Wybory lokalne w Niemczech. Wygrana CDU w Saksonii i SPD w Brandenburgii. Bardzo mocny wynik AfD

W niedzielę odbyły się wybory do parlamentu krajowego w Brandenburgii i Saksonii. W pierwszym landzie wygrała SPD, w drugim zaś CDU. W obu zaś landach drugi najlepszy wynik przypadł AfD.
Zobacz wideo

Z pierwszych prognoz po zamknięciu lokali wyborczych w Brandenburgii wynika, że SPD obroniło swoją pozycję, pozostając najsilniejszą partią w tym landzie. Socjaldemokraci zdobyli 26,5 procent głosów (-5,4 pkt. proc.) Na drugim miejscu znalazła się populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) na którą głosowało 23,8 procent elektoratu (+11,6 proc.). Trzecia w kolejności partia CDU otrzymała 15,5 procent (-7,5 pkt. proc.). Za partią "Lewica" opowiedziało się 10,4 proc. wyborców, za Zielonymi 10,2 proc., za FDP 4,5 proc., a za Wolnymi Wyborcami BVB 5,1 proc. Dla SPD oznacza to 25 miejsc w parlamencie krajowym, 23 dla AfD, 15 miejsc dla CDU 15, dla Lewicy 10, dla Zielonych 10 i 5 dla BVB. 

Wybory lokalne w NiemczechWybory lokalne w Niemczech Wybory lokalne w Niemczech/Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Wybory w Niemczech. CDU wygrywa w Saksonii, SPD w Brandenburgii

Natomiast zwycięzcą wyborów w Saksonii została CDU, osiągając szacunkowo 32,3 proc. głosów (-7,1 pkt. proc.). Również w Saksonii drugą najsilniejszą partią okazała się AfD zdobywając 27,8 proc. (+18,1 pkt. proc.). 10,3 procent elektoratu głosowało na "Lewicę", 7,6 procent na SPD (-4,8 proc.), 8,6 proc. na Zielonych (+ pkt. 2,9 proc.). FDP osiągnęło 4,8 proc. Tym samym w parlamencie krajowym CDU ma zapewnione 45 miejsc, AfD 30, Lewica 14, SPD 11, a Zieloni 12.

W obu landach oczekiwane są trudne rozmowy koalicyjne. Sekretarz generalny CDU Paul Ziemak wykluczył możliwość zawarcia koalicji z AfD.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: