Raport służb: Rosja próbuje wpływać na kampanię wyborczą przed majowymi eurowyborami

Zachodnie służby specjalne uważają, że Rosja chce zdestabilizować UE wpływając na wybory do Parlamentu Europejskiego. Moskwa zaprzecza.
Zobacz wideo

Rosja próbuje wpływać na kampanię wyborczą przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego – ostrzegają europejskie służby specjalne. W raporcie, do którego dotarła niemiecka agencja prasowa DPA czytamy, że Rosjanie starają się wspierać istniejące w UE partie eurosceptyczne albo sympatyzujące z Kremlem. Wykorzystuje się do tego media społecznościowe, a także tradycyjne, na przykład rosyjską telewizję informacyjną RT.

W obszarze zainteresowania autorów kampanii znajdują się zwłaszcza młodzi ludzie. Widać też próby podważania znaczenia wyborów europejskich i zniechęcania ludzi do udziału w głosowaniu. Nowy Parlament Europejski zostanie wybrany w UE pomiędzy 23 a 26 maja.

Dyskretniej niż w USA

Z informacji przekazanych przez wysokich rangą przedstawicieli europejskich służb specjalnych wynika, że rosyjskie działania są mniej widoczne niż te podejmowane przed wyborami w USA w 2016 roku lub przez wyborami we Francji w 2017. W Stanach Zjednoczonych światło dzienne ujrzały wówczas wykradzione przez hakerów e-maile głównej rywalki Donalda Trumpa – Hillary Clinton. We Francji prawicowo-populistyczna i przyjazna Rosji Marine Le Pen była nawet wspierana rosyjskimi pieniędzmi.

Władze w Moskwie pytane o tę sprawę przez agencję DPA zdecydowanie odpierają zarzuty. Rosyjskie MSZ poinformowało, że Rosja nie wtrąca się do wyborów europejskich i nie zamierza tego robić przy żadnych innych głosowaniach. Zdaniem rosyjskiego ministerstwa Unia Europejska znajduje się w poważnym kryzysie i szuka kozła ofiarnego, któremu można by przypisać odpowiedzialność za sukcesy eurosceptyków i populistów.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o:
Komentarze (256)
Raport służb: Rosja próbuje wpływać na kampanię wyborczą przed majowymi eurowyborami
Zaloguj się
 • urian

  Oceniono 59 razy 41

  Rydzyk, Macierewicz i Kaczyński najlepiej to wiedzą.
  Czy poznamy tajemnicę dla czego zastępca Ziobry skłamał sądowi, że współtwórca stanu wojennego gen. Janiszewski nie żyje, dlaczego sekretarka gen. Janiszewskiego została sekretarka Kaczyńskiego, a kierowca generała Janiszewskiego kierowca Macierewicza? Czy poznamy tajemnicę skąd pochodziły pieniądze PC i spółki Srebrna ?

 • szabepio

  Oceniono 44 razy 24

  Pis też robi dobrze fiutinowi. Skłócił nas z ue, rozpoczął wyprowadzanie Polski z ue. Rozbroił i upokorzył armię. Wyciął częśc puszczy bialowieskiej tworząc korytarz dla rosji. Teraz przekopie mierzeję wiślaną co tak naprawdę ułatwi rosji szybszy desant w Polsce. Przyjrzyjcie się jacy ludzie są w pis. Ilu jest tam prokuratorów stanu wojennego i zwyklych tchórzy.

 • iarna

  Oceniono 43 razy 21

  "Moskwa zaprzecza" - a czego sie spodziewacie? Ze napiszą lub powiedzą coś w stylu"w Stanach nam się udało, to dlaczego nie mielibyśmy spróbować tutaj i teraz?". I dalej :"Wasze kłopoty to nsz sukces".
  Polityka ruskich jest prowadzona od stuleci według tych samych reguł, bez względu na władzę - zdestabilizowac i roznbić wszelki porządek wśród tych, których uzna za rywali lub swoją strefę wpływów. Skłócac, szczuć, robić zamachy, płacic szpiegom.. i tak dalej.

 • obecnytutaj

  Oceniono 35 razy 15

  Wycinać ruskie trole z forów. Niestety trzeba zatrudnić parę osób do tej roboty ale to powinien być obowiązek każdego dużego portalu

 • marc.pl

  Oceniono 22 razy 12

  W naszym kraju forum Interii jest szczególnie trollowane za wschodniej granicy. Większość komentarzy które na forum Interii się ukazuje jest inspirowane i opłacane na Kremlu a konkretnie powstają w Internet Research Agency z siedzibą w St. Petersburgu.

 • wikal

  Oceniono 9 razy 7

  U nas nie muszą się wysilać. Partia sympatyzująca z Kremlem ma pełnię władzy.

 • pt.nut

  Oceniono 15 razy 7

  Sadzac po reprezentacji piss, wplyw Rosji widac az nadto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX