Słowacja: 100 euro mandatu za uchylone okno

Słowacka policja może ukarać mandatem w wysokości stu euro kierowcę, który nie domknął okna swojego samochodu. Kontrowersyjny przepis budzi sprzeciw zarówno Słowaków, jak i zagranicznych turystów.

Wielu kierowców, parkując na ulicach słowackich miast podczas rekordowych upałów, zostawia uchylone okna swoich samochodów. Wielu z nich nie wie, że w przypadku opuszczenia szyby nawet o 2 milimetry grozi im grzywna w wysokości stu euro.

Nadgorliwi policjanci egzekwują twardo kontrowersyjny przepis tłumacząc, że podczas nieobecności kierowcy wóz powinien być zabezpieczony przed ewentualną kradzieżą. Wiele takich przypadków odnotowali zdumieni mieszkańcy Bratysławy, którzy pozostawili swoje auta z niedomkniętymi oknami dokonując szybkich zakupów.

Słowacki dziennik "SME" twierdzi, że o przepisie nie wiedzieli nawet posłowie, którzy przed dwoma miesiącami nowelizowali Kodeks Drogowy.

Szef MSW Robert Kaliniak opowiada się za bardziej liberalnymi grzywnami, ale - jak na razie - przepis obowiązuje i dobrze, aby pamiętali o nim zagraniczni turyści przejeżdżający tranzytem przez Słowację - ostrzega dziennik "SME".

Więcej o: