"Obywatel Rzeszy" w Bundeswehrze. Skrajna prawica przenika do niemieckiej armii

Wybuchł nowy skandal wokół elitarnej jednostki Bundeswehry. Chodzi o przenikanie armii przez skrajną prawicę.

Bundeswehra zawiesiła w obowiązkach podpułkownika elitarnej jednostki KSK. Jest on podejrzany o szerzenie w mediach społecznościowych treści skrajnie prawicowych – powiedziała rzeczniczka armii. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD. Okazuje się, że kontrwywiad już wcześniej zwrócił uwagę na podejrzanego podpułkownika. – Jego przełożony zdecydował o podjęciu środków dyscyplinarnych – powiedział rzecznik MAD. Podejrzany został zawieszony w obowiązkach służbowych i ma zakaz noszenia munduru.

Ideologia „Obywateli Rzeszy”

Jak donosi magazyn „Der Spiegel” podpułkownik zwrócił na siebie uwagę postami, jakie zamieszczał w zamkniętej grupie na Facebooku, a które odzwierciedlały ideologię „Obywateli Rzeszy". Podpułkownik domagał się m.in. likwidacji urzędu prezydenta Niemiec. „Obywatele Rzeszy" odrzucają Republikę Federalną Niemiec jako państwo i nie uznają niemieckiego rządu.

W ubiegłym roku w Bundeswehrze zostało zdemaskowanych czterech prawicowych ekstremistów. Kontrwywiad wojskowy MAD zaklasyfikował ponadto trzech żołnierzy jako islamistów – powiedział rzecznik MAD. We wszystkich przypadkach wszczęto postępowania dyscyplinarne lub personalne, a „znaczna większość” tych osób opuściła już armię – poinformował rzecznik, potwierdzając doniesienia gazet grupy medialnej Funke.

„Prawdziwe zagrożenie”

– „Obywatele Rzeszy” w Bundeswehrze to prawdziwe zagrożenie – mówi polityk Zielonych i ekspertka ds. obronności Agnieszka Brugger. – Ludzie, którzy zaprzeczają istnieniu Republiki Federalnej, nie mogą mieć dostępu do broni i szkolenia wojskowego – dodała. „Obywatele Rzeszy” nie mogą zasilać szeregów Bundeswehry, a tym bardziej jej elitarnej jednostki – skomentowała polityk Zielonych.

W ubiegłym rok MAD odnotował 270 przypadków podejrzenia o prawicowy ekstremizm. W 2017 r. tych przypadków było aż 379. Ponadto w 20  z nich podejrzewano żołnierzy o upowszechnianie ideologii „Obywateli Rzeszy” (w 2017 – 36 przypadków).

Według danych MAD lekko wzrosła za to liczba przypadków żołnierzy podejrzanych o islamizm – z 46 w 2017 r. do 50 z 2018. Liczba przypadków dotyczących cudzoziemskich organizacji ekstremistycznych wzrosła z 22 do 35, a lewicowego ekstremizmu zmalała z 12 do 2.

Artykuł podchodzi z Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (193)
"Obywatel Rzeszy" w Bundeswehrze. Skrajna prawica przenika do niemieckiej armii
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 15 razy 9

  Reichsbürger to nie sa neonazisci. to tacy co nie chca placic podatkow i udaja, ze panstwa nie ma. chyba, ze im to akurat pasuje. moj znajomy mial takiego fryzjera- RFN nie uzanawal, podatkow nie placil, ale zaplate w czyms, czego nie uznawal bral. w koncu jak go chcieli zlicytowac to go zona kopnela w 4 litery.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 25 razy 9

  Więcej nazizmu w naszej codzienności, repatriacji na mównicach, antków w MON, faszyzmu w rządzie i rybakowych transparentów.

 • rabbitt

  Oceniono 4 razy 4

  W Wolsce to całe WOT skrajnie prawicowy,dlatego na manewrach mieli kije a nie karabiny !

 • si4mano

  Oceniono 14 razy 4

  niech zgadnę, napisał, że gdy napadnie Cię imigrant powinieneś się bronić?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 12 razy 4

  Niemcy swoich neonazistów mogą przecież zawsze zamknąć jak Brudziński zamknął neonazistę Rybaka (niezależnie od tego że to ziomek Ziobry).

 • wujekdolf

  Oceniono 18 razy 4

  niezłe czuby ta cała "prawica", gdziekolwiek to się pojawia śmierdzi czymś okrutnym... w swojej głupocie - może wreszcie zaczniemy na to reagować i delegalizować ich działalności?

 • 1111pln

  Oceniono 19 razy 3

  Niemiaszki zdają sobie sprawę z tego, że nazioli (nie tylko u nich) finansuje Putana...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX