Angela Merkel dostała drgawek podczas powitania prezydenta Ukrainy. Przyczyną miała być temperatura

Niemiecka kanclerz z trudem opanowała drgawki podczas ceremonii powitania prezydenta Ukrainy. Później tłumaczyła, że to z powodu odwodnienia.
Zobacz wideo

Ceremonia przywitania w urzędzie kanclerskim w Berlinie nowego prezydenta Ukrainy miała niecodzienny przebieg. Podczas odgrywania hymnów państwowych na dziedzińcu urzędu, stojąca w słońcu Angela Merkel dostała drgawek. Niemiecka kanclerz sprawiała wrażenie mocno osłabionej, nie przerwała jednak ceremonii. Po odegraniu hymnów Merkel i zniknęli w klimatyzowanym gmachu urzędu.

Godzinę później oboje politycy pojawili się na wspólnej konferencji prasowej. Szefowa niemieckiego rządu nie sprawiała już wrażenia, jakoby coś jej dolegało. Zapytana przez dziennikarzy o incydent podczas wcześniejszej ceremonii powiedziała, że wypiła trzy szklanki wody i to rozwiązało problem. - Najwyraźniej tego mi brakowało. Poza tym, czuję się bardzo dobrze - powiedziała.

Wołodymyr Zełenski żartował, że podczas ceremonii cały czas stał obok kanclerz, dlatego "była ona całkowicie bezpieczna". W Berlinie od wielu dni panują bardzo wysokie temperatury. We wtorek było blisko 30 stopni Celsjusza.

Agencja dpa podaje, że Merkel nie po raz pierwszy dostała drgawek w związku  z wysoką temperaturą. Wówczas również tłumaczono, że kanclerz była odwodniona. W 2014 roku polityczna opóźniła wywiad telewizyjny, ponieważ w ostatniej chwili poczuła się gorzej. Rozmowa odbyła się niedługo później, po tym, jak Merkel miała zjeść i napić się. 

Żelazna Angela

Angela Merkel uchodzi w Niemczech za tytana pracy i osobę cieszącą się bardzo dobrym zdrowiem. W ciągu 14 lat rządów tylko raz musiała na dłużej oddać się w ręce lekarzy i odwołać szereg oficjalnych spotkań. Było to w 2014 roku, kiedy Merkel przewróciła się na nartach doznając pęknięcia miednicy i stłuczenia biodra. Szefowa niemieckiego rządu dość szybko wróciła jednak do pracy.

Nie wiadomo, czy Angela Merkel ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, ponieważ tego rodzaju informacje są w świetle niemieckiego prawa zastrzeżone. 

Kanclerz Niemiec ma 65 lat. Pod koniec ubiegłego roku Merkel zdecydowała, że nie będzie ubiegać się o ponowne objęcie stanowiska liderki partii CDU (w grudniu zastąpiła ją Annegret Kramp-Karrenbauer). Zapowiedziała również, że wycofa się z polityki w 2021 roku, czyli na koniec swojej czwartej kadencji jako szefowej rządu i nie będzie się ubiegała o inne stanowiska, tak w Niemczech, jak w strukturach Unii Europejskiej. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (298)
Angela Merkel dostała drgawek podczas powitania prezydenta Ukrainy. Przyczyną miała być temperatura
Zaloguj się
 • zapomorski12

  Oceniono 153 razy 115

  Skąd tyle prymitywnych i obraźliwych wypowiedzi pod tym artykułem? A. Merkel, to wielka postać światowej polityki, która przyjaźnie jest nastawiona do Polski i Polaków, a wy ją obrażacie.? Nie dziwię się, że PiS w Polsce wygrywa wybory, skoro tylu prymitywnych li prostackich ludzi żyje w tym kraju. Wstyd!

 • mmmucha

  Oceniono 60 razy 52

  Dziwie sie ze Pan stojacy obok nie reagowal i nikt inny. Jak widac upaly daja sie we znaki. Moze byc zawal, drgawki. Filmik dla krytykantow.
  Pani Angelo zdrowia !

 • divisa

  Oceniono 49 razy 39

  Starsza kobieta dostaje drgawek stojąc w upale w pełnym słońcu, a gupek stojący obok niej nawet się w jej stronę nie odwrócił, nie wziął pod rękę, nie zapytal czy wszystko w porządku. Wot, dzentelmen.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 37 razy 35

  Wyglądała jakby dostała szoku termicznego po pierwszym od tygodnia wyjścia z klimatyzowanego pomieszczenia na otwarte słońce przy ostrym upale.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 36 razy 28

  Odejście Pani Angeli Merkel z polityki, to bardzo, bardzo zła wiadomość zwłaszcza dla nas - Polaków, drugiego takiego przyjaznego Polakom Kanclerza Niemiec mieć nie będziemy! Nie mówiąc już o jej ogólnym poziomie, kulturze, wyrozumiałości dla nas - no i częściowo polskich korzeniach! Zdrowia życzę,odprężenia po tylu latach na tak odpowiedzialnym stanowisku!

 • baby1

  Oceniono 36 razy 28

  Pani Merkel sprawuje urząd kanclerza, bo jest osobą kompetentną i ciężko pracującą. Ma prawo być zmęczona mimo wcale nie aż tak zaawansowanego wieku. Takie objawy mogą być spowodowane brakiem równowagi jonowej, więc nie ma co się naśmiewać, bo wam się też może przydarzyć.

 • kylax4

  Oceniono 32 razy 26

  Nie łatwiej było zorganizować ceremonię w zacienionym miejscu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX