Frans Timmermans dla niemieckiej telewizji: Polacy bardziej ufają UE niż własnemu rządowi

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF skomentował sytuację w Polsce. Polityk stwierdził, że Polacy bardziej ufają unijnym instytucjom niż własnemu rządowi.
Zobacz wideo

- Mówiono mi, daj spokój z Polską, doprowadzisz do Polexitu, Polacy zwrócą się przeciwko Unii. Jest wręcz odwrotnie: polskie społeczeństwo ma dziś większe zaufanie do Unii Europejskiej niż do własnego rządu - powiedział Frans Timmermans w niedzielę wieczorem w wywiadzie dla drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Frans Timmermans w wywiadzie dla ZDF: Polacy bardziej ufają UE niż własnemu rządowi

- Uważam, że musimy prezentować jasne stanowisko. Są traktaty, których należy przestrzegać. Musimy zatroszczyć się o to, by wszyscy obywatele w Europie mieli takie same prawa. Musimy rozmawiać z tymi rządami bez owijania w bawełnę - mówił kandydat europejskich Socjalistów i Demokratów na szefa KE.      

Timmermans powiedział, że nie wszystkie rządy narodowe wspierają działania zmierzające do obrony praworządności. - Istnieją jednak państwa, które ze strachu przed reakcją boją się krytykowania innych - zauważył.

Odnosząc się do tymczasowych wyników wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, Timmermans powiedział, że można je uznać za ostrzeżenie dla tradycyjnych partii prawicowych w Europie. - Nie można odnieść sukcesu przejmując hasła skrajnej prawicy - wyjaśnił. Dobry wynik Vox był jego zdaniem możliwy tylko dlatego, że partia konserwatywne PP przesunęła się na prawo. - Kto sądzi, że można pokonać radykałów kopiując ich, ten już przegrał. Przykładem jest Austria - powiedział Timmermans.

W niedzielnych wyborach w Hiszpanii radykalnie prawicowa partia Vox zdobyła według pierwszych prognoz ponad 12 proc. głosów i po raz pierwszy wejdzie do parlamentu.

Na początku kwietnia KE wszczęła procedurę o naruszenie prawa przez Polskę. Zdaniem Brukseli system odpowiedzialności dyscyplinarnej podważa niezawisłość polskich sędziów. To kolejne postępowanie wobec Polski. Od grudnia 2017 roku toczy się postępowanie z art. 7 unijnego traktatu.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: