Sprzedawali hurtowo gangsterom materiały wybuchowe

Dziesięcioosobową grupę, która handlowała materiałami wybuchowymi zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Zatrzymani wydobywali je z niewybuchów znalezionych na poligonach i sprzedawali hurtem gangsterom.

CBŚ zatrzymało handlarzy materiałami wybuchowymi Darmowe źródło materiałów wybuchowych to poligony wojskowe. W tym przypadku były to poligony Drawsko i Borne Sulinowo. Mężczyźni podchodzili to tematu profesjonalnie. Wyposażeni w dobrej jakości wykrywacze metalu i quady penetrowali poligony w poszukiwaniu niewybuchów. Znalezione bomby i pociski przewozili na teren swoich posesji, gdzie je rozcinali i wydobywali materiały wybuchowe. A wydobyty materiał wybuchowy sprzedawali nie tylko w Polsce, ale też zagranicznym gangom. Nie bawili się w detal. Jednorazowa standardowa transakcja, to było 7-10 kilogramów.

Policjanci z CBŚ złapali trzech handlarzy właśnie w trakcie takiej transakcji. Jednocześnie inni zatrzymali pozostałych członków grupy. Przeszukali ich domy. Znaleźli tam ponad 100 pocisków burzących, bombę lotniczą, granaty moździerzowe i ręczne oraz ponad tysiąc zapalników. Funkcjonariusze zabezpieczyli również 10 kg niebezpiecznego heksogenu i trotylu. Policjanci z CBŚ oceniają, że podejrzani mogli zdobyć i sprzedać kilkakrotnie więcej heksogenu, trotylu i innych materiałów wybuchowych. Nic się w tym przedsiębiorstwie nie marnowało. Pozyskaną stal z bomb i pocisków artyleryjskich zatrzymani sprzedawali jako złom do hut.

Funkcjonariusze CBŚ zajmowali się rozpracowaniem grupy handlarzy prawie dwa lata. W operacji zatrzymania brało udział 200 policjantów i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Do zabezpieczenia akcji wykorzystano policyjny śmigłowiec, straż pożarną i służby medyczne. W poszukiwaniu ukrytych materiałów wybuchowych pomagały specjalnie szkolone psy policji, straży granicznej i żandarmerii. Zabezpieczaniem niebezpiecznych substancji zajęli się policyjni pirotechnicy z Poznania, Szczecina i Bydgoszczy.

Zatrzymanym grozi 8 lat więzienia.

Serwis policyjni.pl poleca: 15-letni chłopiec zgwałcił i udusił 9-latkę

Więcej o: