbacher zabrała głos ws. niezależności mediów w Polsce. "Nie wszystko jest perfekcyjne"

- Wierzę, że prasa w Polsce pozostanie niezależna i krytyczna - powiedziała ambasadorka USA w Warszawie Georgette Mosbacher w rozmowie z "Die Welt". Chwali ona Polskę jako wzorowego członka NATO.
Zobacz wideo

- Wolność prasy i wyrażania opinii są filarami naszych demokracji. To wartości, które USA i Polska podzielają. Praworządność ma fundamentalne znaczenie dla każdej cywilizowanej społeczności. To dotyczy także Polski. Prasa w tym kraju jest niezależna i krytyczna. Wierzę w zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego, że tak pozostanie - powiedziała Georgette Mosbacher w opublikowanym w sobotę (19.10.2019) wywiadzie dla niemieckiej gazety. Na pytanie, czy obawia się, że po wygranych przez PiS wyborach wolność mediów zostanie dalej ograniczona. Mosbacher odparła: - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.

"Nie wszystko jest perfekcyjne"

- Nie wszystko w Polsce jest perfekcyjne - powiedziała dyplomatka USA, odpowiadając na uwagę dziennikarza, że w Polsce już przeprowadzono reformę mediów publicznych, a także wprowadzono ograniczenia w sądownictwie. Ale - dodała - rozwój demokracji w Polsce w minionych 30 latach robi ogromne wrażenie. - Nie byłoby fair oczekiwać, że po krótkim czasie wszystko będzie idealne. Trzydzieści lat to w końcu nie tak długo. Amerykańskie przedsiębiorstwa nie angażowałyby się w Polsce, gdyby zakładały, że nie będą tu przestrzegane standardy państwa prawa i umowy. Amerykańskie inwestycje z dnia na dzień jednak rosną - powiedziała ambasador.

Podkreśliła też, że plan przeniesienia do Polski kolejnego tysiąca amerykańskich żołnierzy należy postrzegać nie tylko w kontekście polskim, ale też NATO-wskim. - Polska to strategicznie ważny kraj dla sojuszu, bo zabezpiecza tzw. Wschodnią flankę. Dlatego nasze zaangażowanie trzeba postrzegać w związku z operacją "Atlantic Resolve", w ramach której od 2014 roku wspieramy bezpieczeństwo krajów bałtyckich i Polski - powiedziała.

Nord Stream to projekt polityczny

Georgette Mosbacher odrzuciła też sugestie, jakoby możliwe przeniesienie żołnierzy USA z Niemiec do Polski było związane z tym, że Polska w przeciwieństwie do Niemiec  wypełnia „NATO-wskie zobowiązanie do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność. - Chodzi o bezpieczeństwo regionu - podkreśliła, dodając, że nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie przeniesienia żołnierzy z Niemiec.

Powtórzyła też stanowisko USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2. - Naszym zdaniem nie jest to gospodarczy, lecz polityczny projekt, przez który Europa będzie mogła stać się zakładnikiem Rosji. W przeszłości Rosja posługiwała się surowcami energetycznymi jak bronią choćby wobec Ukrainy. Polska wyciągnęła z tego wnioski i chce być niezależna energetycznie od Rosji, co ma też pozytywne skutki dla środowiska- powiedziała amabsador USA. - Warszawa chce być energetycznym hubem w regionie i robi duże postępy. W 2022 roku Polska będzie niezależna od rosyjskiego gazu - dodała.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (288)
Georgette Mosbacher o mediach w Polsce: Są niezależne. Wierzę, że tak pozostanie
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 56 razy 40

  W rankingu wolnosci prasy Polska w cztery lata spadla z miejsca 19 na... 59.

  Narodowa w formie imfantylna dyktaturka ciemniakow.

 • polakadam

  Oceniono 38 razy 26

  No i pisyzacja mediów zwana żartobliwie repolonizacją stanęła pod znakiem zapytania.
  Już raz pisiory wycofywały się rakiem z pomysłu ukarania TVNu . Wystarczyło że panie Mosbacher pogroziła palcem.

 • magda_breslau

  Oceniono 30 razy 24

  Bracia i siostry z PiSu:

  Nie jest problemem dla WOLNOSCI, kiedy w kraju jest duzo gazet i kazda jedna jest w bledzie! Problem jest wtedy, kiedy w kraju jest tylko jedna gazeta, ktora zawsze pisze tylko PRAWDE.

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 24

  Wiara w zapewnienia Morawieckiego to samobój. Prawomocnie skazany łgarz nie jest dla nikogo żadnym autorytetem.

 • maaac

  Oceniono 22 razy 20

  TVN jest niezależny od rządu PiS, a TVP od przyzwoitości. TV Trwam od chrześcijaństwa.

 • gazetalogin12

  Oceniono 34 razy 20

  "Nie wszystko jest perfekcyjne" - w języku dyplomacji oznacza to, że jest zwyczajnie choojowo. Do czasu podziału i częściowej prywatyzacji TVP nic się nie zmieni. Szambo nadal będzie się wylewało z telewizora, gdy umowa o opozycji a pochwały i peansy na cześć jaśnie panującego nam Jarosława nadal będą nasuwały skojarzenia z telewizją północnokoreańską.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 25 razy 19

  "Nie wszystko w Polsce jest perfekcyjne".
  To nierzetelna ocena, gdyż w TVP wszystko jest antydemokratyczne, to stacja prywatna jednej partii, nie żadna publiczna.
  Śmieszny jest Jacek Kurski mówiący, że w TVP przywrócono pluralizm. Pewnie mu chodziło o to, że tyle samo czasu poświęca się np. w Wiadomościach PiSowi co opozycji. Tylko, że w tym czasie 100% komentarzy o PiSie jest pozytywnych, wręcz entuzjastycznych, a 100% komentarzy o opozycji jest negatywnych w sposób skrajnie złośliwy i nienawistny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX