Unijny urząd prowadzi postępowanie ws. Wojciechowskiego. Chodzi o zwrot kosztów podróży

We wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawi kandydatów na komisarzy. Przeciwko kandydatowi z Polski toczy się śledztwo w Europejskim Urzędzie ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF - informuje "Der Spiegel".
Zobacz wideo

Polski kandydat na unijnego komisarza Janusz Wojciechowski może przysporzyć przyszłej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen nie lada kłopotów - pisze niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Jak informuje wydawany w Hamburgu tygodnik, przeciwko Wojciechowskiemu, który jest kandydatem na stanowisko komisarza do spraw rolnictwa, prowadzi postępowanie Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF.

Janusz Wojciechowski pod lupą OLAF

Powodem są rzekome nieprawidłowości przy zwrotach kosztów podróży - potwierdziła rzeczniczka OAF. Zarzuty dotyczą lat 2004 – 2014, gdy Wojciechowski był europosłem - wyjaśnia „Der Spiegel”. Anonimowe źródło z Parlamentu Europejskiego podało, że chodzi o „pięciocyfrową” sumę, czyli kilkadziesiąt tysięcy euro. Niemiecki tygodnik przypomina, że Wojciechowski jest obecnie członkiem Europejskiego Trybunału Obliczeniowego w Luksemburgu.

Polski polityk przyznał w rozmowie ze „Spieglem”, że w okresie 2009 - 2011 „z własnej inicjatywy” zwrócił sobie 11250 euro za „niewystarczająco udokumentowane” koszty podróży.Z informacji „Spiegla” wynika jednak, że postępowanie OLAF-u dotyczy innych przypadków. Ze względu na toczące się śledztwo zarówno Komisja Europejska jak i współpracownicy von der Leyen odmówili zajęcia stanowiska.

Nie wiadomo, czy raport OLAF-u będzie gotowy przed wysłuchaniem przyszłych komisarzy w Parlamencie Europejskim, co ma nastąpić pod koniec września. Nie wiadomo też, czy Wojciechowski będzie musiał zwrócić pieniądze. Von der Leyen zamierza przedstawić członków przyszłej komisji w najbliższy wtorek.

Artykuł pochodzi z portalu Deutsche Welle.

Więcej o: