Każdego dnia znika w Polsce jedenaścioro dzieci

Każdego dnia w Polsce znika jedenaścioro dzieci - część zostaje porwana, część sama ucieka z domu. Żeby łatwiej było je odnaleźć specjalne porozumienie o współpracy podpisały dziś Komenda Główna Policji i Fundacja Itaka, która od lat zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Data podpisania porozumienia nie jest przypadkowa. Właśnie dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Policja prowadzi poszukiwania osób zaginionych oraz identyfikację osób o nieustalonej tożsamości i nieznanych zwłok. Wymaga to zazwyczaj zapewnienia pomocy psychologicznej, prawnej i socjalnej rodzinom osób poszukiwanych. Pomoc taką oferuje Fundacja Itaka. Zawarcie porozumienia między Policją a Fundacją ma przyczynić się do usprawnienia i uskutecznienia działań poszukiwawczych. Jak mówi prezes organizacji, Wojciech Tochman, połączenie sił ułatwi pracę obu stronom.

"Obie instytucje mają też wspólnie prowadzić akcje edukacyjne - prawie zawsze bowiem zaginięcie dziecka to efekt niewłaściwej opieki ze strony rodziców" - przypomina prezes Tochman.

''Za zaginięcie dzieci odpowiedzialni są dorośli'' | wideo

-"Dziecko, które idzie do lub ze szkoły przez jakiś niezamieszkały, pusty teren może zostać schwytane w przez kogoś przejeżdżającego tamtędy samochodem. Dzieci powinny wracać w towarzystwie osób dorosłych, a jeżeli nie jest to możliwe, to chociaż w grupie."- zaznacza Tochman.

Prezes przypomina również, że starsze dzieci najczęściej giną dlatego, że uciekają z domów. Robią to, ponieważ przeżywają różnego rodzaju konflikty w rodzinie czy w szkole i jedyne wyjście z takiej sytuacji znajdują w ucieczce. Tutaj również winę za zaginięcie ponoszą dorośli, którzy nie zauważają lub lekceważą problemy z jakimi borykają się ich podopieczni.

W ubiegłym roku zaginęło ponad 4 tysiące dzieci., z czego 2% nie odnalazło się. Najwięcej zaginięć zanotowano wśród dzieci w wieku od 14 do 17 lat.- w 2008 roku było ich blisko 3,5 tysiąca. Pocieszający jest jednak fakt, że z roku na rok liczby te są coraz mniejsze, na co z pewnością bezpośredni wpływ mają liczne akcje informacyjno-edukacyjne. Ich nadrzędnym celem jest uświadomienie dorosłym i dzieciom zagrożeń, jakie mogą ich dotknąć, oraz w jaki sposób postępować, aby dzieci nie ginęły i jak skutecznie działać na rzecz szybkiego odnalezienia zaginionego.

Serwis policyjni.pl poleca: Pedofil porwał dziewięcioletnią dziewczynkę

Więcej o: