Kukiz'15 w eurosceptycznym sojuszu. Chcą stworzyć m.in. frakcję z Ruchem Pięciu Gwiazd

Na trzy miesiące przed eurowyborami Ruch Pięciu Gwiazd przedstawił pierwszych partnerów do utworzenia nowej frakcji w europarlamencie. W eurosceptycznej grupie jest m.in. Kukiz'15.

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd przedstawił pierwszych partnerów do utworzenia nowej frakcji w europarlamencie. Chce ją stworzyć po wyborach europejskich, które odbędą się w maju.

Wśród partii, które mogły by utworzyć antyeuropejską frakcję w Parlamencie Europejskim wraz z Włochami są populistyczne partie z Finlandii, Grecji, Chorwacji i Polski. Francuski ruch „żółtych kamizelek” jeszcze się nie zadeklarował. Do utworzenia frakcji w Parlamencie Europejskim potrzebnych jest co najmniej 25 deputowanych z siedmiu krajów UE. Brak więc jest jeszcze dwóch partnerów w Europie.

Komentarz: Prawicowy populizm w UE

Lider Ruch Pięciu Gwiazd i włoski wicepremier Luigi Di Maio zaprezentował w piątek w Rzymie grupę nowych sojuszników. Jest to lewicowo-populistyczna partia Zivi Zid z Chorwacji, Akkel, mała grecka partia chłopska, Polska partia Kukiz'15 oraz fińska Liike Nyt, propagująca wolny rynek.

Poruszenie wywołało ostatnio spotkanie Di Maio z przedstawicielami francuskiego ruchu „żółtych kamizelek”. Paryż nie był o tym poinformowany i w reakcji odwołał swojego ambasadora we Włoszech.

Rządząca we Włoszech populistyczna koalicja prawicowej Ligi i antyeuropejskiego Ruchu Pięciu Gwiazd kilkakrotnie już próbowała sprowokować prezydenta Francji Emmanuel Macrona. Ruch Pięciu Gwiazd we włoskich wyborach parlamentarnych 4 marca 2018 zdobył największe poparcie, ale jak wynika z najnowszych sondaży, jego popularność wciąż spada. W wyborach regionalnych Abruzji w ubiegłą niedzielę odnotował dotkliwe straty.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (232)
Kukiz'15 w eurosceptycznym sojuszu z Ruchem Pięciu Gwiazd
Zaloguj się
 • reksio_1967

  Oceniono 68 razy 46

  eurosceptyczni, ale pchają się na stołki w PE, a i kasa im jakoś nie śmierdzi. Hipokryzja do kwadratu.

 • krynolinka

  Oceniono 50 razy 32

  Paweł, no nie mów, że założysz żółtą i będziesz robił zadymy w proteście przeciw władzy Kaczyńskiego... Ale w sumie jako antysystemowiec to nawet powinieneś! Precz z oligarchią, precz z wieżami!

 • justas32

  Oceniono 54 razy 30

  Przerażające jest że ludzie bezmyślni, w sposób bezmyślny, reprezentują szerokie rzesze ludzi bezmyślnych ...

 • pyniu25

  Oceniono 39 razy 19

  skoro jesteście eurosceptykami to po ch...j się tam pchacie.reksio 1967 dobrze napisał.hipokryzja i tyle.dla was liczy się tylko kasa i nic więcej.ehh kukiz słuchałem cie kiedyś ale to było kiedyś

 • harry.s.totteles

  Oceniono 41 razy 17

  Naziole z lewakami, groch z kapustą. Łączy ich, że chcą burzyć. Co chcą budować nie wiadomo. Wiadomo, że nie lubią wolności i słabszych.

 • taroudant

  Oceniono 32 razy 16

  I wszystko się zgadza : w Polsce sojusz z naziolami i anty-unijnym Pisem, za granicą z populistycznymi komuchami, a wszystko przy dyskretnym ale miłym dla kieszeni wsparciu Putina.

 • hi2per

  Oceniono 31 razy 15

  Mam nadzieję że nikt z tej przystawki PiS-bolszewii nie dostanie się do parlamentu EU.

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 15

  Tak im śpieszno do UE tym eurosceptykom , a na drzewo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX