Inwigilacja w Chinach. 20 mln ludzi zakazano podróży, bo zabrakło im "punktów społecznych"

W roku 2018 chińskie władze zabroniły ponad 20 mln ludzi podróży pociągiem lub samolotem. To efekt systemu inwigilacji i punktów (lub tzw kredytów) społecznych.

W roku 2018 Chiny wdrożyły system "socjalnego kredytu" czyli punktów społecznych przyznawanych albo odbieranych za odpowiednie lub nieodpowiednie zachowanie.

Oszukiwanie fiskusa, za późno zapłacona kara, przechodzenie na czerwonym świetle czy posiadanie narkotyków – takie i inne wykroczenia mają w Chinach nie tylko następstwa prawne, ale coraz częściej ludzie zarabiają także ujemne punkty na swoich wirtualnych kontach "kredytu socjalnego".

Kto tych ujemnych punktów ma zbyt dużo, temu nie wolno np. podróżować, czy to w kraju, czy za granicę. W roku 2018 władze Chin odmówiły prawie 17,5 mln ludzi podróży samolotem, 5,5 mln nie mogło kupić biletu na pociąg.

Dane te pochodzą z raportu centrum Informacyjnego tego systemu społecznej inwigilacji.

Wychowanie obywateli

De facto takie ograniczenia swobody poruszania się mają działać odstraszająco i zdyscyplinować mieszkańców Chin do przykładnego zachowania.

Państwowe chińskie media w ostatnich dniach z dumą i bardzo pozytywnie informowały o tych dyscyplinujących zabiegach. "Poczyniono duże postępy w tworzeniu systemu kredytu socjalnego" – napisała np. gazeta "Global Times", podkreślając, że działania dyscyplinujące już teraz oddziaływują na "nieuczciwe elementy" w Chinach.

System nadzoru 1,3 mld Chińczyków

Władze Chin od lat już pracują nad szeroko zakrojonym systemem "kredytu socjalnego" dla 1,3 mld Chińczyków. Przez wzmożoną urzędową inwigilację władze systematycznie zbierają dane o komunikacji, mobilności i płatnościach obywateli.

Ponieważ w Chinach nie ma podziału władzy i nie przestrzega się zasad państwa prawa, władze mogą w stosunkowo prosty sposób zbierać i weryfikować dane. Organizacje praw człowieka krytykują takie postępowanie władz. Rząd USA chiński system "kredytu socjalnego" nazywa "systemem orwellowskim", przy pomocy którego państwo praktycznie kontroluje wszystkie sfery życia obywateli.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Więcej o:
Komentarze (183)
Chiny. 20 mln ludzi zakazano podróży. Zabrakło im punktów społecznych
Zaloguj się
 • rattus-rattus

  Oceniono 58 razy 42

  Genialne!!!
  Nie chodzi do kościoła - minus 10 punktów, nie był na spowiedzi - minus 20, codziennie ogląda TVP - plus 15 punktów itd.

 • micor

  Oceniono 22 razy 16

  Wprowadzony w kilku oddalonych od centrum prowincjach Chin pilotażowy program wykrywający korupcję na szczeblach władzy (program komputerowy korzystający z "big data" celem wykrywania potencjalnych zachowań korupcyjnych) został zawieszony po kilku miesiącach. Powodem była zbyt wysoka skuteczność, po prostu to "bydle" nie wiedziało że powyżej pewnego poziomu władzy nie należy być zbyt dociekliwym.

 • ltte

  Oceniono 28 razy 16

  U nas też jest taki system, tylko dotyczy zdrowia i nie trzeba mieć żadnych punktów karnych, żeby władze odmówiły leczenia. Może nie do końca odmówiły, ale np. zakazały wizyty u specjalisty przez 2-3 lata ;-)

 • titta

  Oceniono 13 razy 13

  Moze warto napisac, ze punkty odbiera sie za krytykowanie rzadu, walke o prawa czlowieka ( np wywlaszczenia bez odszkodowania) czy "niwlasciwa religie" np. odmowe wspopracy z kosciolem ( oddajacym czesc przywodcy partii).

 • duck102

  Oceniono 25 razy 13

  Jak wyjdziemy z UE na jesieni to na przyszłą wiosnę będzie podobnie i w Wolsce.

 • tetradrachma

  Oceniono 21 razy 13

  A, TO jest "marzenie" niejakiej Szydło - w odniesieniu do tych - co nie uznaja PiS-u jako partii ich.....marzeń. Nie panikujcie, znając "umiejętności" rządzącej hołoty ich cel nie spełni się.

 • wolter17

  Oceniono 12 razy 12

  Chiński dziennikarz Liu Hu jest jednym z milionów osób, które zgromadziły już niską ocenę społeczną. Liu Hu został aresztowany, uwięziony i ukarany grzywną po ujawnieniu korupcji.
  "Rząd uważa mnie za wroga", powiedział Liu Hu ABC. Został teraz pozbawiony możliwości podróżowania samolotem lub szybkim pociągiem. Jego konta w mediach społecznościowych z milionami obserwujących zostały zawieszone. Stara się znaleźć pracę.---- Komuniści w Chinach pozazdrościli komunistom z Korei pełnej kontroli nad poddanymi, i podążają ich śladem

 • kris0104

  Oceniono 18 razy 12

  To jest straszne, ze funkcjonuje taki system, zgnojenie, zaprzeczenie wszelkich wartosci ludzkich, robienie ze spoleczenstwa bezwolnego tlumu bez prawa do indywidualnego samostanowienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX