"FAZ": Donald Tusk szykuje się do polskiej kampanii prezydenckiej. W tym celu prowadzi "delikatną misję"

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zajęło się szefem Rady Europejskiej i jego "delikatną misją" przygotowania kandydatur na czołowe stanowiska europejskie. Publicysta niemieckiego dziennika przekonuje, że Donald Tusk w swojej działalności traktuje polską politykę jako priorytet.

Kadencja szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska upływa dopiero 1 grudnia. Jednak jego krytycy, których jest pod dostatkiem nie tylko w jego własnym kraju, od jakiegoś czasu zarzucają mu, że nie do końca zajmuje się kwestiami europejskimi - pisze publicysta Michael Stabenow w „FAZ”. Jego zdaniem Tusk planuje swój powrót na scenę polityczną w Warszawie i świadomie podsyca ambicje kandydowania w wyborach prezydenckich w maju 2020. Bo jak ostatnio zaznaczył, „nie zamierza w przyszłości siedzieć tylko przed telewizorem i kopać piłkę z wnukami”.

Pakiet kandydatów

Wg "FAZ" uwagę Tuska zajmie jednak teraz całkowicie urząd w Brukseli, gdyż „obok utrzymującego się sporu o brexit, Tusk ma jeszcze inną, równie delikatną misję do spełnienia”. Jak pisze dziennik z Frankfurtu „Polak musi przygotować pakiet kandydatów na najważniejsze urzędy UE”. Chodzi o następcę odchodzącego w październiku szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, o następcę samego Tuska, szefowej unijnej dyplomacji oraz prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

„FAZ” podkreśla, że Tusk był pierwszym politykiem z Europy Środkowej i Wschodniej, który otrzymał jeden z tych urzędów i „zna system koordynujący wyszukiwanie kandydatów”. Brane są pod uwagę zarówno polityczny i geograficzny rodowód, dotychczasowy staż państwa w UE, uwzględniane są też parytety.

Trudne zadanie

Wg „FAZ” Tusk sonduje dyskretnie od jakiegoś czasu sytuację i nawet kilka dni temu rozmawiał z Angelą Merkel. Dziennik zaznacza jednocześnie, że w przypadku następcy Junckera decyzja nie leży wyłącznie w gestii szefów państw. W myśl traktatu UE mają oni prawo do wysuwania kandydatów, ale muszą uwzględnić także wyniki wyborów do PE. Gdyż szef Komisji Europejskiej wybierany będzie przez 751 europosłów - wskazuje „FAZ”. I większość podobnie jak w 2014 r. będzie mogła zadecydować czy wytypowany główny kandydat otrzyma poparcie. Szefowie rządów i państw oświadczyli jednak w lutym 2018, że nie będzie „żadnego automatyzmu”. „Poza tym prezydent Emmanuel Macron oraz niektórzy liberalni szefowie rządów sprzeciwili się modelowi wysuwania głównych kandydatów – pisze „FAZ”. I to zdaniem dziennika utrudnia zadanie Tuskowi. Zaplanowane na wtorkowy wieczór (28.05.2019) spotkanie szefów rządów i państw UE w Brukseli powinien on potraktować przede wszystkim jako okazję do zapoznania się z opiniami - uważa „FAZ”.

Tusk zabiega o to, by decyzje dot. kandydatów zapadły do końca czerwca. Już na nieformalnym szczycie w Sybinie w Rumunii - przypomina „FAZ” - Tusk udzielił wskazówek co do dalszych działań. Przypomniał o możliwości podejmowania decyzji większością głosów oraz wymienił dwóch czołowych kandydatów: chadeka Manfreda Webera (CSU) z EPL oraz holenderskiego socjaldemokratę Fransa Timmermannsa. Tusk nie wymienił jednak jako czołowej kandydatki faworyzowanej przez liberałów duńskiej eurokomisarz Margarethe Vestager - konstatuje „FAZ”.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.

Więcej o:
Komentarze (179)
"FAZ": Donald Tusk szykuje się do polskiej kampanii prezydenckiej. W tym celu prowadzi "delikatną misję"
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 14 razy 6

  Z całą sympatią i szacunkiem to może lepiej niech nie wraza. Patrząc ile tutaj ciemnego, tępego ludu to tego kraju już nikt nie uratuje. Tak kompetentny polityk powinien dalej pracowac w UE i sterować swiatowa polityka, tam go szanuje cała Europa. A ciemnogrodem i ciemnota niech steruja zbawca narodu, co nie byl nigdzie za granica i nawet sam zakupow nie potrafi robic. To jest poziom ciemnoty i wschodniej chołoty, a kryzys tuz tuz: )

 • sieceonk

  Oceniono 14 razy 4

  juz widzę radosć "ekipy Schetyny"

 • j-ugo

  Oceniono 26 razy 4

  PiSiaki krytykujcie Donalda Tuska. Nie możecie zapomnieć 27:1 . Nawet Orban był za Donaldem.

 • liberau

  Oceniono 18 razy 4

  najwyższy czas - jaki był taki był, ale był wyraźną figurą zdolną angażować publiczność. Nikt po stronie opozycji nie ma dziś takich umiejętności.

 • djenn

  Oceniono 5 razy 3

  Ja na Tuska chętnie zagłosuję, jeśli pójdzie do wyborów solo, bez tej wstecznej chadeckiej furmanki wlokącej się za nim zbytecznie. On sam w sobie jest autorytetem a osoby typu Kopacz, czy Komorowski na pewno mu nie pomogą, tylko zaszkodzą, bo to ludzie z innej epoki, którzy nie intelektualnym nie sprostali wymaganiom, jakie stawia dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość.

 • obywatelkamania

  Oceniono 9 razy 3

  Kurcze, jaki ten Tusk ważny! Biedne savesy, zak52, metall, kat_na_lemingi i wielu innych. Jad im oczy zalewa, a On ma was gdzieś. Będą go przyjmować, dyskutować, traktować jak równego sobie na salonach w tej durnej Europie, a z wami tylko radny PISowski zechce dwa słowa zamienić.
  Jak życ!

 • xinfx

  Oceniono 10 razy 2

  Zagłosuję na Tuska w 2 turze. Najważniejsze by prezydent nie był powiązany z partią rządzącą, jeśli będzie rządzić PIS.

 • naw18

  Oceniono 12 razy 2

  Nie ma szans. Wszystko (łacznie z komisja wyborcza i NSA czy innymi sądami, decydujacymi o wyniku) w rekach PiS. Powinien dać sobie spokój bo z ciemnym ludem nie wygra. Ich jest po prostu WIECEJ i zostali kupieni . I po prostu go zniszczą. Ciemny lud przekona jedynie brak 500+ głod, związany z koniecznością spłaty zadłużenia i polexitem. Chociaż niektórzy dalej będą wierzyć w potęgę RP i oskarżać wszystkich dookola.

 • fandzloch

  Oceniono 8 razy 2

  Sami prawicowi spece od polityki międzynarodowej:) Jesteście żałośni w swojej głupocie, zmanipulowani przez kilku zakompleksionych nieudacznikow życiowych, kopanych po zadkach juz w podstawowce. Powtarzacie wszyscy te same brednie, nikt z was samodzielnie nie mysli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX