Policja zaczyna sprawdzać legalność oprogramowania GPS

Policja zaczęła sprawdzać legalność oprogramowania GPS. Podczas normalnej kontroli drogowej. Na razie zrobiła to gorzowska policja. Zabrała kilka GPS-ów z nielegalnym oprogramowaniem.

O tym, że mają być kontrole oprogramowania GPS głośno było od końca zeszłego roku. Kontrole takie zapowiadała pod koniec zeszłego roku łódzka policja. Ale o wynikach była cisza. Teraz jest konkret. Kilka pierwszych zatrzymanych, jako materiał dowodowy, GPS-ów.

Policjanci z komendy miejskiej w Gorzowie nawiązali współpracę z firmami wytwarzającymi markowe oprogramowanie. Dzięki szkoleniom mają teraz możliwość zapoznawania się z nowymi produktami wchodzącymi na rynek. Wiedzą również w jaki sposób skutecznie ocenić legalność oprogramowania. Jak chwali się policja przeszkolonym funkcjonariuszom wystarczy chwila na ocenienie legalności oprogramowania. Nie potrzebowali wcale dokumentów ani faktur zakupu. Plotki o tym, że teraz trzeba będzie wozić dokumenty potwierdzające legalność mapy pojawiły się po zapowiedziach kontroli ogłoszonych przez łódzką policję.

Przyłapani z zainstalowanym nielegalnym oprogramowaniem tłumaczyli się niewiedzą. Wyjaśniali np., że kupili nowe urządzenie za 200-300 zł z zainstalowanym już oprogramowaniem.

Jak tłumaczy policja kontrole mają przede wszystkim doprowadzić do wycofania się z rynku osób, zarabiających znaczne pieniądze na rozpowszechnianiu nielegalnych kopii oprogramowania. Osoby, które w taki sposób postępują, i uzyskując przy tym korzyść majątkową, odpowiadają za kradzież programu komputerowego. Grozi im za to od 3 m-cy do 5 lat więzienia.

Serwis policyjni.pl poleca: Mężczyzna znaleziony w rzece. Kim jest? [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Więcej o: