W. Brytania: rośnie liczba rozbojów z użyciem noża

Liczba rozbojów z użyciem noża wzrosła w W. Brytanii niemal o 20 proc., ale za to o 29 proc. spadła liczba przestępstw z użyciem broni palnej - wynika z opublikowanych w czwartek policyjnych danych.

W okresie objętym badaniem - czyli w ciągu trzech miesięcy od lipca do września 2008 roku - wzrosła także liczba włamań do domów w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Rozboje z użyciem noża stanowiły ponad jedną piątą wszystkich rozbojów, a ich liczba wzrosła o 18 proc. Liczba wszystkich rozbojów spadła jednak o 3 proc.Włamań do domów było o 4 proc. więcej.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Jacqui Smith powiedziała, że rząd już podjął działania, by opanować wzrost przestępstw z użyciem noża. Nasilono operacje przeciwko znanym policji przestępcom w 10 regionach oraz zwiększono liczbę zatrzymań i rewizji.

- Zauważyliśmy już, że rzadziej znajdujemy noże, więc (nasze działania) mają skutek odstraszający - dodała pani Smith. - W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy (...) pracować z detalistami, by zapobiec sprzedaży noży, zwłaszcza młodym ludziom, (oraz) z organizacjami środowiskowymi, by dać młodym ludziom alternatywę wobec korzystania z noży".