Będzie farmakologiczna kastracja pedofilów. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę ws. farmakologicznej kastracji pedofilów - potwierdził w rozmowie z portalem Gazeta.pl minister Andrzej Duda.

Będzie kastracja pedofilów. Prezydent podpisał ustawę | wideo Ustawa o farmakologicznej kastracji pedofilów czekała na podpis Lech Kaczyńskiego od 9 listopada. Prezydentowi przysługuje 21 dni na podjęcie decyzji, więc termin mijał w najbliższy poniedziałek.

Zaostrzenie kar za pedofilię i farmakologiczne leczenia pedofilów Sejm uchwalił we wrześniu. Posłowie podjęli decyzję niemal jednogłośnie, przeciwny był tylko Marek Balicki (niezrzeszony).

Nowelizacja przewiduje, że o konieczności leczenia pedofila, czyli zablokowaniu popędu seksualnego, będzie decydował sąd na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub jeszcze przed wykonaniem kary. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na chemiczną kastrację ma być obligatoryjne.

Jeszcze przed uchwaleniem projektu premier Donald Tusk kontrowersyjnie wypowiadał się na temat kastracji pedofilów. - Nie sądzę żeby wobec takich indywiduów, takich kreatur, można było zastosować termin "człowiek" i w związku z tym nie sądzę, żeby obrona praw człowieka dotyczyła tego typu zdarzeń - mówił premier na początku września.