Niemcy w szoku. "Blackout demokracji" w Hesji. Polityk skrajnie prawicowej NPD wybrany so速ysem

Politycy CDU, SPD i FDP jednog這郾ie wybrali funkcjonariusza skrajnie prawicowej NPD na so速ysa heskiej miejscowo軼i Waldsiedlung. W Niemczech si zagotowa這.
Zobacz wideo

W głosowaniu uczestniczyło siedmiu przedstawicieli rady gminy, wśród nich politycy CDU, SPD i FDP. Jednogłośnie wybrali na sołtysa miejscowości Waldsiedlung w Hesji Stefana Jagscha, wiceprzewodniczącego heskiego oddziału NPD.

Poprzedni sołtys z ramienia liberałów ustąpił ze stanowiska, innego kandydata na jego następcę nie było – doniosła lokalna gazeta „Kreis-Anzeiger”.

Szefowie oddziałów CDU Wetterau i Altenstadt (powiat i miasto w rejencji Darmstadt, w kraju związkowym Hesja) Lucia Puttrich i Sven Müller-Winter przyjęli to „w osłupieniu i z całkowitym niezrozumieniem”, jak napisali we wspólnym oświadczeniu.

Zgodnie z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego NPD jest partią realizującą cele godzące w konstytucję, wybór polityka tej partii „jest dla CDU niepojęty i nie do zniesienia”, stwierdzili dalej chadecy Müller-Winter i Puttrich. „Błędna decyzja” musi zostać skorygowana, odpowiednie rozmowy zostały już podjęte, poinformowali dalej. Lucia Puttrich jest zarazem minister ds. europejskich i federalnych w rządzie Hesji. 

Czytaj więcej: Jacek Czaputowicz: Stanowisko rządu wobec ataków na gejów jest jednoznaczne. U nas nie ma dyskryminacji

„Nawoływanie do nienawiści”

Z równym szokiem przyjęła wiadomość zasiadająca w lokalnych władzach SPD Lisa Gnadl, zarazem posłanka do heskiego landtagu. NPD także w jej okręgu wyborczym „raz po raz zwracało na siebie uwagę nawoływaniem do nienawiści”. Teraz należy wyciągnąć konsekwencje, stwierdziła w pisemnym oświadczeniu.

W podobnym tonie utrzymana jest reakcja polityka FDP Jensa Jacobi. „Jesteśmy w niewyobrażalnym stopniu przerażeni tym wyborem”, powiedział liberał niemieckiej agencji prasowej DPA.

Czytaj więcej: Wybory lokalne w Niemczech. Wygrana CDU w Saksonii i SPD w Brandenburgii. Bardzo mocny wynik AfD

„Nie kooperujemy z nazistami!" Nigdy!"

Oburzenie także w szeregach polityków federalnych. Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil domaga się anulowania wyniku wyborów w Waldsiedlung. „SPD reprezentuje jednoznaczne stanowisko: Nie kooperujemy z nazistami! Nigdy!”, napisał na Twitterze.

Waldsiedlung należy do okręgu sekretarza stanu w ministerstwie obrony Petera Taubera (CDU). „Komu brakuje politycznego i moralnego kompasu i kto jako demokrata podejmuje tak nieodpowiedzialną decyzję, jest nie do zniesienia na liście wyborczej i stanowi dla CDU zbyt duże obciążenie”, zatweetował.

Dyrektor zarządzający klubu poselskiego FDP Marco Buschmann określił wybór sołtysa z NPD podwójnie fatalnym: „z jednej strony dlatego, że demokratyczni politycy wybrali kogoś takiego; z drugiej dlatego, że nie było innego kandydata, który by się podjął zadania”.

A nader zwięźle podsumowała sytuację Myriam Gellner, rzeczniczka Zielonych w Wetterau: „blackout demokracji”. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Wi璚ej o:
Komentarze (166)
"Blackout demokracji" w Hesji. Polityk NPD wybrany so速ysem. Jednog這郾ie
Zaloguj si
 • 31.februarius

  Oceniono 46 razy 16

  "„B喚dna decyzja” musi zosta skorygowana, odpowiednie rozmowy zosta造 ju podj皻e, .."

  i b璠zie "wybierane" a do (w豉軼iwego) skutku. Nnno!

 • maritimer

  Oceniono 40 razy 14

  Jak to m闚i Janusz Gajos w "Alternatywach 4" ?
  Akceptuje wszystkie decyzje og馧u
  Pod warunkiem 瞠 b璠 zgodne z naszymi oczekiwaniami.
  Jako tak to sz這.

 • cezar61

  Oceniono 20 razy 12

  Skoro NPD jest parti faszystowsk godz帷 w konstytucj , to chyba jest zdelegalizowana?

 • rejestr1

  Oceniono 10 razy 10

  Wygl康a na to, 瞠 przy jednym kandydacie rada gminy chcia豉 mie wyb鏎 jak najszybciej z g這wy. Wida, 瞠 fucha nizbyt lukratywna.

 • juha

  Oceniono 24 razy 10

  Jak demokratycznie wybior naszego kandydata, to sukces demokracji. Jak demokratycznie wybior innego to blackout demokracji...

 • 1group

  Oceniono 53 razy 9

  Po prostu skandal. Zamiast wybra jakiego in篡niera z Afryki,wybrali Niemca.Jak 篡 frau Merkel?

 • mr.knox

  Oceniono 28 razy 8

  “Demokracja” w wydaniu lewicy i liberalow. Startowac moga wszyscy ale wygrac tylko ci ktorych MY akceptujemy :)) Niech teraz pomysla z jakim przerazeniem musieli ci “inni” w ostatnich dekadach wysluchiwac o np. homoseksualistach i ich “malzenstwach”, adopcji itd.
  A jak lewica podsyca do nienawisci, moga posluzyc np. publikacje w portalu Agory.

 • smiki48

  Oceniono 28 razy 8

  hipokryzja CDU, SPD i FDP jest przeogromna. Twierdz, 瞠 nie b璠 wsp馧pracowa z nazistami. A co sami robili i robi? S kontynuatorami faszystowskich Niemiec. To hitlerowscy zbrodniarze piastowali wysokie stanowiska w administracji w latach 50-tych i 60-tych z morderc warszawskiej Woli na czele. To CDU przywr鏂i豉 do s康闚 hitlerowskich s璠zi闚 i praktycznie zakaza豉 karania zbrodniarzy hitlerowskich. To jeszcze dzi esesmani i inni mordercy i wdowy po nich otrzymuj emerytury za udzia w II W.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX