Ciężarna Brytyjka skazana na dożywocie w Laosie

Ciężarna Brytyjka przetrzymywana w więzieniu w Laosie za przemyt heroiny została skazana na dożywocie - poinformował rzecznik brytyjskiej ambasady.

Zgromadzenie sędziów uznało 20-letnią Samanthę Orobator winną przemytu 680 gram heroiny. Kobieta została zatrzymana w sierpniu zeszłego roku, kiedy próbowała wsiąść na pokład samolotu do Tajlandii. Kobieta twierdzi jednak, że narkotyki znalezione w jej bagażu nie należały do niej.

Samantha Orobator od ośmiu miesięcy przebywa w areszcie. Kobieta zaszła w ciążę już po zatrzymaniu. Podejrzewa się, że mogła zostać zgwałcona w więzieniu. Brytyjce groziła kara śmierci. Prawdopodobnie ze względu na ciążę uniknęła ona egzekucji.

Według prawa obowiązującego w Laosie za posiadanie już 500 gramów heroiny grozi kara śmierci. Jednak wicepremier tego kraju Thongloun Sisoulith w trakcie pobytu w Londynie zapewnił przedstawiciela brytyjskiego MSZ, że kobieta ze względu na ciążę uniknie egzekucji.

Według brytyjskiego dyplomaty jeśli Samantha Orobator usłyszy wyrok dożywocia, odsiedzi go w więzieniu na terenie Wielkiej Brytanii.

Władze Wielkiej Brytanii prowadziły negocjacje w jej obronie. W więzieniu odwiedzali ja brytyjscy prawnicy i lekarze. O pomoc dla 20-letniej Samanthy apelowała także jej matka.