Sondaż: Polacy i Niemcy pozytywnie o UE

Polacy i Niemcy lepiej oceniają Unię Europejską niż inne narody - wynika z sondażu amerykańskiego think tanku Pew Research Center.
Zobacz wideo

Polacy i Niemcy pozytywniej wypowiadają się na temat Unii Europejskiej niż inne narody - wynika z opublikowanego właśnie sondażu ośrodka Pew Research Center. Ankiety przeprowadzono w dziesięciu krajach UE. Opinię, że "UE nie rozumie potrzeb obywateli" potwierdziła większość Greków (86 proc.), Francuzów (65), Włochów (65), Holendrów (63), Węgrów (62), Brytyjczyków (61), Hiszpanów (60) i Szwedów (59). W Niemczech, ale przede wszystkim w Polsce większość była odmiennego zdania. Nad Wisłą tylko 42 proc. ankietowanych uważało, że UE nie rozumie potrzeb swoich obywateli.

Brexit, uchodźcy i gospodarka

Większości respondentów nie podobało się, w jaki sposób UE obchodzi się z problemem imigrantów, brexitem i kwestiami gospodarczymi. Tylko niewielka większość Niemców (51 proc.) i Holendrów (52) była zadowolonych ze strategii UE ws. brexitu. W Polsce zadowolenie wyraziło 45 proc. pytanych, a we Włoszech i na Węgrzech już tylko 31 proc.

Polacy z kolei wyrazili największe zadowolenie z podejścia UE do spraw ekonomicznych (poparcie 58 proc.). Podobną opinię wyraziła większość Niemców i Holendrów (po 52 proc.). Inaczej było już we Włoszech i Grecji, gdzie zadowolenie wyraziło odpowiednio 20 i 14 proc. pytanych.

Najgorzej jest z polityką migracyjną. Z niej zadowolony jest średnio co czwarty (23 proc.) Europejczyk. W poszczególnych krajach zadowolenie kształtuje się różnie - od 37 proc. w Holandii, 23 proc. w Polsce, po 16 proc. we Włoszech i 7 proc. w Grecji.

W pięciu z dziesięciu krajów unijnych mieszkańcy przyznali, że chcą mniej imigrantów. W Niemczech taką wolę wyraziło 58 proc. respondentów, a w Polsce 49 proc.

Lepiej czy gorzej?

W większości krajów, w których przeprowadzono sondaż, ludzie są przekonani, że obecnym dzieciom będzie się w przyszłości gorzej powodzić niż ich rodzicom. W Niemczech opinię taką wyraziło 52 proc. pytanych, a we Francji nawet 80 proc. W Polsce za to 25 proc.

Tylko w Polsce (68 proc.) i Szwecji (66) większość odpowiedziała, że przeciętnemu obywatelowi powodzi się finansowo lepiej niż przed 20 laty. W Niemczech uważała tak zaledwie jedna trzecia pytanych, w Hiszpanii 24 proc., we Włoszech 10 proc., a w Grecji tylko 7 proc.

Pew Research Center przeprowadził sondaż między 24 maja a 12 lipca 2018 na grupie 10 tys. osób.

Zobacz wideo

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: