Wybory lokalne w Niemczech. Wygrana CDU w Saksonii i SPD w Brandenburgii. Bardzo mocny wynik AfD

W niedzielę odbyły się wybory do parlamentu krajowego w Brandenburgii i Saksonii. W pierwszym landzie wygrała SPD, w drugim zaś CDU. W obu zaś landach drugi najlepszy wynik przypadł AfD.
Zobacz wideo

Z pierwszych prognoz po zamknięciu lokali wyborczych w Brandenburgii wynika, że SPD obroniło swoją pozycję, pozostając najsilniejszą partią w tym landzie. Socjaldemokraci zdobyli 26,5 procent głosów (-5,4 pkt. proc.) Na drugim miejscu znalazła się populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) na którą głosowało 23,8 procent elektoratu (+11,6 proc.). Trzecia w kolejności partia CDU otrzymała 15,5 procent (-7,5 pkt. proc.). Za partią "Lewica" opowiedziało się 10,4 proc. wyborców, za Zielonymi 10,2 proc., za FDP 4,5 proc., a za Wolnymi Wyborcami BVB 5,1 proc. Dla SPD oznacza to 25 miejsc w parlamencie krajowym, 23 dla AfD, 15 miejsc dla CDU 15, dla Lewicy 10, dla Zielonych 10 i 5 dla BVB. 

Wybory lokalne w NiemczechWybory lokalne w Niemczech Wybory lokalne w Niemczech/Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Wybory w Niemczech. CDU wygrywa w Saksonii, SPD w Brandenburgii

Natomiast zwycięzcą wyborów w Saksonii została CDU, osiągając szacunkowo 32,3 proc. głosów (-7,1 pkt. proc.). Również w Saksonii drugą najsilniejszą partią okazała się AfD zdobywając 27,8 proc. (+18,1 pkt. proc.). 10,3 procent elektoratu głosowało na "Lewicę", 7,6 procent na SPD (-4,8 proc.), 8,6 proc. na Zielonych (+ pkt. 2,9 proc.). FDP osiągnęło 4,8 proc. Tym samym w parlamencie krajowym CDU ma zapewnione 45 miejsc, AfD 30, Lewica 14, SPD 11, a Zieloni 12.

W obu landach oczekiwane są trudne rozmowy koalicyjne. Sekretarz generalny CDU Paul Ziemak wykluczył możliwość zawarcia koalicji z AfD.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (150)
Wybory lokalne w Niemczech. Wygrana CDU w Saksonii i SPD w Brandenburgii. Bardzo mocny wynik AfD
Zaloguj się
 • next-mcgyver2

  Oceniono 41 razy 21

  Dlaczego prawica cieszy się z wyników Afd? Oni mają jakieś zaćmione umysły. Przecież to partia, która jest najbardziej nieprzyjaźnie nastawiona do Polski. Żaden z polityków Afd nie powie tego co dzisiaj Prezydent Steinmeier z SPD. Teoretycznie przejęcie władzy przez Afd to katastrofa dla Polski zarówno pod względem politycznym jak i gospodarczym.

 • merkury-3

  Oceniono 28 razy 14

  Ci co tak pluli na merkel jeszcze za nia zatesknia jak afd wygra wybory do parlamentu moze upomna sie o ojcowizne
  Stettin und breslau

 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 14

  Co tam pisiorki cieszycie się? AfD nie będzie za nic przepraszać. Nie będzie. Może być tak, że wręcz przeciwnie się upomni o parę hektarów.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 16 razy 12

  Wschodnie Niemcy to taki niemiecki odpowiednik Podkarpacia.

 • strange_email

  Oceniono 32 razy 12

  Mam taki kuriozalny przypadek wsrod znajomych: facet uciekl do RFN zaraz po stanie wojennym, przedtem byl w Wojsku Polskim przez pare tygodni i udzielal sie nieco w zwiazkach zawodowych przed stanem wojennym. Nadal jest w Niemczech i narzeka na imigrantow bedac aktywnym czlonkiem AfD i w/g niego imigranci to darmozjady. Troszke zapomnial ile dostal za darmo na start od panstwa niemieckiego.
  A i zeby bylo smieszniej, koles po paru tygodniach woja chodzi i rozpowiada jakim to jest kombatantem i ile w wojsku przezyl :) Tacy to prawdziwi Niemcy, herosi walki ze zdrowym rozsadkiem sa czlonkami AfD. Smiechu warte.

 • tur_ams

  Oceniono 16 razy 10

  W Niemczech wschodnich to nie zaskoczenie. Gorzej gdyby AFD zaczęłą dostawać takie wyniki na zachodzie, czy północy.

 • niosacyswiatlo

  Oceniono 24 razy 8

  Kibicujcie im Janusze, ale pamiętajcie, że dla wielu z tych oszołomów dzisiejsze Niemcy Wschodnie to są Niemcy Środkowe, a Niemcy Wschodnie to... No właśnie. Rok 1990 to był pierwszy etap zjednoczenia.

 • e50504

  Oceniono 22 razy 6

  Nie popieram, a wręcz przeciwnie, ale wiecie że to dopiero początek? Wiecie dlaczego tak się dzieje, prawda?

  Pisiory jeszcze to popierają. Na 90-tą rocznicę AfD przyjadą sami, bez zaproszenia, sami wystosowując zaproszenie do kolegów z Moskwy, a poleszuki będą dalej sikać po wiatr.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX