"Der Spiegel": seksualni napastnicy z Kolonii uniknęli kary. Poszkodowanych było 661 kobiet

Wydarzenia z nocy sylwestrowej w 2015 roku w Kolonii, podczas której doszło do molestowania kobiet przez migrantów, były szokiem dla niemieckiej opinii publicznej. Większość sprawców uniknęła kary.

"Zawiadomienie o seksualnym napastowaniu przez obcych mężczyzn podczas sylwestrowej zabawy pod gołym niebem na placu między katedrą kolońską a dworcem głównym złożyło 661 kobiet" - pisze we wtorek w wydaniu internetowym niemiecki tygodnik "Der Spiegel". "Kobiety, które znalazły się na placu, musiały przejść przez "ścieżkę zdrowia" - szpaler utworzony przez mężczyzn będących pod silnym wpływem alkoholu" - cytuje "Der Spiegel" fragment poufnego raportu policji.

Merkel zapowiada twardą reakcję państwa

Autorzy artykułu przypominają wystąpienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która określiła zajścia w Kolonii mianem "odrażających" i zapowiedziała "twardą reakcję państwa prawa". - Należy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by szybko odnaleźć wszystkich winnych i ukarać ich bez względu na ich pochodzenie i okoliczności - powiedziała wówczas szefowa rządu.

Kolońska policja powołała specjalną grupę śledczą, do której należało ponad stu funkcjonariuszy, co zwykle zdarza się tylko w przypadku zamachów terrorystycznych. Byli wśród nich specjaliści zajmujący się identyfikacją osób z nagrań wideo.

- Mieliśmy środki i bardzo się staraliśmy - powiedział "Spieglowi" jeden z uczestników tego zespołu. - Od początku wiedzieliśmy jednak, że złapiemy tylko nielicznych sprawców - dodał funkcjonariusz.

Skromny bilans dotychczasowego śledztwa

Ponad trzy lata po wydarzeniach w Kolonii bilans pościgu za sprawcami przedstawia się więcej niż skromnie. Z dokumentów przekazanych przez sąd rejonowy w Kolonii wynika, że przestępstwa seksualne udowodniono trzem osobom. Dwie z nich skazane zostały na kary więzienia w zawieszeniu.

Jeden ze skazanych, Irakijczyk, pocałował młodą kobietę i oblizał jej twarz. Drugi - migrant z Algierii wołał  do uczestników zabawy "Daj mi dziewczynę albo zginiesz". Trzeci, pochodzący z Libii Muhamed A., dostał za obmacywanie kobiet rok i dziewięć miesięcy. Trzech skazanych mężczyzn udało się złapać i postawić przed sądem tylko dlatego, że sami zrobili sobie telefonem komórkowym zdjęcia z ofiarami.

Podczas feralnej nocy ostatniego dnia 2015 roku policja odnotowała łącznie ponad 1300 przestępstw. Kolońska prokuratura wdrożyła postępowanie przeciwko 290 osobom. Przed sądem stanęło 52 oskarżonych, skazanych zostało 32, w większości za kradzież, rabunek i paserstwo. Większość z nich to przybysze z Algierii, Maroka i Iraku. 

- Bilans wypada skromnie - przyznał rzecznik sądu. - Chaotyczna sytuacja w noc sylwestrową utrudniła gromadzenie dowodów. Niemożliwe okazało się przypisanie konkretnych czynów poszczególnym sprawcom - wyjaśnił.

Pomimo obietnicy złożonej przez kanclerz Merkel, nie doszło do twardej reakcji państwa prawa - pisze w konkluzji redakcja "Spiegla".

Napaści seksualne i rabunki dokonane w Kolonii, głównie przez migrantów, wpłynęły negatywnie na postawę mieszkańców Niemiec, którzy w lecie i na jesieni 2015 w przeważającej większości wykazali ogromną gotowość do pomocy uchodźcom.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (285)
"Der Spiegel": seksualni napastnicy z Kolonii uniknęli kary. Poszkodowanych było 661 kobiet
Zaloguj się
 • tom-pek

  Oceniono 54 razy 42

  większość imigrantów nie jest przystosowana do życia w cywilizowanych krajach ,wygląda to tak jak zamykanie kota w budzie z psem

 • t_uptus

  Oceniono 41 razy 29

  To zjawisko występujące w całej Europie. Niemcy wykazali się naiwnością sądząc, że przybysze z krajów arabskich to wymęczone życiem grupy wdzięcznych za gościnę osób. Co nie oznacza, że takich wśród nich nie ma. Tę cenę będzie Europa płaciła bardzo długo , a to dlatego, że dała się wpuścić w maliny putinowi i otworzyła swe granice dla wszystkich, dosłownie. Bez kontroli , bez dokumentów. Nad częścią tach osób nie ma żadnej kontroli i wiedzy w UE. Zniknęli. Inni poruszają się po Europie z dokumentami wystawionymi na fałszywe nazwisko. Wyrabiają dokumenty na różne nazwiska w różnych krajach i wciąż są traktowani jako uchodźcy polityczni. A mówił Tusk że należy jak najszybciej uszczelnić granice i spotkała go za to fala ogromnej krytyki.
  Ludziom należy pomagać, ale znacznie łatwiej to czynić gdy wiadomo komu i z jakimi potrzebami.

 • adam3407

  Oceniono 44 razy 28

  Niemcy, badzcie wyrozumiali dla straumatyzowanych wojna uchodzcow i nadstawiajcie dupy

 • Van der Seck

  Oceniono 35 razy 27

  Pojecia z islamu:
  1. hidżra - podbicie terenow przez ich zasiedlenie (> migracja)
  2. dżizja - podatek od niewiernych (> zasilek). Dlatego muzulmanie nigdy nie beda wdzieczni za socjal - z ich punktu widzenia dostali go, bo Allah tak chcial i placa im niewierni.
  3. ketman i takija - tzw. klamstwo w islamie: wyznawca ma prawo oszukiwac niewiernych w dowolnym zakresie: moze wybierac z Koranu tylko "mile" fragmenty, zeby uzasadnic, ze islam jest religia pokoju (zapominajac o 156 ustepach nawolujacych do zabijania niewiernych - najlepiej przez ucinanie lbow). To tzw. polprawdy. Wolno mu nosic sie po europejsku, przejac zwyczaje, nawet przechrzcic sie. Wolno mu wszystko, o ile przyswieca temu wyzszy cel - przekonanie do siebie, a z czasem do islamu niewiernych i przeciagniecie ich kiedys na te strone...
  To, czego mu m.in. nie wolno, to zyc na koszt in.muzulmanina. Dlatego migranci nie udaja sie do in.krajow arabskich: wiedza, ze byloby to sprzeczne z zasadami religii (ktora jest tez norma spoleczna i ustrojem panstwowym), wiedza to tez kraje arabskie, ktore mialyby ich ew.przyjmowac, wiec nic nie robia w te strone, bo to wbrew islamowi. Wyjatkiem jest tu Jordania, ktora przyjmowala przez chwile migrantow (czyt.:Arabow lamiacych prawa Koranu, ktorym nie wolno zyc na koszt in.muzulmanina), ale tez juz jej przeszlo, bo nie sa wdzieczni, tylko roszczeniowo-butni i wszystko niszcza...
  Jak to powiedzial kiedys libijski dyktator Kaddafi francuskiemu prezydentowi: "Zeby podbic Europe, nie potrzebujemy broni - wystarcza brzuchy naszych kobiet"... Tyle w temacie integracji i jej perspektyw.

 • haniku72

  Oceniono 39 razy 25

  Podziękowanie za gościnność. Jak można było zrezygnować z bezpieczeństwa własnych obywateli (i płatników podatków) na rzecz... no właśnie. Co zyskali Niemcy otwierając granice? Przyznam, że trudno jest mi doszukać się sensu w tym działaniu. Działania humanitarne przy zaangażowaniu tych samych środków na miejscu były by 10 krotnie bardziej efektywne.

 • romandr64

  Oceniono 24 razy 20

  W krajach z których pochodzi większość imigrantów nie obowiązuje prawo i obyczaje w rozumieniu Europejczyków. Dla nich kara powinna być surowa i dobrze by wykonana była natychmiast ,na oczach świadków którzy często byli świadkami przestępstwa. Tylko taką karę sprawcy zrozumieją i - w co często się wątpi - będzie działać odstraszająco dla potencjalnych, innych przestępców. Wyrok "w zawieszeniu" to dla nich żart, dowód że są bezkarni. Wystarczy być grzecznym przez jakiś czas, lub nie dać się złapać i dalej można "bawić" się od nowa.

 • beaviso

  Oceniono 20 razy 18

  Gdzie w tym czasie byli niemieccy mężczyźni? Czy ostatni z jajami polegli w obronie Berlina w 1945 r?

 • camp.1000

  Oceniono 16 razy 16

  Mniejszość muzułmańska wkrótce będzie większością, to i by się odgryźli. Poza tym należy uszanować zwyczaje emigrantów bo to przecież wzbogacanie kultury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX