Europejska skrajna prawica zwiera szyki. Polscy "Szturmowcy" wśród członków nowego ugrupowania

Mimo protestów organizacji żydowskich i antyfaszystowskich prawicowi ekstremiści powołali do życia organizację dachową pod nazwą "Twierdza Europa". Spotkanie organizacyjne odbyło się w Niedzielę Wielkanocną w centrum stolicy Bułgarii, Sofii.
Zobacz wideo

Wśród zaproszonych znajdowali się m.in. narodowcy z Polski – Szturmowcy, z Niemiec przedstawiciele skrajnie prawicowego ugrupowania Die Rechte (Prawica), z Francji – nacjonaliści z Les Nationalistes, ponadto ruch Légió Hungária z Węgier oraz Narodni i socialni fronta z Czech.

"Na ratunek Europy"

- Naszym głównym celem jest ratowanie Europy przed totalną zagładą - powiedział Zwezdomir Andronow, szef skrajnie prawicowego Bułgarskiego Związku Narodowego (BNS). To nacjonalistyczne ugrupowanie, które było organizatorem spotkania w Sofii, nie zasiada w parlamencie Bułgarii.

"Priorytetowe jest dla nas fizyczne, kulturowe i duchowe przetrwanie naszych narodów i europejskiej cywilizacji" – tak, według bułgarskiej stacji telewizyjnej bTV, argumentował Andronow.

Spotkanie europejskiej skrajnej prawicy w Sofii poprzedziły ostre protesty Organizacji Żydów w Bułgarii Shalom. Piętnowały je także Światowy Kongres Żydów i bułgarski oddział żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith (Synowie Przymierza).

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle".

***

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: