"Baluję w wilii rosyjskiego oligarchy" - kulisy afery, która wstrząsnęła Austrią

Niemiecki satyryk Jan Boehmermann już kilka tygodni temu znał treść nagrania, które wstrząsnęło Austrią i doprowadziło do dymisji wicekanclerza.

Popularny niemiecki satyryk Jan Boehmermann już miesiąc temu znał treść nagrania, na którym wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache przed wyborami w 2017 r. rozmawia o wsparciu finansowym z Rosji w zamian na polityczne przysługi. Informację tę potwierdził menedżer Boehmermanna, Peter Burtz. Zaprzeczył jednak, że ktoś oferował satyrykowi materiał wideo. Burtz dodał, że nie wie, skąd Boehmermann znał treść tego nagrania.

"Baluję w wilii rosyjskiego oligarchy"

Już w połowie kwietnia br. podczas wręczenia austriackiej nagrody telewizyjnej Romy niemiecki satyryk poczynił aluzje do afery korupcyjnej z Ibizy. W przekazie wideo powiedział, że nie może odebrać nagrody osobiście, bo „właśnie totalnie nakoksowany i pod wpływem Red-Bulla baluje z partnerami biznesowymi z FPOe w wilii rosyjskiego oligarchy na Ibizie”. Negocjuje, jak mógłby przejąć „Kronen Zeitung“, nie może jednak o tym rozmawiać.

Austriackie media ostro skrytykowały występ Boehmermanna, zarzucając mu, że poniża rząd Austrii.

"Ibiza gate" i dymisje

W piątek wieczorem (17.05.2019) niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” („SZ”) i magazyn „Der Spiegel” poinformowały o potajemnie nagranym wideo, z którego wynika, że Strache przed wyborami parlamentarnymi w 2017 r. oferował polityczne usługi w zamian za rosyjskie pieniądze.

W przypadku wejścia FPOe do rządu przyszły wicekanclerz obiecywał kobiecie, podającej się za przedstawicielkę rosyjskiego oligarchy, państwowe zlecenia w zamian za pomoc w kampanii wyborczej. Kobieta sugerowała, że może zainwestować w Austrii kilkaset milionów euro „niewiadomego pochodzenia”. Była zainteresowana m.in. udziałami w największej austriackiej gazecie bulwarowej „Kronen Zeitung”. Po jej przejęciu zamierzała zmienić linię gazety, aby wspierać kampanię wyborczą FPOe.

W wyniku afery wicekanclerz Austrii i zarazem szef Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) podał się do dymisji. Rezygnację złożył także szef klubu poselskiego FPOe w austriackim parlamencie Johann Gudenus, który uczestniczył w rozmowie na Ibizie.

Niemieckie media a nagrania

Nagranie z Ibizy zostało przekazane niemieckiemu dziennikowi „SZ” i nieco później magazynowi „Der Spiegel”. Obydwie redakcje ze względu na ochronę źródeł nie podają, kto przekazał im materiał. Dziennikarka Leila Al-Serori z „SZ” przyznała, że dziennik już przed miesiącami otrzymał ofertę z nagraniem. Kilka tygodni temu w opuszczonym hotelu doszło do przekazania materiału na pendrivie. Dziennik „Die Welt” podaje, że redakcje nie zapłaciły za otrzymane nagranie.

Al-Serori mówiła w austriackiej telewizji ORF, że nagrania były też oferowane Boehmermannowi, ale nie chciał on zebrać dalszych informacji na ten temat.

W swoim programie „Neo Magazin Royal" w przeddzień wybuchu afery korupcyjnej Boehmermann wspomniał nawet o planowanych doniesieniach prasowych. „Może się zdarzyć, że jutro w Austrii gruchnie" – powiedział.

dpa,afp/dom

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (98)
"Baluję w wilii rosyjskiego oligarchy" - kulisy afery, która wstrząsnęła Austrią
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 61 razy 53

  Zapraszamy do Polski. U nas typ, który u "Sowy..." przyznał, jak to załatwiał robotę synkowi jednego polityka i planował przekazanie pieniędzy banku, którym zarządzał, drugiemu politykowi pod byle pozorem

  "[...] pięć dych czy siedem, czy stówkę mu damy na jakieś badania czy na coś [...]

  zostaje w konsekwencji wywołanej tym afery... Premierem Polski.
  I ani wyroki sądowe za kłamstwa, ani nieudolność w realizacji swych głośno zapowiadanych projektów (promy, samochody elektryczne, mieszkania) nie są w stanie zdjąć takiego cwaniaka z piastowanego urzędu.

  Ta Austria jakaś zacofana jest.

 • lodzermensz1

  Oceniono 58 razy 44

  To jest bardzo proste i jeśli sobie to uświadomimy, to zaoszczędzimy sobie wielu problemów w przyszłości. Zdecydowana większość antyemigranckiej, skrajnej prawicy oraz spora część skrajnej lewicy, są finansowane i nakręcane przez Kreml, który za ich pośrednictwem gra na rozbicie Unii. Robili podobne rzeczy już za ZSRR, finansując różnej maści skrajne ruchy lewackie i pacyfistyczne (m.in. sprzeciwiające się wojnie w Wietnamie). Teraz postawili głównie na skrajną prawicę. Putin chce rozbitej Europy narodów, nacjonalizmów i partykularyzmów, bo taką łatwiej jest rozgrywać. Czego nie rozumiecie, prawacy?

 • Hubert Kropielnicki

  Oceniono 32 razy 28

  Nazywając tę sprawę "aferą taśmową" zrównujecie ją z pamiętnym problemem PO. To nonsens. Rozmowy platformersów, przy całej ich głupawości, dotyczyły interesu państwa, w najmniejszym nawet stopniu nie były zapisem jakiegokolwiek SPISKU, a tym bardziej jakiejkolwiek ZDRADY z udziałem zagranicznych pieniędzy cuchnącego pochodzenia. Ja, z całym szacunkiem, na waszym miejscu zdrowo palnąłbym się w łeb.

 • spam_box

  Oceniono 31 razy 23

  Antoni tak imprezuje od kilkudziesięciu lat i jest spokój. Austria jest przewrażliwiona.

 • maaac

  Oceniono 24 razy 16

  Kolejne uderzenie w stół i kolejny raz wychodzi, które nicki działają w interesie Kremla.

 • franclajn

  Oceniono 16 razy 14

  Powinien zrobić jak deweloper. Pozwać do sądu, bo go rodzina nagrała nielegalnie, gdy o miliardowych biznesach z nią w siedzibie partii gaworzył.

 • robkita

  Oceniono 12 razy 12

  U nas by powiedzieli ze rozmowa wyjeta z kontekstu, albo ze to skrot myslowy albo przejezyczenie i dalej by siedzial na stolku.

 • agnrodis

  Oceniono 12 razy 10

  Nie on jeden baluje u Ruskich. Ojciec Brexitu Nigel Farange wynajmuje luksusowe condo i jezdzi super samochodem za rosyjskie pieniadze, Le Pen i zolte kamizelki tez korzystaja z dofinansowania z Moskwy. Cala reszta pajacow Putina jest albo szantazowana przez Ruskich, jak Trump, o ktorym Putin zbyt duzo wie, albo zyja obiecankami utrzymania wladzy dopoki trzymaja z Rosja. Ci ostatni, to Orban, Kaczynski, Erdogan, Salvani, Bolsonaro itd.....

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy 9

  I z takimi, opłacanymi przez Putasa, partyjkami wchodzi PiSuar w konszachty. Ostatnio we Włoszech...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX