Niemcy. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego ma powstać muzeum kiełbasy

Na terenie filii byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald w centrum Niemiec powstać ma muzeum kiełbasy. Plany wywołały krytykę. Władze zapowiadają rozmowy.
Zobacz wideo

Rada niemieckiego miasta Mühlhausen (Turyngia) zatwierdziła stosowny plan zagospodarowania przestrzennego - potwierdziła w piątek 1 lutego rzeczniczka władz miejskich. Szczegółowy plan zabudowy nie został jednak jeszcze uchwalony.

Z planów wynika jednak, że na terenie, na którym w czasie II wojny światowej znajdowała się filia obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, oprócz miejsca pamięci ma powstać też muzeum kiełbasy.

W odległej o 3 km od głównego obozu filii w latach 1944-1945 więziono około 700 kobiet z Węgier i Polski. Wykonywały one pracą niewolniczą w znajdujących się tu zakładach zbrojeniowych.

Plany budowy muzeum kiełbasy akurat w tym miejscu wywołały falę krytyki. Burmistrz Mühlhausen Johannes Bruns (SPD) zapowiedział rozmowy z przedstawicielami gminy żydowskiej oraz dyrekcji muzeum miejsca pamięci Buchenwald i Mitellbau-Dora.

Działka, na której znajdowała się kiedyś filia obozu należy od 2008 r. do prywatnego inwestora. Przedtem należała ona do państwa.

Materiał pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: