Siedmioro Czeczenów złapano podczas próby ucieczki promem

Dwie kobiety, czworo dzieci i mężczyznę zatrzymali w Gdyni na promie Finnarrow funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Władze zdecydują teraz co się z nimi stanie.

Cudzoziemców ujęto w sobotę. Dzień wcześniej kobiety z dziećmi zbiegły z Ośrodka dla Cudzoziemców w Mosznie (woj. mazowieckie).

Nielegalny przerzut Czeczenek do Szwecji zorganizował 52-letni Rosjanin czeczeńskiego pochodzenia, który w Polsce przebywa legalnie.

- 26-letnia Luiza K. z dwójką dzieci do Polski wjechała 26 marca przez przejście graniczne w Terespolu. W placówce Straży Granicznej natychmiast złożyła wniosek o nadanie jej statusu uchodźcy. Otrzymała tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Następnie skierowano ją z dziećmi do Ośrodka dla Cudzoziemców w Mosznie. W ośrodku się jednak nie stawiła - poinformował Alert24 Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

38-letnia Fatima D. z dwójką dzieci do Polski przyjechała na początku w 2006 r. Ona także umieszczona została w ośrodku w Mosznie. Po krótkim pobycie w nim wyjechała w nieznanym kierunku. Na początku listopada 2008 r. została ona zatrzymana przez władze Norwegii za nielegalny pobyt i przetransportowana do Polski. Kobieta jednak złożyła wniosek o nadanie jej statusu uchodźcy. Czeczenkę wraz z dziećmi umieszczono ponownie w Ośrodku dla Cudzoziemców w Mosznie, z którego w miniony piątek ponownie zbiegła.

Mężczyzna został umieszczony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych MOSG, a kobiety z dziećmi w hotelu, do dyspozycji Wydziału Operacyjno-Śledczego MOSG, którego funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności sprawy.

Więcej o: