Niemieccy Zieloni się radykalizują. Ich plan to kraj bez samochodów i mięsa

Koalicja rządząca w Niemczech ustaliła plan polityki klimatycznej na najbliższą dekadę, ale Zielonych to nie zadowoliło. Projekt uchwały na listopadowy zjazd partii zawiera naprawdę radykalne pomysły. Zieloni z dumą zaprezentowali swoje główne założenia: zakaz instalowania ogrzewania na olej opałowy i gaz, odejście od przemysłowej hodowli zwierząt oraz wyeliminowanie możliwości kupna samochodów z silnikami spalinowymi.

Zieloni stwierdzili, że propozycje przedstawione przez rząd są zbyt zachowawcze, dlatego poczuli się w obowiązku przedstawić swoje. Ochrona środowiska to temat, który przecież od początku był trzonem ich programu politycznego. 

Kraj bez samochodów i mięsa

Zdaniem Zielonych plan klimatyczny w planie klimatycznym dla Niemiec nie należy bać się wprowadzania uzasadnionych zakazów. Partia uważa, że od zaraz należałoby wprowadzić zakaz instalowania ogrzewania na olej opałowy, a od 2025 roku także kotłów gazowych. W zamian w swoim projekcie proponuje wsparcie dla instalacji grzewczych opartych o pompy ciepła, drewno i kolektory słoneczne.

Samorządy powinny móc bardziej swobodnie decydować o wprowadzeniu stref wolnych od ruchu samochodowego czy ograniczeń prędkości do 30 km/h, zaś politykę podatkową i finansową należałoby ukształtować tak, by wyeliminować zakupy samochodów z silnikami spalinowymi - można przeczytać w projekcie Zielonych, którzy chcą tez promować podróżowanie koleją, zamiast budowania nowych dróg.

„Od 2025 roku nie chcemy zabierać się za nowe drogi federalne, bo Niemcy są wystarczająco wyposażone w drogi, podczas gdy w przypadku torowisk jest wiele do nadrobienia” - agencja DPA cytuje projekt uchwały.

Propozycje ekologów dotyczą też rolnictwa i konsumpcji mięsa. Zieloni chcą odchodzenia od przemysłowej hodowli zwierząt, a także edukacji o "konsekwencjach konsumpcji mięsa".Deklarują, że są gotowi na współpracę z rządem w dziedzinie polityki klimatycznej, która powinna być zadaniem ponadpartyjnym.

Zasiłek energetyczny dla wszystkich

Kluczową propozycją rządowego pakietu klimatycznego jest wprowadzenie pozwoleń na emisję CO2 w transporcie i budownictwie, co wpłynie na ceny paliw. Zieloni maja inny plan: domagają się wprowadzenia ceny emisji CO2 poprzez reformę podatków energetycznych. Wyjściowa cena emisji tego gazu powinna wynosić 40 euro za tonę, by w 2021 roku wzrosnąć do 60 euro - wynika z ich projektu. Tymczasem rząd proponuje, by cena pozwolenia na emisję wynosiła od 2021 roku 10 euro za tonę CO2 i stopniowo rosła do 35 euro w 2025 roku, po czym zostałaby uwolniona (choć także wówczas nie będzie mogła przekroczyć 60 euro).

Zdaniem szefowej Zielonych Annaleny Baerbock wielka koalicja w swoim programie "wszystko przesuwa na później", co oznacza, że plan nie przyniesie żadnych oszczędności przez pierwsze lata. Tymczasem Zieloni chcą możliwie szybkich oszczędności dla budżetu, co pozwoliłoby na obniżenie podatku od energii elektrycznej do dopuszczalnego prawem europejskim minimum oraz wprowadzenie "zasiłku energetycznego" w wysokości 100 euro dla wszystkich - w ramach łagodzenia społecznych kosztów walki ze zmianami klimatu.

Swój pakiet klimatyczny niemiecki rząd ogłosił 20 października br. Do 2023 roku chce wydać na jego realizację 54 mld euro. Planowane działania mają zapewnić, że Niemcy spełnią zobowiązania związane z redukcją emisji CO2. Do 2030 roku emisja tego gazu ma być o 55 proc niższa niż w 1990 roku.

Tekst z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (319)
Niemieccy Zieloni przedstawili swoje propozycje polityki klimatycznej. Są bardzo radykalne: chcą m.in. zmniejszyć spożycie mięsa
Zaloguj się
 • xan-ti

  Oceniono 44 razy 20

  Powinni iść za ciosem i jak Amisze, bez prądu, komputerów, telefonów, urządzeń agd. Do pracy rower, albo furmanka itd. Zdrowo, w zgodzie z naturą. Czas będzie płynął wolniej.

 • zigzaur

  Oceniono 26 razy 18

  Jaki nastrój panuje w Stuttgarcie, Monachium, Wolfsburgu czy innym Ingolstadt? Zatroskanie czy rechotanie?
  Wyobrażacie sobie Oktoberfest z piwem bez bąbelków (emisja CO2) i z wegetariańskimi zakąskami?

 • stachud

  Oceniono 31 razy 11

  Będą jeździć elektrycznymi samochodami produkowanymi w Chinach. Rzeczywiście wtedy nie będzie CO2. Czy każdy lewak ma tak posrane we łbie?

 • zigzaur

  Oceniono 24 razy 10

  Wprowadzą zakaz jazdy samochodami.
  Z wyjątkami, oczywiście. Uchodźcom przysługują darmowe taksówki pomiędzy miejscem zakwaterowania a urzędem od zasiłków. Nawet jeśli ta odległość wynosi 900 m.
  Taksówkarz wypełnia formularz przewozu uchodźcy, uchodźca składa nieczytelny podpis. Bez podania nazwiska, bo przecież ochrona danych osobowych. Potem taksówkarz idzie z takimi formularzami do landratsamtu i pobiera dotację.
  Taksówkarze bardzo sobie chwalą.

 • william

  Oceniono 23 razy 9

  Na wypadek gdyby ktoś myślał, że to tylko za górami i lasami w RFN to przypomnę, że partia Razem ma analogiczne postulaty. Transport międzymiastowy tylko pojazdami elektrycznymi i koleją. Ruch miejski tylko na rowerach i elektrycznych hulajnogach.

 • lubicz56

  Oceniono 16 razy 8

  Z polskiego punktu widzenia takle pomysly moga sie wydawać szokujace ale wszystkim krytykom przypominam, ze maja one szerokie poparcie w niemieckim spoleczeństwie. Zieloni z wyborów na wybory zyskuja w Niemczech na znaczeniu i poparciu a w niektórych Landach juz sa druga sila polityczna.

 • lubat

  Oceniono 17 razy 7

  Według mnie niemieccy zieloni są jeszcze za mało radykalni. Nie zabraniają np. rytualnego uboju zwierząt (halal, szechita). Poza tym powinni zabronić nie tylko używania samochodów, ale i zaprzęgów konnych, bo kto to widział, by tak eksploatować zwierzęta.
  Życzę niemieckim zielonym wygranej i osiągnięcia większości konstytucyjnej. Może Niemcy znowu zaczną myśleć.

 • nienoto

  Oceniono 14 razy 6

  Ojczyzna takich marek jak Porsche, Mercedes, Audi, Volkswagen, BMW, Opel, MAN... No brawo, brawo... Na bardziej genialny plan nie dało się wpaść w Niemczech, jak kraj bez samochodów... :)
  Zieloni mogą stawać w szranki z amebami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX