Akt oskarżenia o zabójstwo księdza

- Zakończyliśmy śledztwo w sprawie zabójstwa proboszcza z Blachowni, akt oskarżenia został właśnie wysłany do sądu - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

20 sierpnia ub. roku, na trzy dni przed swoimi 18. urodzinami, Dawid M., wieloletni ministrant, lektor i organista, uczeń częstochowskiego liceum katolickiego, kilkunastoma ciosami noża pozbawił życia 47-letniego proboszcza z Blachowni - Błaszczykach Wojciecha Torchalę. Był on jedynym duchownym w parafii, mieszkał. na zapleczu kościoła. Zbrodnia - zarówno ze względu na ofiarę jak i sprawcę wstrząsnęła nie tylko lokalna społecznością.

Wedle ustaleń śledztwa feralnego dnia Dawid M. wziął nóż myśliwski, kupiony wcześniej w Częstochowie, i poszedł do kościoła w trakcie popołudniowej mszy. Wszedł do mieszkania proboszcza i tam zaczaił się za drzwiami. Na głowę założył kominiarkę, na dłonie rękawiczki. Kijem z drzewca flagi papieskiej, zabranym dzień wcześniej sprzed kościoła, miał zamiar ogłuszyć duchownego, po czym go obrabować. Po ciosie kijem ksiądz zaczął się bronić. Prawdopodobnie rozpoznał napastnika. Wówczas 18-latek wyjął nóż i zaczął zadawać ciosy. Potem uciekł w kierunku lasu, tam się przebrał, wyrzucił zakrwawione ubranie i nóż. W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że w listopadzie 2007 r. Dawid M. ze swym kolegą - też byłym ministrantem, 18-letnim Marcinem - ukradli proboszczowi klucze do sejfu, z którego zabrali 20 tys. zł. Ksiądz zorientował się, kto go okradł, ale z niewyjaśnionych powodów nikomu o tym nie powiedział. Obaj nastolatkowie odpowiedzą teraz za włamanie i kradzież.