EPL chce zwiesić członkostwo partii Orbana. Fidesz: W takim wypadku wystąpimy z ugrupowania

Władze Europejskiej Partii Ludowej nie chcą w swoich szeregach partii Fidesz Viktora Orbana. EPL zarzuca mu łamanie zasad demokracji i państwa prawa. Partia ma zostać zawieszona. Fidesz zapowiada, że jeśli tak się stanie, to sama opuści EPL.
Zobacz wideo

Władze Europejskiej Partii Ludowej oficjalnie zaproponowały zawieszenie członkostwa partii Fidesz. Poinformowała o tym Esther de Lange z zarządu holenderskiej partii chadeckiej CDV, która również wchodzi w skład zasiadającej w Parlamencie Europejskim EPL.

Na spotkanie kryzysowe z Viktorem Orbanem przyjechali do Brukseli m.in. szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer i szef CSU, główny kandydat EPL w wyborach europejskich, Manfred Weber.

Fidesz Orbana zostanie zawieszony?

Zawieszenie Fideszu ma obowiązywać aż do momentu, gdy specjalna rada pod kierownictwem byłego szefa Rady Europejskiej Hermana van Rompuya oceni, czy partia ta w ogóle spełnia kryteria członkostwa na dłuższą metę. Do czasu wydania opinii przedstawiciele Fideszu utraciliby swoje prawa, nie mogliby między innymi uczestniczyć w spotkaniach EPL ani wystawiać swoich kandydatów do władz partii.

Pomysł ten ma poparcie niemieckiej chadecji czyli CDU i CSU. Obie te partie opowiadały się ostatnio za przedstawioną dziś propozycją, w tym za powołaniem rady, która wypracuje ocenę Fideszu. Krytycy zarzucają Orbanowi, że od lat jako premier Węgier łamie w swoim kraju zasady państwa prawa i demokracji, knebluje niezależne media oraz naraża opozycję na represje i kary finansowe. Ostatnio Orban dodatkowo naraził się krytykom w związku z kampanią propagandową skierowaną przeciwko Unii Europejskiej.

Przedstawiciele Fideszu zapowiedzieli, że w razie zawieszenia w prawach i obowiązkach członka EPL, całkowicie wystąpią z tego ugrupowania. Zdaniem obserwatorów Fidesz mógłby wówczas założyć prawicową partię wspólnie z włoską Ligą Północną kierowaną przez włoskiego ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (34)
Europejska Partia Ludowa chce zwiesić członkostwo partii Viktora Orbana
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 10 razy 4

  EPL to ze tolerujecie tego faszyste niszczyciela i złodzieja który okradł Wegryrazem z mafia która kieruje jestwielkim wstydem.

 • fakiba

  Oceniono 8 razy 4

  Jak mi przykro że nie chcą w swoim gronie faszystów od Orbana

 • mazzini890

  Oceniono 5 razy 3

  To było do przewidzenia. Europa Zachodnia zaczyna się bronić i nawet ich prawica otrzeźwieje.Polska i Węgry będą politycznie "odcinane".Będzie handel bez realnego.prawa głosu. To niestety osłabia UE więc umiarkowanie poprze to USA,Chiny i Rosja.Ale Zachód nie ma już wyboru.I co najważniejsze USA i Chiny chcą osłabienia UE.Ale przynajmniej na razie nie chcą całkowitego upadku Europy Zachodniej, na razie im się o nie opłaca.Więc nie zaognią za mocno sytuacji. Polska i Węgry to nie są pierwszoligowi graczę dla nich.Więc w razie czego poprą Zachód. Polska i Węgry dostaną po p...e. I nawet prawica z Voxem i Salvini na poważnie nam nie pomoże. USA i Chiny też nie.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy 3

  Pasują jak smark do rękawa.

 • obeznany

  Oceniono 11 razy 3

  Robi się gorąco.
  Amerykanie też już powoli tracą cierpliwość do pastuchów z Węgier, Turcji i Polski robiących krecią robotę dla Putina.

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 3

  Europo przestań sie cackac z tym ryskim szpiclem Orbanem podobnie jak z Kaczyńskim i spółka. Blokowe głosowanie art 7 zawieszenie w prawie do głosu oraz odcięcie od funduszy. Im szybciej tym szybciej ta moskiewska agentura w obu krajach zdechnie.

 • ja5569

  Oceniono 4 razy -2

  Magyarexit?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX