Obchody 80 rocznicy II wojny światowej. Angela Merkel przyleci do Warszawy

Od dawna było wiadomo, że w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce udział weźmie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. W piątek okazało się, że do Warszawy przyjedzie także kanclerz Merkel.
Zobacz wideo

- Kanclerz Angela Merkel weźmie udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w niedzielę w godzinach od 12 do 14, po czym powróci do Berlina - podał rzecznik rządu Steffen Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w piątek (30.08.2019) w Berlinie. Pytany o problem reparacji, Seibert powiedział, że "w centrum wizyty" znajduje się pamięć o wybuchu wojny. - Ten dzień, 1 września 1939, niemiecka napaść na Polskę, to był początek zbrodni II wojny światowej, które w imieniu Niemiec popełniły nazistowskie Niemcy. Dziś Niemcy i Polacy są sąsiadami i przyjaciółmi, partnerami w Europie i NATO - oświadczył rzecznik.

Jak podkreślił, historyczna pamięć - "wiedza o zbrodniach niemieckich i cierpieniach narodu polskiego" jest stałym elementem niemiecko-polskich relacji.

Pamięć tak, reparacje nie

- Nigdy nie zapomnimy tej przeszłości, chcemy równocześnie jednak ze wszystkich sił pracować na rzecz przyjaźni między Niemcami i Polakami, teraz i w przyszłości. Z takim przesłaniem pani kanclerz jedzie do Warszawy. Właśnie dlatego ta wizyta na zaproszenie premiera Polski jest dla niej ważna - wyjaśnił Seibert. Zaprzeczył, jakoby decyzja o wizycie została podjęta w ostatniej chwili. 

- Z naszego punktu widzenia, prawnie i politycznie (sprawa reparacji) jest zamknięta. Nigdy nie zostanie zamknięta natomiast pamięć o zbrodniach, o cierpieniach. Wynika z tego zobowiązanie do pracy na rzecz dobrej teraźniejszości i przyszłości naszych obu narodów, które dziś na szczęście są zaprzyjaźnione i złączone partnerstwem - powiedział rzecznik niemieckiego rządu. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier weźmie udział w niedzielę rano w uroczystościach rocznicowych w Wieluniu. Podczas obchodów w Warszawie na Placu Piłsudskiego wygłosi przemówienie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (134)
Obchody 80 rocznicy II wojny światowej. Angela Merkel przyleci do Warszawy
Zaloguj się
 • alfred.ziemniak

  Oceniono 26 razy 18

  Wieśniaki pewnie nie dadzą jej krzesła.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 25 razy 17

  Kochana Angela. Kiedyś ją docenimy... Piszę to bez krzty żartów.
  Rzadko który Niemiec tak dba o relacje z Polską, jak ona. Owszem, nie kosztem samych Niemiec, ale nic w tym dziwnego: w końcu jest ona kanclerzem Niemiec, a nie Polski.

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 11

  Tylko żeby pisiory jakiegoś wstydu nie narobiły. Najlepiej żeby takie suskie, tarczyńske i większość tej pisowskiej holoty miała na ten czas zakaz odżywiania się.

 • zd46

  Oceniono 14 razy 10

  Czy rodzina Mularczyków upomni się o reparacje na reperacje budżetu oraz mocno zanarchizowanej przez PiS Polski?

 • 1627cd1410

  Oceniono 22 razy 10

  a putina zaprosimy na obchody 17.09... :O/

 • tempa-dzida2

  Oceniono 23 razy 9

  Swoją drogą to idiotyzm, żeby tak hucznie obchodzić rocznicę wybuchu wojny ...

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 9

  No to udało się pis kogoś ważnego zaprosić , będzie "sukces" aż miło , chyba że kanclerz też odwoła w ostatniej chwili

 • 1950dana

  Oceniono 20 razy 8

  PIS żąda odszkodowań od Merkel za straty wojenne a teraz ją zaprasza.Chichot losu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX