Szwajcarska gazeta o polskim Kościele i rządzie PiS. "Okopali się w mentalnej twierdzy"

40 lat temu, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wyzwolił w swoich rodakach falę entuzjazmu. Dziś władza Kościoła katolickiego w Polsce kruszy się - pisze szwajcarska gazeta "Neue Zuercher Zeitung".
Zobacz wideo

"Wizyta papieża uważana jest dziś przez wielu historyków, nie tylko w Polsce, za pierwszy krok do zwycięstwa nad komunizmem" - pisze warszawski korespondent „NZZ” Paul Flueckiger, nawiązując do 40 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Dziennikarz przypomina, że rok później doszło do fali strajków na polskim Wybrzeżu i do powstania związku zawodowego Solidarność.  

Flueckiger zwraca uwagę na "ścisły sojusz" obozu politycznego, kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego, z Kościołem katolickim. "Po zwycięstwie w wyborach w 2015 roku, podczas których z wielu ambon otwarcie wspierano kandydatów PiS, zarówno Episkopat, jak i prawicowo-katolickie Radio Maryja zaczęły pobierać dywidendy. Od tego czasu kościelne fundacje bez problemu dostają wsparcie od państwa" - pisze Flueckiger.

Rząd pielgrzymuje do Rydzyka

Jak podkreśla, połowa rządu „pielgrzymuje” raz po raz na Jasną Górę oraz do ultrakatolickiego radia ojca Tadeusza Rydzyka. Wpływy Rydzyka w PiS sięgają tak daleko, że może on forsować swoich kandydatów na miejsca w parlamencie i na stanowiska rządowe.

Sojusz Kościoła i państwa za rządów PiS podyktowany jest względami politycznymi - pisze Flueckiger. Z sondaży wynika, że 60 proc. katolików, którzy regularnie uczestniczą w mszy św., chcą w najbliższych wyborach głosować na PiS. Autor przypomina słowa Jarosława Kaczyńskiego z kampanii wyborczej - "Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę". Jego zdaniem wypowiedź Kaczyńskiego była reakcją na rosnący w siłę w dużych miastach ruch antyklerykalny.

„Napinanie muskułów przez Kaczyńskiego okazało się być bumerangiem” - podkreśla Flueckiger, zwracając uwagę na falę oburzenia w polskim społeczeństwie wywołaną przez film "Tylko nie mów nikomu". Film wywołał burzliwą dyskusję o roli Kościoła i jego relacji z państwem. W tym kontekście pojawiają się zarzuty wobec Jana Pawła II, że przymykał oczy na problem pedofilii - czytamy w "NZZ".

Kościół okopał się w mentalnej twierdzy

Nie tylko konserwatywno-narodowy rząd w Polsce, lecz także Kościół katolicki „okopał się w mentalnej twierdzy” przed rzekomymi atakami "lobby homoseksualnego", zwolenników "ideologii gender", UE i całego "upadłego moralnie Zachodu" - pisze Flueckiger.

Ta „izolacja” jest reakcją na postępujący w Polsce proces sekularyzacji - tłumaczy "NZZ". „Polski Kościół dawno temu utracił swoją rolę obrońcy wolności, jaką sprawował w czasach komunizmu” – podkreśla dziennikarz. Jak dodaje, tylko 38,3 proc. Polaków uczęszcza regularnie na niedzielne msze św. "Od czasu upadku komunizmu religijność spada i nawet kult Jana Pawła II nie powstrzyma tego procesu" - konkluduje Flueckinger.   

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (196)
Szwajcarska gazeta o polskim Kościele: Okopał się w mentalnej twierdzy
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 83 razy 71

  Kościół dostał od Państwa tyle kasy - że wierni nie są mu już teraz do niczego potrzebni. W tej chwili Kościół służy wyłącznie naganianiu wiernych do urn żeby głosowali na PiS ...

 • krynolinka

  Oceniono 66 razy 48

  Ten pontyfikat nas uśpił, cielaczki prowadzone na rzeź, takimi się staliśmy. Wydrenowały koloratki z nas kasę i sumienie. Klapki na oczach. "Święte sukienki", tabu w komżach.

 • justas32

  Oceniono 61 razy 39

  XXI wiek, każdy cywilizowany człowiek wie że żaden bóg nie istnieje - a w Polsce 40 % chodzi na msze do kościoła ...

 • antykancelista73

  Oceniono 38 razy 34

  problem Polski polega na tym, że te 70% zadeklarowanych katolików w tym te 40% miłośników pokurcza to zwykłe niedouczone ćwoki nie potrafiące samodzielnie myśleć!!! Tumany z wyższym wykształceniem z prywatnych albo rydzykowych uczelni, którzy od skończenia studiów jednej książki nie przeczytali, intelektualne dno dla których czarny pasożyt wygadujący bzdury z ambony jest wyznacznikiem moralności i co z tego, że wcześniej obmacywał tym cymbałom dziecko tłustymi spasionymi łapskami.....i nawet mi was katomatoły nie żal....

 • agaton.tona

  Oceniono 38 razy 32

  Wszystko to wina ludzi, wiernych, durnych i ciemnych drepczących co niedziele do "kościołka" i utrzymujących tą mafijna instytucję ze swych ciężko zarobionych pieniędzy.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 44 razy 32

  "religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca" M. Twain

 • polakadam

  Oceniono 31 razy 23

  Gdy widzę jak kapłan miłośnie rozkłada
  Swe dłonie liczeniem sterane
  To smutek niezmierny mnie znowu dopada:
  Źle dzieje się z naszym kapłanem!

  Ma brzuszek rozdęty głodową puchliną,
  Twarzyczkę nabrzmiałą od troski.
  W podwójnych podbródkach kołnierzyk zaginął
  A wokół nimb snuje się boski!

  Dosiada nasz święty osiołka skromnego.
  Lecz jakiś jest dziwny ten osieł!
  Bo nie dość, że cały koloru srebrnego
  To z tyłu ma napis - A8.

  On przecież jest godzien by iść na ołtarze!
  On zajmie się każdym człowiekiem!
  A zwłaszcza zaś takim co wiarę okaże
  Gotówką, przelewem lub czekiem.

  Śpiewajmy, kochani, tę skromną piosneczkę
  Co wyszła spod pióra poecie:
  Niech kapłan nam strzyże kolejną owieczkę.
  Wszak tylu jest głupków na świecie.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 28 razy 20

  najważniejszy jest wniosek że: Od czasu upadku komunizmu religijność spada i nawet kult Jana Pawła II nie powstrzyma tego procesu!
  święte słowa, Amen :-)

 • zmiescisz_sie

  Oceniono 30 razy 20

  To episkopat się zsekularyzował non stop polityka i gender a o duchowości wielkie nic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX