Obrączki dla większej liczby skazanych

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć krąg osób, które będą mogły się ubiegać o objęcie dozorem elektronicznym. Liczba skazanych kwalifikujących się do zaobrączkowania ma wzrosnąć czterokrotnie.

Planowana nowelizacja zakłada, że System Dozoru Elektronicznego obejmie skazanych do roku więzienia. Po zmianie przepisów skazani na rok pozbawienia wolności będą mogli odbyć całą karę w domu, a nie tak jak to było dotychczas - pół roku w więzieniu i pół roku w domu. - Wprowadzenie tych zmian czterokrotnie poszerzy krąg osób skazanych, które może objąć to rozwiązanie - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Skazani na rok więzienia będą mogli się obrączkować | wideo

System Dozoru Elektronicznego ruszył pierwszego września tego roku. Według szacunków ministerstwa z zamiany więziennej celi na elektroniczną obrączkę mogło skorzystać około osiem tys. skazanych. Okazuje się jednak, że przez dwa miesiące funkcjonowania systemu wniosek o zaobrączkowanie złożyło tylko kilkudziesięciu skazanych. Natomiast z kilkudziesięciu wniosków, tylko cztery zostały pozytywnie rozpatrzone przez sądy.

Jak wynika z wypowiedzi ministra Kwiatkowskiego nowelizacja ma usprawnić procedury, które były jedną z przyczyn złego funkcjonowania SDE.

Przepisy umożliwiające odbywanie kary we własnym domu, w ramach SDE wprowadzono z myślą o osobach wcześniej nie karanych, skazanych za przestępstwa o niskiej szkodliwości czynu. System na razie działa tylko w apelacji warszawskiej i według zapowiedzi jego twórców do 2012 roku osób kontrolowanych za pomocą elektronicznej bransolety ma być 7,5 tys.

W serwisie policyjni.pl także: Z siekierą rzucił się na przyjaciółkę [ZDJĘCIA]