Polak zamordowany w Leeds. Policja szuka świadków

Brytyjska policja rozpoczęła śledztwo w sprawie morderstwa 25-letniego Sławomira Lackowskiego. Mężczyzna, który został dotkliwie pobity, zmarł w szpitalu w Leeds, w północnej Anglii. Przyczyną śmierci Polaka były rozległe obrażenia. Policjanci szukają świadków napaści.

W środę tuż po godzinie 23.00 na jednej z ulic Leeds para przechodniów zauważyła bójkę dwóch mężczyzn. Wszystko wskazywało na to, że jeden z nich padł ofiarą ataku. Piesi zaczęli krzyczeć w stronę napastnika. Ten przestraszył się i wziął nogi za pas. Próbowali go dogonić, jednak mężczyźnie udało się uciec.

Na miejsce zdarzenia została wezwana policja. Ofiarę, która odniosła rozległe obrażenia głowy, natychmiast zabrano do szpitala. Jak się później okazało był nią 25-letni Polak, Sławomir Lackowski. Mężczyzny nie udało się uratować. W piątek rano zmarł.

Policja apeluje do polskich emigrantów

Policjanci sprawdzają każdy dom w okolicy, sądząc że mieszkańcy mogą znać dokładny przebieg ataku. Apelują także do przechodniów, którzy spacerowali ok. 23.00 we środę w okolicach Harehills Road. Mimo późnej pory na ulicy znajdowało się wiele osób i mogą one posiadać istotne informacje. Funkcjonariusze są zainteresowani rozmową z każdym, kto zauważył coś podejrzanego.

Jak poinformował prowadzący sprawę nadinspektor Paul Taylor z wydziału dochodzeniowo-śledczego, policji zależy także na kontakcie z osobami, które znały ofiarę, szczególnie z innymi Polakami mieszkającymi w mieście.

- To był bezwzględna i brutalna napaść, która doprowadziła do śmierci młodego człowieka. Zwracam się do polskiej społeczności w Leeds i do osób, które znajdowały się późnym wieczorem we środę w okolicach Harehills Road o zgłoszenie się na policję - zaapelował.

Tłumacz pomoże Polakom

W sprawę został zaangażowany polski policjant; będzie pomagał tym, którzy nie opanowali wystarczająco języka angielskiego. - Zależy nam na rozmowie z osobami znającymi Sławomira Lackowskiego. Prosimy o kontakt jego znajomych przyjaciół oraz współpracowników - dodał inspektor. Pośród rzeczy, które miał ze sobą w dniu napaści Polak, znaleziono zapakowany na wynos domowy obiad. Policja zwraca się także do osoby, która przygotowała ten posiłek.

Świadkowie zdarzenia oraz znajomi ofiary proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 044 845 60 60 606 lub anonimowo pod 0044 800 555 111.