Roman Polański aresztowany w Szwajcarii

Roman Polański został aresztowany w Szwajcarii. Aresztowanie nastąpiło na podstawie nakazu z 1978 roku. Polański pojawił się w Szwajcarii, by odebrać nagrodę na festiwalu w Zurychu. Do zatrzymania doszło na żądanie władz amerykańskich. O aresztowaniu poinformowała dyrekcja festiwalu.

Dlaczego teraz? "Polański często bywał w Szwajcarii">>

W 1977 r. Polańskiemu postawiono kilka zarzutów, w tym gwałt na 13-latce Samancie Geimer po upiciu jej szampanem i podaniu narkotyku. Reżyser przyznał się do seksu z nieletnią, choć utrzymywał, że odbyło się to za jej przyzwoleniem.

Gdy został zwolniony z aresztu za kaucją, wyjechał z USA. Obawiał się, że grozi mu wieloletnie więzienie, chociaż na podstawie układu z prokuraturą obiecywano mu łagodną karę.

Samantha Geimer, dziś ponad 40-letnia, kilkakrotnie wnioskowała do sądu o uniewinnienie reżysera. Przyznała też, że seks odbył się za przyzwoleniem oraz oświadczyła, że wybacza Polańskiemu i chce, aby umożliwiono mu powrót do USA.

Mógł być niewinny?

Na początku bieżącego roku adwokaci Polańskiego podjęli próbę unieważnienia wyroku z 1978 roku. Sędzia Peter Espinoza oświadczył, że nie rozpatrzy wniosku, dopóki słynny reżyser filmowy nie wróci do USA, skąd zbiegł w 1978 roku. Sędzia Espinoza przyznał, że adwokaci Polańskiego mogą mieć rację uzasadniając swój wniosek tym, że w procesie reżysera popełniono wykroczenia.

Polański nie przyjechał do USA. Sędzia w Los Angeles odrzucił w lutym prośbę jego adwokatów o unieważnienie werdyktu sprzed ponad 30 lat uznającego go winnym gwałtu na nieletniej.

Ze względu na ciążące na nim zarzuty Polański od '78 roku ani razu nie pojawił się w Stanach Zjednoczonych - nawet podczas ceremonii rozdania Oskarów w 2003 roku, gdy otrzymał nagrodę za "Pianistę". Dzięki temu przez lata udawało mu się uniknąć zatrzymania.

"Trubute to Roman Polański" bez Polańskiego

Sylwetka Romana Polańskiego - czytaj

Jak informuje portal Houston Chronicle, do zatrzymania artysty doszło wczoraj. Reżyser brał udział w festiwalu filmowym w Zurychu. Miał tam otrzymać nagrodę "Złote oko" za całokształt twórczości.

Dyrekcja Zurich Film Festival w wydanym oświadczeniu poinformowała, że jest zszokowana i skonsternowana informacją o aresztowaniu Polańskiego. Jednocześnie zapowiedziała, że uroczystość "Trubute to Roman Polański" odbędzie się, tak jak była zaplanowana. Widzowie obejrzą najgłośniejsze filmy reżysera. Samo wręczenie nagrody za całokształt pracy twórczej zostało przełożone na późniejszy termin.

 

Serwis W serwisie policyjni.pl również: Babcia wrobiła wnuczka. Grożą mu trzy lata

Więcej o: